Загроза безпеці: у Чорнобилі сталися серйозні пошкодження Арки після атаки дрону
14 Лютого 13:36
Безпрецедентний випадок, що ледь не призвів до надзвичайної ситуації, стався на Чорнобильській атомній станції. Близько двох годин ночі 14 лютого внаслідок повітряної атаки рф відбулося пряме влучання дрона, ймовірно «Шахед», в захисну оболонку Арки Нового Безпечного Конфайнменту об’єкта «Укриття». Сталася пожежа обшивки. На щастя, постраждалих немає, виходу радіаційних речовин за встановлені межі не зафіксовано. Наскільки серйозні пошкодження, які заходи слід вжити для ліквідації наслідків і як швидко це може відбутися, Комерсант український дізнавався у директора станції Валерія Сейди.
Як зазначили на станції, удар дрона припав на об’єкт «Укриття» на позначці 87 метрів над приміщенням технологічного обладнання, яке в дистанційному режимі забезпечує функціонування Конфайнменту. Була пошкоджена не тільки зовнішня та внутрішня оболонка (обшивка) Арки та обладнання системи основних кранів, але й сталася пожежа зовнішніх та внутрішніх обшивок на площі близько 40 квадратних метрів. На місці події задіяні сили та засоби підрозділів ГСЧС в складі 65 осіб особового складу та 17 одиниць техніки, 15 осіб ЧАЕС, НГУ, НПУ та СБУ.
Обійшлося без постраждалих. Наразі радіаційний фон на території промислової площадки ЧАЕС та в зоні відчуження не перевищує контрольних рівнів. Ситуація контролюється.
«Пошкодження «Укриття» дуже серйозне, і сьогодні нам потрібно вивчити стан конструкції в місці «приліту». Провести обстеження. Зараз ми вирішуємо, як закрити отвір на місці пошкодження, як можна швидше. Хоча б тимчасово», — розповів директор ЧАЕС Валерій Сейда.
Кошти на відновлення, як вважає Валерій Сейда, знайти можна. Хоча це велика сума. Але основне завдання — знайти фахівців, які зводили цю Арку. А це українські спеціалісти, яких спеціально підготували для таких специфічних робіт.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
«В першу чергу нам потрібні люди, які здатні виконувати верхолазні роботи. Ті, хто її будував, кого навчали іноземні спеціалісти, всі роз’їхалися по інших містах. Тепер потрібно їх знайти», — зазначив Валерій Сейда.
Водночас, за словами директора станції, ще одне важливе завдання — не допустити подібного в майбутньому.
Нагадаємо, саркофаг, збудований над вибухнувшим четвертим енергоблоком, поступово руйнувався, і це могло призвести до катастрофи. У березні 2004 року Європейський банк реконструкції та розвитку оголосив тендер на проектування, будівництво та введення в експлуатацію нового саркофага для ЧАЕС.
Основна функція нової арки полягає в обмеженні поширення радіоактивних речовин, що знаходяться в об’єкті «Укриття». Це умова має виконуватися як в умовах нормально експлуатації, так і в разі аварії (руйнування) існуючого об’єкта «Укриття». Проектом передбачено, що нове спорудження експлуатуватиметься протягом 100 років.
Новий саркофаг на ЧАЕС будували близько 3 тисяч робітників, починаючи з квітня 2012 року. Будівельники працювали вахтовим методом, щоб не перевищити дозу допустимої радіації. На його зведення виділили майже три мільярди доларів країни Євросоюзу та США. Новий саркофаг ввели в експлуатацію в липні 2019 року.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Автор — Алла Дуніна