Зеленський хоче ратифікувати Римський статут: навіщо це Україні

15 Серпня 21:54

Президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроєкт про ратифікацію Римського статуту. Про це повідомляє Комерсант український із посиланням на картку проєкту закону на сайті ВРУ.

На думку президента, ратифікація Римського статуту дозволить отримати кращі можливості для переслідування росіян за їхні злочини та захистити громадян України. До того ж участь в роботі Міжнародного кримінального суду також є частиною євроінтеграції України.

Про що йдеться у проєкті закону

Документ передбачає наступне:

  • криміналізацію злочинів проти людяності;
  • введення командної відповідальності. Це передбачає, що командири несуть відповідальність за воєнні злочини своїх підлеглих, навіть якщо вони не скоювали їх особисто;
  • збільшення строків покарання за злочин агресії до довічного позбавлення волі.

Зауважимо, що Україна підписала Римський статут ще 20 січня 2000 року, але досі так і не ратифікувала його. Навіть попри те, що у 2015 році необхідність ратифікації визнали рішенням РНБО.

Чому Україні потрібно ратифікувати Римський статут

Як пояснила у своєму дописі у Facebook заступниця голови Офісу президента Ірина Мудра, ратифікація Римського статуту надасть Україні ряд переваг.

По-перше, завдяки залученню України до МКС вдасться збільшити ефективність роботи МКС щодо України, притягувати до відповідальності за злочини, вчинені російськими громадянами на території України.

По-друге, завдяки ратифікації наша країна зможе:

  • брати участь в Асамблеї держав-учасниць МКС і формувати політику МКС;
  • висувати свого кандидата на посаду судді;
  • затверджувати розподіл бюджету МКС з метою забезпечення належного розслідування російських злочинів в Україні;
  • брати участь у виборах суддів та інших виборних осіб (зокрема Прокурора МКС);
  • впливати на розробку змін до Римського статуту.

Крім того, ратифікація цього документу — це ще одна вимога для євроінтеграції України. Низка вже підписаних безпекових угод з країнами також містять положення щодо ратифікації Римського статуту, зокрема, з Нідерландами та Німеччиною. За умовами безпекових угод Україна отримує від партнерів військову, фінансову та дипломатичну підтримку, а взамін проводить реформи та гармонізує власне законодавство.

Також повноцінна участь України у МКС (для якої потрібна ратифікація) спростить доступ українцям до спеціального Цільового фонду МКС для потерпілих та підвищить шанси отримання компенсацій для потерпілих від російських злочинів.

“Ратифікація Римського статуту Міжнародного кримінального суду посилить позицію України на міжнародній арені та дозволить отримати кращі можливості для переслідування росіян за їхні злочини та захистити громадян України”, – підсумувала Мудра.

Римський статут: що про нього потрібно знати

Римський статут — це міжнародний договір, який заснував Міжнародний кримінальний суд у Гаазі, який також називають міжнародним трибуналом. Статут — це водночас статут МКС, серед іншого він встановлює функції, структуру та юрисдикцію суду.

Документ ухвалили на конференції в Римі 1998 року, але чинності він набув через чотири роки. Римський статут встановлює МКС як незалежний міжнародний орган, до компетенції якого належить розгляд справ про найсерйозніші злочини проти людяності, а також воєнні злочини.

Юрисдикція суду поширюється виключно на людей, не на компанії й не на держави в цілому.

На сьогодні Римський статут підписали та ратифікували 123 держави. Серед них:

  • 33 африканських держави;
  • 19 азійських країн;
  • 18 східноєвропейських держав;
  • 28 країн Латинської Америки та Карибського басейну;
  • 25 країн Західної Європи.

Ще 31 держава підписала Римський статут, але не ратифікувала його. Дві держави — Бурунді та Філіппіни — ратифікували Римський статут, але згодом вийшли з МКС.

США та росія згодом відкликали свої підписи під статутом.

Мандровська Олександра
Редактор