Президент України Володимир Зеленський завершує візит до США, так і не отримавши дозволу на використання далекобійних ракет для ударів по росії. Про це повідомляє The Times, передає Комерсант український
За інформацією видання, під час зустрічей з президентом Байденом та віцепрезиденткою Гарріс Зеленський просив зняти обмеження на використання ракет Storm Shadow і ATACMS для атак на військові цілі глибоко в росії.
Однак позиція Вашингтона щодо цього питання не змінилася. Останнє “ні” Зеленський отримав невдовзі після того, як Путін заявив, що масштабний повітряний напад на росію може призвести до ядерної відповіді.
Попри це, США продовжують підтримувати Україну. Байден анонсував новий пакет військової допомоги на суму близько 8 мільярдів доларів.
Зеленський також обговорював питання далекобійних ракет з американськими сенаторами, зокрема з Ліндсі Гремом, який підтримав цю ідею.
The New York Times, у свою чергу, повідомляв, що не давати дозволу на глибинні удари Байдену радила і розвідка. Начебто там все проаналізували і прийшли до висновку, що Україна все одно не отримає бажаного ефекту від такого дозволу хоча б тому, що… у неї недостатньо відповідної зброї (очевидно, опції надати Україні достатньо зброї в США не розглядають). Зате ризик ядерної відповіді від росії зростає, а особливо зростає ризик іншої летальної відповіді рф по США або їхніх союзниках по коаліції, вважають там.
Тим часом міністр закордонних справ Великої Британії Девід Ламмі на питання Голосу Америки, коли ж можуть ухвалити необхідне Україні рішення, відповів так:
“Я очікую, що впродовж найближчих днів і тижнів ми будемо мати дуже сильну позицію, щоб забезпечити Україну усім необхідним”.
Західна зброя і дозволи на її використання
Як відомо, США (а за ними й Німеччина) дозволяють використовувати надану ними зброю лише для ударів по прикордонних територіях росії. Цей дозвіл Президент США Джо Байден надав лише наприкінці травня, а до цього удари по російській території зброєю США взагалі були заборонені.
Втім, ближче до кінця червня від американської сторони чулися неофіційні заяви, що обмеження “не стосуються географії чи певного радіусу”. Це трактувалося так, що Україна начебто може завдавати ударів по тих об’єктах і територіях, звідки безпосередньо спрямовуються атаки на Україну, навіть якщо вони знаходяться глибше прикордонних районів. Але нещодавно виявилося, що це ще й може означати, що Україні не можна вражати деякі об’єкти навіть на окупованих територіях.
Як стверджують експерти, прикордонні удари не змінять ситуації на фронті, тому з травня по сьогоднішній день Зеленський просить партнерів про дозвіл бити їхньою зброєю по території росії. Деякі західні країни вже дали такий дозвіл.