Затримки в Національному кешбеку: чому мільйони українці ще не отримали свої виплати

10 Березня 12:25
РОЗБІР ВІД Комерсант український

Не минуло й півроку, як в Україні було запущено Національний кешбек, як вже виникли труднощі. Українцям, учасникам цієї програми, заборгували чималу суму за грудень і січень, і це при тому, що вже закінчився лютий. Що пішло не так із національною програмою, створеною для підтримки національного виробника, з’ясував Комерсант український.

З 2 вересня в Україні стартував «Національний кешбек», згідно з яким учасник, український споживач, отримував 10% від вартості українського товару. Максимальна сума, на яку міг розраховувати покупець-учасник програми, – до 3 тис. грн на місяць. Накоплену та виплачену суму кешбеку можна було перевірити в додатку «Дія».

Програма поширюється майже на всі товари українського виробництва: від «молока до диванів». Виключення – підакцизні товари (алкоголь, тютюн, пальне та інші). А витратити отриманий кешбек можна на медичні послуги, спорт, кіно, заклади харчування, оплату комунальних послуг та мобільного зв’язку, донати Збройним Силам України та інше.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Серед учасників програми – великі супермаркети, аптеки, виробники непродовольчих товарів і продуктів, ФОПи.

За даними Мінекономіки, у програмі Національний кешбек взяли участь 1740 виробників, які пропонують понад 370 тисяч найменувань товарів на 30 тисячах торгових точок. І 10,3 млн українців вже зареєструвалися і їм нараховано 1,6 млрд грн кешбеку.

Згодьтеся, справа хороша – купуєш український товар, отримуєш бонуси, які потім теж можна витратити на якийсь товар, виготовлений в країні. Але в бочці меду виявилася ложка дьогтю. З грудня почалися затримки з виплатами, у січні цього року учасники також нічого не отримали. Уже й лютий закінчився, а з виплатами повна тиша. Але нещодавно Мінекономіки поспішило заспокоїти і попросити ще трохи почекати, мовляв, вже знайшли необхідну суму.

«Розуміємо, що багато українців очікують виплату кешбеку, яка зазвичай приходить у 20-х числах місяця. Адже для багатьох це фінансова підтримка. Всі виплати відбудуться найближчим часом у повному обсязі. 3,4 млн українців отримають 714 млн грн кешбеку за грудень і січень. Уряд уже виділив необхідні кошти, проте операційні процеси вимагають трохи більше часу, ніж ми очікували. Як тільки буде відома точна дата зарахування коштів, ми відразу повідомимо про це», – заявили в Мінекономіки.

Необхідну кількість грошей ніхто не розрахував

І, як зазначив у коментарі Комерсант український економічний експерт Юрій Гаврилечко, затримки з виплатами були очікуваними. Тому що, запускаючи цю програму, ніхто не прораховував, скільки грошей доведеться виплатити українцям і де їх взяти.

«Проблеми з цією програмою виникли давно, коли ще міністр фінансів Марченко заявляв, що не знає, де взяти гроші на цю програму. Але її все ж таки запустили. Більш того, за задумом її творців, уряд обіцяв покрити витрати учасників програми, які накопичать на рахунку певну кількість віртуальних одиниць, рівних гривні, до 3 тисяч. І от якщо хтось захоче конвертувати ці віртуальні одиниці, держава обіцяла їх видати, але знову ж таки для покупки національної продукції згідно зі спеціальним переліком, схваленим Кабміном. Це дуже складна система і, як складна програма, вона має масу слабких місць», – вважає Юрій Гаврилечко.

Але, на думку експерта, насправді Національний кешбек став чимось на зразок лотереї, оскільки немає гарантії, що ці витрати будуть покриті. Ось уже – грошей немає. Тому що на цю програму не було передбачено необхідної кількості грошей, а передбачити це було проблематично – уявити, скільки людей скористається цією програмою, скільки витратять на товари – дуже складно. Занадто великий розкид для прогнозування. І це проблема умов цієї системи.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

«Можна було теоретично припустити, що всі власники карток банків-учасників стали б учасниками програми і витратили середню зарплату на українські товари і накопичили 3 тисячі цих еБалів, то їх треба було б компенсувати. І цей максимальний обсяг бюджетних витрат можна було б закласти під кешбек. Але цього ніхто не зробив. І виходить, що учасники не повинні були отримати нічого», – зазначає Юрій Гаврилечко.

Мета кешбеку – зібрати дані про покупців

Сама ідея якось теж підкачала, на думку економіста, виробникам товару від цієї програми ані холодно, ані жарко. Теоретично можна припустити, що таким чином хотіли стимулювати українців купувати більше вітчизняної продукції, але для цього потрібно, щоб внутрішній виробник перекривав імпорт і щоб наші товари були набагато якісніші за імпортні та коштували дешевше.

«Сьогодні українці в цілях економії віддають перевагу імпортним товарам, які часто й дешевші, і кращі за якістю, і з більшим вибором. Зважаючи на те, що більше третини українців живуть за межею бідності, вони виберуть дешевий товар і зараз, а не якийсь кешбек в перспективі. Для того, щоб ця програма працювала, повинен бути достатній асортимент високої якості та дешевший за імпортні», – підкреслює Юрій Гаврилечко.

По суті, як підкреслює економіст, ця програма свою функцію виконала. Тому що за договором з банками-учасниками, погоджуючись на цю програму, дається згода на моніторинг усіх покупок і зібрану інформацію передавати третім особам. А не повертати гроші за покупки.

Щоб приєднатися до програми, потрібно:

  • відкрити спеціальний рахунок у банку – в додатку, на сайті або в відділенні;
  • в «Дії» вибрати послугу Національний кешбек;
  • приєднати й активувати картку, на яку мають нараховуватись компенсації;
  • купувати товари українських виробників-учасників програми в магазинах-учасниках, розраховуючись зареєстрованою банківською карткою.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Авторка: Алла Дуніна

Дзвенислава Карплюк
Редактор