Закон на трильйон: так ринки оцінили історичне “витратне” рішення Бундестагу
28 Березня 09:42
Німеччина отримає 1 трлн євро додаткового фінансування практично безкоштовно після того, як ринки облігацій позитивно відреагували на «історичний» законопроєкт Бундестагу про витрати на оборону. Таку заяву у четвер на панельній дискусії, організованій Інститутом міжнародних фінансів, зробив голова правління Deutsche Bank AG Александр Вайнендтс. Про це пише Bloomberg, інформує Комерсант український.
Що ще сказав керівник Deutsche Bank
За словами Александра Вайнендтса, раптовий надлишок грошей несе в собі ризик неправильного розподілу після років недостатнього інвестування в оборону та неорганізованих систем закупівель.
Тому, за словами банкіра, країні потрібно тепер витрачати гроші з розумом і просувати структурні реформи, щоб гарантувати тривале зростання.
«Нам потрібне скорочення регулювання, нам потрібна податкова реформа, нам потрібна реформа трудового законодавства. Отже, є багато речей, які ще мають відбутися, щоб ці величезні інвестиції мали повний ефект. У нас немає часу марнувати це», – сказав Вайнендтс.
Поки що «ринок дуже чітко схвалив» пакет витрат, який минулого тижня подолав свою останню законодавчу перешкоду. Як висловився голова правління Deutsche Bank AG: «Можна навіть сказати, що ми отримали трильйон євро без додаткових витрат».
Нагадаємо, 18 березня Бундестаг схвалив пропозицію переможця останніх парламентських виборів Фрідріха Мерца спрямувати до 1 трильйона євро на потреби оборони та інфраструктури країни.
Президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр 22 березня підписав ухвалений Бундстагом закон про внесення змін до Основного закону ФРН, що дає змогу реформувати положення про так зване “боргове гальмо”. Це положення містилось в статті 109 Основного закону Німеччини і мало на меті змушувати уряд дотримуватися фінансової дисципліни.
Своїм рішенням німецький парламент виділив сотні мільярдів євро на потреби оборони та інфраструктури, які мають бути профінансовані за рахунок боргу. Таким чином, було покладено край десятиліттям жорсткої економії та розпочато новий період дефіцитних витрат, покликаних підняти найбільшу економіку Європи, модернізувати інфраструктуру та відновити її захист.
Що передбачено історичним для Німеччини рішенням
Згідно з ухваленим законом, видатки на Бундесвер, а також “федеральні видатки на цивільну оборону, захист населення, розвідувальні служби, захист інформаційно-технологічних систем і допомогу державам, які зазнали нападу з порушенням міжнародного права”, у майбутньому можуть фінансуватися за рахунок кредитів.
Нові правила поширюються на всі витрати, що перевищують один відсоток ВВП, що відповідає приблизно 43 млрд євро.
Сувора заборона на запозичення для федеральних земель також має бути ослаблена і узгоджена з федеральним урядом. Усім федеральним землям разом буде дозволено брати новий борг у розмірі до 0,35% ВВП. Розподіл відповідних сум регулюватиметься федеральним законом.
Згідно зі змінами в статті 143h Основного закону, протягом наступних дванадцяти років на інвестиції в інфраструктуру може бути залучено 500 млрд євро. Федеральні землі мають використати 100 млрд євро для своєї інфраструктури, 300 млрд євро передадуть у розпорядження федерального уряду, а решту 100 млрд євро виділять для захисту клімату.
Ухвалене Бундестагом рішення має розблокувати і 3 мільярди євро, передбачених на військову допомогу Україні.
Берлін був змушений діяти так рішуче в частині фінансування обронних видатків після того, як президент Дональд Трамп поставив під сумнів виконання Сполученими Штатами зобов’язань щодо європейської безпеки.
Як зазначає Bloomberg, ринки загалом позитивно відреагували на фіскальні зміни, які, на думку економістів, повинні сприяти зростанню в єврорегіоні.