Зашморг для Кремля: Захід готується до нищівних санкцій — останнє попередження путіну

16 Травня 10:09
РОЗБІР ВІД «Комерсант Український»

Берлін ставить ультиматум Кремлю: або прогрес у врегулюванні війни до кінця тижня — або масштабні санкції, які вдарять по фінансовому та енергетичному серцю російської економіки. Уперше з початку повномасштабного вторгнення канцлер ФРН Фрідріх Мерц жорстко позначає дедлайн для Москви — ініціатива, яка викликає не лише підтримку, а й різку критику. Париж і Вашингтон не відстають: Франція відкрито підтримала американський план 500% мит на російську нафту, а Євросоюз погодив вже 17-й пакет санкцій. Захід наближається до межі, за якою — економічне задушення агресора. Але чи не запізно? Чому Німеччина раптово переходить до ультиматумів та як Китай впливає на дипломатію війни і миру – у матеріалі «Комерсант Український»

Канцлер ФРН Фрідріх Мерц заявив, що Берлін наполягатиме на суттєвому посиленні санкцій проти росії, якщо до кінця поточного тижня не буде прогресу у врегулюванні конфлікту. Зокрема, йдеться про можливі обмеження у фінансовому та енергетичному секторах. Раніше Німеччина вже давала путіну дедлайн до завершення доби 12 травня. Втім, російський диктатор цього не дотримався.

Пйотр Кульпа — колишній секретар польської делегації в Парламентській асамблеї НАТО, ексміністр праці Польщі та голова правління Фонду Республіканського клубу в Україні — у коментарі виданню «Комерсант Український» розкритикував нові вимоги, які Німеччина висуває росії щодо припинення війни в Україні.

«Це неефективно, це не працює, це ганьбить Європу загалом. Такі сигнали — це демонстрація слабкості. Путін ніколи не вірив, що Європа здатна діяти, керуючись чимось іншим, окрім жадібності. Це гра в імідж, а не в силу», – заявив Пйотр Кульпа.

На думку політика, кожна нова заява без конкретних дій лише відтягує справжній прогрес.

«Путін не боїться. По-перше, тому що Захід демонструє непослідовність. А по-друге — тому що вся конструкція сприймається так, ніби все залежить лише від путіна. Якщо він скаже завтра: “війна закінчена” — значить, вона закінчена. А якщо через два роки — значить, через два роки», — зазначив Пйотр Кульпа.

Польський політик Кульпа переконаний, що стратегія Заходу, яка зосереджує всю відповідальність за припинення війни лише на волі путіна, — хибна і небезпечна. 

«Це позиція божевілля. Якби путін розумів, що завершення війни залежить не лише від нього, можливо, він подумав би: а що, якщо я зараз не погоджуся, і втрачений шанс не повториться? Але якщо Захід готовий зупинити війну виключно на його умовах — він продовжуватиме воювати до останньої краплі крові. І він воює», — наголосив Кульпа.

Зашморг для Кремля: чи реальні нищівні санкції проти росії

Париж і Вашингтон хочуть «перекрити кран» російській нафті та задушити економіку агресора. Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро заявив, що США та Європа повинні бути готові до рішучих економічних заходів, щоб змусити путіна зупинити війну проти України. Ідеться, зокрема, про 500% мита на російську нафту — санкційний план, ініційований американським сенатором Ліндсі Гремом.

«Росія знайшла способи обійти блокаду, введену Європою та Сполученими Штатами. Перекривати кран таким чином — це спосіб взяти росію за горло», — заявив Барро в ефірі французького телеканалу BFM-TV.

Очікується, що Барро зустрінеться із сенатором Гремом у Туреччині, щоб обговорити цей пакет надзвичайно жорстких санкцій.

Уже 14 травня посли ЄС погодили 17-й санкційний пакет проти росії. Його має остаточно затвердити Рада Європейського Союзу 20 травня. У фокусі нового пакета — тіньовий флот Кремля, яким росія обходить нафтове ембарго. Під санкції потрапить майже 200 суден, зокрема й танкери.

“Я вітаю домовленість про наш 17 пакет санкцій проти росії. Ми продовжуємо обмежувати доступ до бойових технологій. І ми внесли до списку ще 189 суден “тіньового флоту”, щоб націлитись на експорт енергоносіїв з росії”, – повідомила Фон дер Ляєн.

Крім того, як повідомив “Суспільному” дипломат ЄС, пакет включає:

  • Нові торговельні обмеження для понад 30 компаній, причетних до обходу санкцій;
  • 75 індивідуальних санкцій — проти осіб і фірм, пов’язаних з оборонною сферою рф;
  • Заборону на експорт хімічних речовин, які можуть використовуватись у виробництві ракет;
  • Обмеження для ЗМІ — нова правова база для блокування російських пропагандистів;
  • Санкції проти суддів і прокурорів, причетних до політично вмотивованих переслідувань Навального й Кара-Мурзи.

Наслідки та перспектива

Попри те, що з 2022 року ЄС уже запровадив 16 раундів обмежень, російська економіка досі зберігає життєздатність завдяки схемам обходу санкцій та підтримці з боку окремих країн. Саме тому, за словами Барро, «доведеться йти далі».

«Нам необхідно працювати над новими заходами, які могли б задушити російську економіку раз і назавжди. Сподіваюся, Європа зможе запровадити санкції і проти вуглеводнів», — наголосив глава МЗС Франції.

Наразі ключовим питанням залишається спільна і рішуча позиція ЄС та США. Без синхронного тиску Кремль і далі зможе фінансувати війну, попри дипломатичні декларації.

Київ подав сигнал миру — Пекін відповів

Україна отримала чіткий сигнал підтримки з боку Китаю щодо ініціативи 30-денного припинення вогню напередодні 9 травня. Про це повідомив президент Володимир Зеленський.

«Ми отримали сигнал від китайської сторони, що вони підтримують 30-денне припинення вогню, яке пропонує Україна», — наголосив Зеленський.

Дійсно, Україна підтвердила свою відповідальність конкретними діями — зокрема, тим, що 9 травня не було завдано жодного удару по території рф під час військових парадів.

Таким чином, ініціатива з припиненням вогню перетворюється на дипломатичну гру жестів: крок з боку Києва — у відповідь на дипломатичну підтримку з боку Пекіна. І хоча йдеться про тимчасове перемир’я, формат «послуга за послугу» може стати першим кроком до ширшого перемовного процесу — якщо, звісно, інша сторона також готова діяти, а не лише вимагати.

Ба більше, росія залежить від Китаю, впевнений колишній секретар польської делегації в Парламентській асамблеї НАТО, ексміністр праці Польщі та голова правління Фонду Республіканського клубу в Україні Пйотр Кульпа.  

«Путін залежить від Китаю. А Китай веде стратегічні переговори зі США. Китай не допустить припинення війни зараз, якщо це збільшить ризики для Європи з боку росії. Бо тоді Європа може змінити своє ставлення до Китаю. Пекін цього не хоче. Тому не буде жодного миру або навіть припинення війни, поки не буде укладено угоду між Китаєм і США», — підкреслив Кульпа.

На його думку, майбутні домовленості щодо припинення війни зосереджуватимуться на безпеці не лише України, а й усієї Європи.

Читають зараз