За високий рівень локалізації – тривалі контракти: держава заохочує виробників дронів
11 Березня 17:07
Українські виробники безпілотних літальних апаратів, які збільшують частку локалізації виробництва, матимуть переваги у державних закупівлях. Про це повідомили у Міністерстві оборони, інформує Комерсант український.
Як відомо, наприкінці минулого року було ухвалено урядову постанову, в якій сформовані чіткі вимоги до виробників української зброї, зокрема, певних видів дронів-бомберів і дронів-розвідників. Передбачено, що за умови локалізації на понад 50% від питомої вартості всіх компонентів, виробники можуть отримувати від держави гарантовані довгострокові контракти на три, п’ять або десять років.
«Ми як замовник, який платить бюджетні кошти, зацікавлені, щоб відсоток локалізації був якомога вищий. Для цього і було ухвалено наприкінці минулого року постанову Кабінету Міністрів України “Зброя перемоги”», – пояснив директор Департаменту політики закупівель Міністерства оборони України Гліб Канєвський.
За його словами, повна локалізація виробництва дронів неможлива, тому що є країни, які спеціалізуються на виробництві певних компонентів. Крім того, бойові дії вимагають внесення постійних змін у конструкцію БПЛА: фактично кожні три місяці дрони мають оновлюватися, що передбачає постійний пошук компонентів для їх покращення.
Реалізуються нестандартні підходи у постачанні дронів
Міністерство оборони ухвалило рішення щомісяця спрямовувати по 2.5 млрд грн на військові частини. Як зазначають в оборонному відомстві, це дозволить максимально врахувати потреби військових. Бойові бригади зможуть самостійно закуповувати не лише безпілотні літальні апарати, але й запчастини та комплектуючі для їх модернізації та ремонту відповідно до потреб на лінії бойового зіткнення.
Також за ініціативи Президента України Володимира Зеленського було запущено проєкт «Лінія дронів», на який Міноборони додатково спрямувало 4.6 млрд гривень. В межах цього проєкту 5 найбільш успішних бойових частин із застосування БПЛА також зможуть самостійно закуповувати дрони, засоби РЕБ, автотранспорт для мобільних груп.
А наприкінці січня у Міноборони повідомили про початок ліцензованого виробництва сучасних FPV-дронів на базі одного із державних підприємств. Відповідний пілотний проєкт стартував у грудні минулого року під загальною координацією Головного управління оборонних інновацій міністерства і в результаті держава отримала можливість виробляти кодифіковані FPV-дрони. Повідомляється, що приватний розробник в рамках тристоронньої угоди надав ліцензійний дозвіл на виробництво БПЛА на базі одного з держпідприємств. Вже відпрацьовано дорожню карту з організації аналогічних виробництв разом із іншими розробниками безпілотних авіаційних комплексів.

Більше коштів – більше дронів
Цього року Міністерство оборони України спрямує на закупівлю дронів понад 110 млрд грн, зокрема, понад 102 млрд грн – через Агенцію оборонних закупівель.
«Якщо у 2023 році Міноборони закуповувало тисячі дронів, а за результатами 2024 року разом із Державною службою спеціального зв’язку та захисту інформації України було закуплено понад 1.5 млн дронів, то цього року цифри будуть ще більшими, оскільки спроможності вітчизняного ОПК у 2025 році складають приблизно 4.5 млн FPV-дронів. І Міноборони планує їх всі закупити», – заявив директор Департаменту політики закупівель Міністерства оборони України Гліб Канєвський.
За його словами, на всі плани закупівель на 2025 рік отримано бюджетні кошти і це дозволить якнайшвидше насичувати фронт безпілотними літальними апаратами.
Україна переважає росію у виготовленні FPV-дронів
Як розповів в інтерв’ю для Укрінформу перший заступник міністра оборони України генерал-лейтенант Іван Гаврилюк, сфера безпілотників в Україні розвивається проривними темпами і, приміром, в частині виготовлення FPV-дронів Україна на сьогодні переважає російську федерацію.
Він повідомив, що з 24 лютого 2022 року для потреб Сил оборони кодифіковано понад 1300 нових зразків озброєння та військової техніки виробництва українських підприємств. З них найбільша група — БпАК та боєприпаси до них.
Лише торік до використання у підрозділах Сил оборони було допущено понад 250 нових зразків БПЛА різних типів та призначення.
«Але треба розуміти, що визначальним фактором є не лише кількість розроблених та виготовлених безпілотників. Надважливо – це ефективність їхнього застосування та швидкість, із якою розробники можуть реагувати на зміни», – зазначив Іван Гаврилюк.
За його словами, можна мати сотні тисяч дронів, але вони будуть безсилими перед засобами протидії ворога. Потрібно шукати нові способи утримання ефективності і технологічна «дуель» між виробниками дронів та засобів РЕБ це яскраво ілюструє.
І тут, як наголосив перший заступник міністра оборони, перевага на боці того, чиї інженери швидше запропонують технологічне рішення, на яке у противника не буде готової відповіді.