Зеленський назвав найбільшу поразку Москви

1 Січня 19:30

Відмова України від транзиту російського газу своєю територією — це одна із найбільших поразок Москви. Про це заявив президент України Володимир Зеленський у середу, 1 січня, передає Комерсант український.

За його словами, перетворення енергоносіїв на зброю та цинічний енергетичний шантаж партнерів – це те, що позбавило росію найбільш привабливого для неї та географічно найдоступнішого ринку.

“Коли Путіну (президенту рф, – ред.) подарували владу в росії більш ніж 25 років тому, щорічна прокачка газу через територію України в Європу становила 130+ мільярдів кубів. Сьогодні транзит російського газу – 0. Це одна з найбільших поразок Москви”, – сказав Зеленський.

Президент України уточнив, що наразі завдання для нашої країни — підтримати Молдову в період енергетичної трансформації.

“Також ми маємо витримати істерику деяких європейських політиків, що віддають перевагу мафіозним схемам із Москвою замість прозорої енергетичної політики”, – додав Зеленський.

Український лідер виразив сподівання на збільшення постачання в Європу американського газу, про що вже говорив переможець президентських виборів у США Дональд Трамп. На думку Зеленського, співпраця й максимум пропозицій від партнерів на ринку дадуть змогу зробити ціни на енергоносії комфортнішими. І, що більше буде газу на ринку від справжніх партнерів Європи, то швидше будуть подолані останні негативні наслідки європейської енергетичної залежності від росії.

Україна перестала транспортувати російський газ: що відомо

Зранку 1 січня Україна припинила транзит російського газу. Газотранспортна система працює у режимі без транзиту.

За словами міністра енергетики Германа Галущенка, Україна вчасно й у встановленому порядку поінформувала міжнародних партнерів, зокрема Єврокомісію, про завершення угоди щодо транзиту газу з росії.

Тим часом від припинення транзиту газу із росії вже постраждало невизнане Придністров’я. Там Молдавська ГРЕС перейшла на генерацію електроенергії з газу на вугілля. Місцева влада оголосила режим надзвичайної ситуації.

Втім, це не змогло стовідсотково зарадити ситуації. Тому у регіоні людям відімкнули опалення та гарячу воду. Водночас газ у багатоповерхівках доступний лише для приготування їжі — допоки тиск у мережі не знизиться до критичного рівня.

Тим часом у Єврокомісії повідомили про те, що припинення транзиту російського газу через Україну з 1 січня є очікуваною ситуацією, і Європейський Союз готовий до неї.

“Європейська газова інфраструктура є достатньо гнучкою, щоб забезпечити постачання газу неросійського походження до країн Центрально-Східної Європи альтернативними маршрутами. З 2022 року вона була посилена новими значними потужностями з імпорту ЗПГ (зрідженого природного газу)”, — йдеться у коментарі.

Не погодився з цією позицією прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо. Через зупинення транзиту російського газу через Україну, на його думку, нібито “страждатиме Європейський союз”. За словами голови словацького уряду, у 2025-му він продовжуватиме двоколійну політику, яка буде орієнтована на всі сторони світу, а також поважатиме міжнародне право й не втручатиметься у внутрішні справи інших.

Мандровська Олександра
Редактор