Зеленський анонсував зустріч із США після переговорів американців із рф
24 Березня 23:53
Глава держави Володимир Зеленський заявив, що українська делегація проведе повторні переговори з делегацією США після того, як американські представники поговорять із російською стороною. Про це Зеленський розповів у традиційному вечірньому зверненні, повідомляє Комерсант український
Президент повідомив, що нещодавно розмовляв з міністром оборони Рустемом Умеровим, який перебуває у Саудівській Аравії для переговорів із американською стороною. За словами президента, після зустрічі у неділю українська делегація проведе із американською делегацією додаткову зустріч.
“Вчора відбулася зустріч з американською командою. Сьогодні представники Сполучених Штатів Америки говорили з командою війни – з представниками Росії. Після того – знову зустріч української та американської команд. Я очікую також і нової доповіді”, – повідомив глава держави.
Він зазначив, що Україні потрібний рух до реального миру, до гарантованої безпеки.
“І це нам потрібно всім: в Україні, в Європі, в Америці, усім у світі, хто хоче спокою в міжнародних відносинах. Росія є єдиним суб’єктом, який затягує цю війну і знущається з наших людей і з усього світу. І щоб дотиснути Росію до миру, потрібні сильні речі, сильні кроки”, – підкреслив глава держави.
Зеленський також заявив, що готовий підтримати «кожну сильну ініціативу», яка зробить дипломатію результативнішою. А це, за його словами, означає, що потрібно тиском примушувати росію бажання закінчити війну.
“Війну принесли з росії, і саме в росію треба війну виштовхувати – саме їх треба змушувати до миру, саме на них треба тиснути, щоб була безпека. Я дякую всім, хто нам допомагає в цьому. Я дякую всім, хто працює на безпеку України, на захист наших людей, на захист наших міст”, – резюмував президент.
Зазначимо, що спільну заяву за підсумками переговорів росії та Сполучених Штатів у Ер-Ріяді буде опубліковано у вівторок, 25 березня.
Зустріч, як повідомлялося, відбулася у закритому форматі на території розкішного готелю Ritz-Carlton.
Хто брав участь у переговорах?
З російського боку в переговорах брали участь сенатор Григорій Карасін та радник директора ФСБ Сергій Бєсєда.
США на зустрічі представляли директор із політичного планування Держдепартаменту Майкл Ентон, а також помічники спеціального посланця по Україні Кіта Келлога та радника з національної безпеки Майка Уолтца.
Переговори відбувалися між основними учасниками попередніх розмов, але на рівні технічних команд. З української сторони в неділю у них брали участь військові, дипломати, представники Міністерства енергетики.
Основні цілі переговорів
За попередніми даними, ключовою темою обговорення стане Чорноморська ініціатива. Однак у Кремлі допустили можливість торкатися й інших аспектів українського врегулювання.
Як повідомляє Reuters, під час переговорів у понеділок делегація США прагнутиме досягти прогресу у припиненні вогню у Чорному морі та ширшому припиненні насильства у війні в Україні.
Джерела Bloomberg стверджують , що адміністрація США прагне домогтися припинення вогню між росією та Україною до Великодня, який і у православних, і у католиків відзначається цього року 20 квітня. Проте Білий дім не виключає, що терміни доведеться усунути через безліч розбіжностей між сторонами конфлікту.
За словами джерел агентства, особиста зустріч між президентами росії та США можлива лише після досягнення всеосяжної мирної угоди, а це «малоймовірно до середини квітня».
Це не перша спроба американської та російської сторін знайти спільну мову щодо припинення війни рф проти України. Раніше в Саудівській Аравії вже проходили переговори, під час яких обговорювалося часткове припинення вогню. Пізніше президент США Дональд Трамп провів телефонну розмову з Володимиром Путіним, де також порушувалися ці питання.
Водночас прямих переговорів між представниками росії та України в рамках цього візиту не заплановано
Деталі переговорів України та США
Напередодні представники Вашингтона провели зустріч із українською делегацією, до складу якої увійшли заступник керівника офісу Володимира Зеленського Павло Паліса та генеральний інспектор Міноборони України Анатолій Баргілевич.
Міністр оборони України Рустем Умеров відзначив, що переговори були “конструктивними та змістовними”. Однією з обговорюваних тем була ситуація в енергетичній сфері, що має велике значення для безпеки України.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Перемовини США та росії
18 лютого у Саудівській Аравії відбулася зустріч глави МЗС рф Сергєя Лаврова і помічника правителя росії Юрія Ушакова з американською делегацією, яку представляли держсекретар Марко Рубіо, радник з нацбезпеки Майк Волц і спецпосланник з питань Близького Сходу Стів Віткофф.
Після переговорів Держдепартамент США повідомив, що делегації домовилися “усунути подразники” двосторонніх відносин і продовжити роботу над підготовкою переговорів щодо війни рф проти України.
Сторони також домовилися призначити групи високого рівня для подальших переговорів щодо України.
Джекі Гайнріх, кореспондентка Fox News у Білому домі, повідомила, що США та росія обговорювали триетапний мирний план щодо України, який складається з таких етапів:
- Зупинка вогню.
- Проведення виборів в Україні.
- Укладення мирної угоди.
27 лютого перемовини між американцями і росіянами продовжились у Стамбулі. За повідомленням російської сторони, ішлося про нормалізацію дипломатичних стосунків. Кремль також начебто вимагав повернення 6 об’єктів нерухомості, які були вилучені у росіян в США протягом 2016-2018 рр., а ще пропонував відновити авіасполучення.
13 березня Путін зустрічався у Москві зі спецпосланцем Трампа Стівом Віткоффом. Про результати цієї зустрічі сторони поки що не робили заяв, окрім слів радника Трампа з нацбезпеки Майка Волца про те, що є підстави для обережного оптимізму.
Пропозиції Трампа Путіну
За неточною інформацією експосла США у росії Майкла Макфола, (він вжив слово “нібито”), Трамп запропонував Путіну (формулювання Макфола збережено):
- українську територію;
- відсутність членства України в НАТО;
- відсутність американських солдатів в Україні;
- виведення американських солдатів з Європи, в тому числі з прифронтових країн;
- послаблення санкцій.
Путін, за даними Макфола, поки що нічого не пропонував.