Закладам освіти пропонують розробити правила ненасильницької комунікації між вчителями та батьками
24 Грудня 14:07Освітній омбудсман Надія Лещик відреагувала на інцидент із побиттям викладача трудового навчання в ліцеї №6 Вінниці і закликала заклади освіти у межах своєї автономії розробити певні правила ненасильницької комунікації між вчителями та батьками. Про це повідомляється на сторінці Освітнього омбудсмана у Фейсбуці, інформує Комерсант український.
За її словами, найважливіше, що варто уваги – жодні непорозуміння та складні ситуації неприпустимо намагатися вирішити із застосуванням будь-яких проявів насильства і це стосується всіх учасників освітнього процесу.
Надія Лещик висловила підтримку вчителю та побажала йому якнайшвидшого одужання. На жаль, констатувала вона, вчителі нині є досить незахищеними, зокрема від можливого прояву агресії з боку батьків.
Що сталось у вінницькому ліцеї
Минулого тижня у вінницькому ліцеї №6 мав місце інцидент, під час якого батько однієї з учениць завдав тілесних ушкоджень вчителю трудового навчання в приміщенні школи.
Як розповіли очевидці, конфлікт стався через те, що вчитель начебто образив доньку нападника. Ситуація трапилась у шостому класі. Вчитель сказав, що вчив брата однієї з учениць, і що він вчився краще, ніж вона. Школярка подзвонила батькові і все «перекрутила». Чоловік прийшов, не розібрався у ситуації і вдарив учителя.
Поліція встановлює обставини інциденту. За результатами проведення першочергових слідчих дій, дізнавачі за процесуального керівництва Вінницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону перекваліфікували подію зі ст. 125 на ч. 1 ст. 296 (Хуліганство) Кримінального кодексу України. 19 грудня зловмиснику повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення. Йому загрожує до 5 років обмеження волі.
Які висновки радять зробити закладам освіти
Цей випадок лише підтверджує, що необхідно шукати засоби посилення безпеки в закладах освіти, зокрема побудови безпечної комунікації між учасниками освітнього процесу. Так вважає Освітній омбудсман Надія Лещик.
За її словами, кожен заклад освіти у межах своєї автономії може розробити певні правила ненасильницької комунікації між вчителями та батьками – правила спілкування без насильства, що включатимуть, зокрема, слова взаємопідтримки. Можливо навіть ці правила не передбачатимуть прямого контакту вчителя з батьками, допускаючи його лише після певного запиту. Можна також визначити в правилах конкретні години та дні зустрічей батьків із педагогами.
“Ще один важливий безпековий аспект, що потребує врегулювання – доступ до закладу освіти інших осіб, зокрема батьків. І хоча батьки мають діяти для найкращих інтересів своїх дітей, але іноді, як бачимо, небезпеку для дитини в закладі освіти можуть створювати й самі батьки. Наразі ж до закладу освіти фактично можуть потрапити всі охочі. Батьки мають розуміти, що педагогічні працівники відповідальні за безпеку їхніх дітей під час освітнього процесу. Безперешкодний доступ усіх охочих до закладу освіти може бути небезпечним для дітей, особливо під час війни”, – зазначила Освітній омбудсман.
Вона нагадала, що перші важливі кроки для врегулювання питання безпеки доступу до закладу освіти на державному рівні вже були зроблені. Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт №11543 щодо безпеки в закладах загальної середньої освіти.
Які заходи безпеки пропонується запровадити
У законопроєкті пропонується закладам освіти розробити та затвердити правила перебування осіб на території та у приміщеннях закладу освіти.
Зокрема, Закон України «Про повну загальну середню освіту» пропонують доповнити новою статтею, у якій визначити, що з метою створення безпечного освітнього середовища керівники закладів загальної середньої освіти вживають комплекс заходів для запобігання та/або недопущення чи припинення заподіяння шкоди учасникам освітнього процесу, до якого належатимуть:
– визначення правил перебування осіб на території та в приміщеннях закладу загальної середньої освіти;
– огородження території закладу загальної середньої освіти;
– облаштування закладу загальної середньої освіти технічними засобами охорони термінового виклику поліції.
Передбачається також визначити дотримання правил перебування осіб на території та в приміщеннях закладу середньої освіти обов’язковим, визначення переліку заборон щодо знаходження (перебування) на території та в приміщеннях закладу, а також обмеження щодо осіб, які залучаються до охорони закладів освіти.