Зарубіжний стаж зарахують для пенсії в Україні: новий порядок-2025
26 Травня 16:07
Ще зовсім недавно українцям, які працювали за кордоном, цей період не зараховувався до трудового стажу. Але тепер усе змінюється. Громадянам, яким не вистачає стажу для виходу на пенсію за віком через те, що вони працювали в іншій державі, тепер можуть його зарахувати. Подробиці дізнавався «Комерсант Український».
Кабінет Міністрів України постановою №562 від 16 травня затвердив новий порядок, який визначає механізм підтвердження та зарахування періодів роботи особи в іншій країні (за наявності) до страхового стажу для отримання права на пенсію за віком.
Як повідомили в Міністерстві національної єдності, згідно з новим порядком, трудовий стаж, здобутий за кордоном, включається до пенсійного страхового стажу на підставі офіційних документів з країни перебування. Йдеться про витяги, довідки та інші документи, що підтверджують факт зарахування періоду роботи до пенсійної системи іншої країни. У разі відсутності таких документів або недостатньої інформації, Пенсійний фонд України звертатиметься до компетентних органів іноземної держави через Міністерство закордонних справ.
Держава визнає внесок трудових мігрантів
«Таким чином Україна визнає внесок своїх громадян, які працювали за кордоном, зберігали зв’язок із Батьківщиною та планують або вже повернулися додому»,
– зазначив Віце-прем’єр-міністр – Міністр національної єдності України Олексій Чернишов.
До цього стаж за кордоном зараховувався лише у випадках, коли між Україною та іншою державою був підписаний відповідний міжнародний договір. Це суттєво обмежувало коло громадян, які могли претендувати на пенсію в Україні після повернення.
Юристи Конфедерації вільних профспілок України звертають увагу на ключові моменти: якщо у людини недостатньо страхового стажу, враховуються ті періоди, які офіційно визнаються за законодавством іншої країни. Якщо між державами є міжнародна угода, цей стаж може бути зарахований для осіб, які постійно проживають в Україні.
«Громадяни, які працювали за кордоном і не мають достатнього страхового стажу для призначення пенсії, повинні додати до заяви підтвердні документи. У разі їх відсутності або недостатньої інформації Пенсійний фонд повинен звернутись до МЗС, яке через дипломатичні канали надішле запит до відповідної країни»,
— повідомив народний депутат Михайло Волинець.
Після отримання всіх даних стаж буде враховуватись за календарним принципом — по роках роботи. Це може суттєво вплинути на право на пенсію.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Стаж у республіках колишнього СРСР: окремий порядок
Уряд також затвердив окремий порядок для тих, хто працював у республіках СРСР до 1 січня 1992 року. Якщо держави, де людина працювала, не виплачують пенсію — і це підтверджено — ці періоди можуть бути зараховані до стажу. Зокрема, це стосується тих, хто працював у рф та Білорусі. Раніше для отримання пенсії в Україні треба було надати довідку про те, що пенсія в цих країнах не отримується. Через війну таке підтвердження стало неможливим. Тепер достатньо письмового запевнення людини. Кабмін уже доручив ПФУ переглянути рішення, прийняті з 2024 року щодо таких осіб.
Розмір пенсії залежить від внесків в Україні
Юристи наголошують: розмір пенсії залежатиме від сплачених в Україні страхових внесків, а не від внесків за кордоном. Чим довше людина сплачує ЄСВ в Україні і чим вищі ці внески — тим більша пенсія. Вік виходу на пенсію залежить від тривалості страхового стажу.
Навіть якщо з державою немає договору, але підтверджено, що стаж був зарахований у цій країні — його зарахують і в Україні. Завдяки закону №3674 запрацювала пропорційна система обчислення стажу – єдині правила для всіх країн.
«Наприклад, людина після повернення з Іспанії зможе зарахувати період роботи в цій країні для визначення права на пенсію в Україні у 60, 63 або 65 років. Але потрібно надати Пенсійному фонду підтверджуючий документ. Це зможуть зробити лише ті, хто працював офіційно. Проте важливо розуміти, що для розміру пенсії враховуються лише внески, сплачені в Україні»,
— пояснює адвокатка Олена Моніна.
Водночас, робота на державу-агресора після 2014 року до страхового стажу зараховуватись не буде.
Пенсії для українців за кордоном
Багатьох українців також цікавить питання: у яких країнах при призначенні пенсії зараховується український стаж? Україна має прямі угоди з 15 країнами (Чехія, Угорщина, Словаччина, Польща, країни Балтії тощо). Якщо українець офіційно працював у цих країнах і сплачував податки — він може претендувати на пенсію.
З деякими країнами (Угорщина, Румунія, Монголія, Молдова, Азербайджан) діють територіальні угоди: пенсію призначає держава, де проживає людина. Наприклад, якщо українець переїхав на ПМП до Молдови — пенсію йому призначає Молдова з урахуванням українського стажу. І навпаки.
З країнами, з якими діє пропорційний принцип, пенсію призначає кожна держава окремо, відповідно до стажу, набутого на її території. Серед них — Чехія, Словаччина, Польща, Португалія, Болгарія, Естонія, Іспанія, Латвія та Литва.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Авторка: Алла Дуніна