Закриття європейського ринку для українського цукру може призвести до значного зниження цін на цей продукт для вітчизняних споживачів. Згідно з даними, представленими під час аналітичного брифінгу Всеукраїнської аграрної ради (ВАР), відпускні ціни на цукор в Україні вже знизилися до 26,5 – 27,5 грн/кг, передає Комерсант український
“Протягом серпня Україна експортувала лише 3-4 тисячі тонн цукру, що є критично малим показником порівняно з 100 тисячами тонн, експортованими два місяці тому. Український ринок цукру стикається з труднощами, оскільки тепер ми повністю орієнтовані на внутрішній споживчий попит”,
– повідомили в аналітичному департаменті ПУСК, створеному в рамках ВАР.
Виробництво цукру в Україні очікувано зросте, але експорт до Європейського Союзу, який був ключовим ринком збуту, залишиться закритим до кінця року. Це змушує українських виробників шукати нові ринки для реалізації своєї продукції.
“У новому сезоні Європа також збільшить виробництво цукру, що ускладнить реалізацію української продукції на міжнародному рівні. Об’єктивно, до січня 2025 року Україні доведеться або платити високі експортні мита, або чекати на обнулення квот”,
– стверджують у ВАР.
З огляду на ці фактори, експерти прогнозують, що ціни на цукор у новому сезоні залишатимуться низькими.
“В умовах нестабільності на експортних ринках та локального надлишку, внутрішні ціни на цукор, ймовірно, залишаться під тиском”,
– підсумовують аграрії.
Таким чином, хоча ситуація є складною для виробників цукру, вона може виявитися вигідною для українських споживачів, які, ймовірно, зможуть придбавати цукор за нижчими цінами.
Читайте нас в Telegram: головні новини коротко
Режим пільгової торгівлі і його вороги
Рішення про вільне ввезення українських товарів на територію ЄС було прийняте Євросоюзом на початку повномасштабного російського вторгнення в якості жесту підтримки української економіки, а також у відповідь на морську блокаду росіянами українських портів. Протягом двох років дії у спрощеного режиму набралося дуже багато противників у Євросоюзі. Зокрема обмежити ввезення української продукції вимагають уряди Болгарії, Польщі, Угорщини, Румунії та Словаччини (пізніше до цієї позиції приєдналася і Франція). Вони заявляють, що дешева сільськогосподарська продукція з України поглинає їхні ринки.
Із жорстким протестом проти української продукції виступили також шість великих фермерських об’єднань Європи. Польські фермери взагалі влаштували блокаду кордонів, причому не лише з Україною, а й з Німеччиною.
Тим не менше, після жорстких дебатів режим спрощеної торгівлі з Україною продовжили до 5 червня 2025 року. Однак, на вимогу вказаних країн, його дуже сильно обмежили.
Так, у положення про безмитну торгівлю внесли чергові “запобіжники”, які мають захистити європейських виробників.
Зокрема, Європейська комісія може застосувати будь-які заходи, які вважає за потрібне, якщо через імпорт з України виникнуть “значні порушення” на ринку ЄС або ринках однієї чи кількох держав-членів ЄС. У такому випадку Єврокомісія може запустити “екстрене гальмування” для особливо чутливих сільськогосподарських продуктів. Цей перелік включає в себе такі товари:
- птиця;
- яйця;
- цукор;
- овес;
- крупа;
- кукурудза;
- мед.
Однак для Єврокомісії прописали не лише опції, але й обов’язки. Якщо імпорт вказаних товарів перевищить середні обсяги імпорту, зафіксовані у другій половині 2021 року та за весь 2022 та 2023 роки, митні тарифи мають бути відновленими протягом 14 днів.
Таким чином, ЄС практично повернув квоти на імпорт багатьох українських товарів, хоча й на досить високому рівні.
Цього року українські експортери вичерпали свої квоти на цукор за пів року. З липня ЄС не просто повернув квоти, а й зменшив їх у 2,5 рази з 2025 року.