Заборона на мільярд: чи отримує Україна американські розвіддані
5 Березня 11:56
Всі британські спецслужби та військові відомства отримали наказ, який категорично забороняє передавати розвіддані, отримані від США. Про це з посиланням на власні джерела написала британська Daily Mail, інформує Комерсант український.
Видання нагадує, що від початку вторгнення Росії в Україну Великобританія та інші західні партнери, такі як Австралія та Нова Зеландія, ділилися з Україною подібною інформацією.
І, до речі, українські експерти, оцінюючи негативні наслідки можливої заборони США ділитись розвідданими, вказували на те, що в такому випадку можна буде сподіватись на допомогу європейського розвідувального товариства.
Напередодні ж ввечері британський експерт з військової розвідки Філ Інгрем повідомив газеті Daily Mail про заборону надавати таку інформацію.
«Вказівка Сполучених Штатів заборонити союзникам ділитися з Україною розвідувальними даними, отриманими від США – це те, на що я очікував… Розвідувальні партнери США, включаючи Британію, втратили право передавати», – наголосив експерт.
Натомість, у вівторок офіційний представник США в коментарі агенції EFE стверджував, що американська адміністрація все ж продовжує ділитися розвідувальною інформацією з Україною, незважаючи на призупинення постачання військового обладнання США.
Нагадаємо, через три дні після драматичної суперечки в Овальному кабінеті між президентами Трампом і Зеленським американська адміністрація ухвалила рішення призупинити військову допомогу Україні.
Що потрапило під заборону
Призупинення військової допомоги Україні торкнулось постачання радарів, транспортних засобів, ракет і боєприпасів. Під блокування можуть потрапити й новітні системи озброєння, які США нещодавно пообіцяли Україні, зокрема безпілотники.
Блокуюче рішення адміністрації США поширюється на всю американську військову техніку, яка наразі не знаходиться в Україні, включаючи зброю, що перебуває в транзиті та на базах у Польщі. Йдеться про блокування поставок зброї та техніки на загальну суму близько 1 мільярда доларів.
Білий дім публічно не оприлюднив деталей та мотивів такого рішення. Однак непублічно високопосадовці адміністрації пояснюють, що Трамп вирішив заморозити допомогу, щоб переконатися, що союзники США справді зацікавлені у «досягненні миру» і що вони готові підтримати відповідні зусилля Вашингтона.
Якими можуть бути наслідки припинення військової допомоги
Головний редактор військово-аналітичного порталу Defence Express Олег Катков в коментарі Суспільному, зокрема заявив, що у випадку найгіршого сценарію, коли Сполучені Штати повністю заблокують постачання зброї та заборонять реекспорт, Україна втратить до третини свого арсеналу. Це торкнеться не лише американської техніки, а й значної частини європейського озброєння, яке постачалося за згоди США.
За його словами, залежність від американського озброєння є особливо критичною у таких сферах, як протиповітряна оборона та авіація. Йдеться не лише про винищувачі F-16, а й про боєприпаси до них, зокрема високоточні бомби JDAM, протирадіолокаційні ракети HARM та керовані ракети для гелікоптерів.
Що Україна вже отримала від США та Європи
На сьогоднішній день, як зазначає Daily Mail, США надали Україні військову допомогу на 53 мільярди фунтів стерлінгів, тоді як загальна сума від Європи, включно з Великобританією, становить 51 мільярд фунтів стерлінгів.
За даними західних чиновників, із США в Україну надходить близько 20 відсотків військової техніки. Приблизно 25 відсотків походить з Європи, включаючи Великобританію та інші країни. Близько 55 відсотків фінансується Україною і виробляється українськими підприємствами.
Чи можливе скасування США заборони на військову допомогу Україні
У своєму виступі перед конгресом Дональд Трамп згадав про заяву українського президента Володимира Зеленського щодо готовності до нових переговорів.
«Сьогодні я отримав важливого листа від Президента України Зеленського. У листі йдеться, що Україна готова якомога швидше сісти за стіл переговорів, щоб наблизити міцний мир», – заявив глава Білого дому і наголосив, що цінує такі кроки українського лідера.
Трохи раніше віцепрезидент США Джей Ді Венс під час спілкування з журналістами на Капітолійському пагорбі називав готовність офіційного Києва вести сумлінні переговори обов’язковою умовою для відновлення американської допомоги Україні.