У середу, 28 серпня, низка ЗМІ опублікувала інформацію про те, що банки можуть забрати до 20% рахунків з рахунків українців. У Національному банку України стверджують, що це — неточна інформація, передає Комерсант український.
28 серпня медіа “Мінфін” опублікувало матеріал під назвою “Укргаз, Абанк, Ощад: хто став збирати більше штрафів зі своїх клієнтів”.
У ньому, зокрема, йшлося й про те, що:
“…банки почали з недавніх пір застосовувати новий вид фінансового покарання. В одних банках його відносять до категорії штрафів, в інших це називають додатковою комісією. Її розмір сягає вже 20% від суми.
Тобто фінустанова стягує з клієнта на свою користь п’яту частину суми на рахунку, перш ніж його закрити та виставити людину за двері. Явище поки що не масове, але вже поступово запроваджується окремими структурами”.
Інформацію про це з посиланням на “Мінфін” поширила низка українських засобів масової інформації.
Також новину про штрафи та фінмоніторинг “запостили” й відомі в Україні Teleegram-канали.
Однак, як пояснює НБУ, до українців дійшла не зовсім коректна інформація. У фінустанові говорять, що законодавство з питань фінансового моніторингу не передбачає застосування банками будь-яких фінансових покарань до порушників правил фінансового моніторингу та стягнення за це “штрафу”.
Тобто банки не мають права застосовувати до громадян штрафні санкції через порушення у сфері фінансового моніторингу.
Водночас Закон про фінансовий моніторинг передбачає обов’язок та право банку розірвати ділові стосунки з клієнтом та припинити його обслуговування, в тому числі закрити рахунок клієнта, у визначених законодавством випадках.
У цьому разі банк повертає кошти клієнту готівкою чи шляхом перерахування на інший рахунок за вказаними реквізитами. Механізм повернення коштів банком передбачений у пункті 6 додатка 12 до Положення про здійснення банками фінансового моніторингу, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 19.05.2020 № 65 (зі змінами). Банк може брати стандартну звичайну комісію за проведення такої платіжної операції.
Національний банк України зі свого боку також не застосовує жодних штрафних санкцій до громадян за порушення. Всі заходи впливу регулятора, зокрема і у сфері фінансового моніторингу, стосуються виключно фінансових установ.