За обов’язкову службу в хорватській армії платитимуть €1100
5 Червня 13:39
Хорватія повертає обов’язкову військову службу після її скасування у 2008 році. Про це в середу оголосив заступник прем’єр-міністра та міністр оборони країни Іван Анушич під час презентації нового законопроєкту про службу в Збройних силах, повідомляє «Комерсант Український» з посиланням на BalkanInsight.
Основні положення законопроєкту
Згідно з проєктом закону, усі чоловіки віком від 18 до 30 років, які пройдуть медичну комісію та будуть визнані придатними до служби, повинні будуть пройти обов’язкову військову підготовку тривалістю в два місяці. Жінки будуть проходити службу лише за бажанням.
“Призовники проходитимуть базову військову підготовку протягом двох місяців і отримуватимуть за цей час зарплату в розмірі 1100 євро”,
— сказав міністр Анушич, не уточнивши, втім, чи це місячна зарплатня, чи йдеться про грошове забезпечення за два місяці разом.
Під час підготовки військовослужбовці опановуватимуть основні навички та знання, необхідні солдату, зокрема поводження з особистою зброєю, тактику, надання першої допомоги та інші військові дисципліни.
Альтернативи для відмовників за переконаннями
Міністр оборони зазначив, що особи, які відмовляються від військової служби за переконаннями, матимуть два альтернативних варіанти служіння країні.
Перший варіант передбачає проходження підготовки з цивільного захисту тривалістю три місяці. Ті, хто обере цю опцію, отримуватимуть зменшену компенсацію.
Другий варіант призначений для тих, хто повністю відмовляється від будь-якої участі у військових структурах. Такі особи будуть направлені до установ, що обслуговують муніципалітети та міста, на чотири місяці без права на компенсацію.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Переваги для випускників військової підготовки
Анушич підкреслив, що особи, які успішно завершать базову військову підготовку, матимуть перевагу при працевлаштуванні в державних та комунальних підприємствах.
Планується проводити до п’яти наборів на рік, кожен з яких складатиметься з 800 призовників, що в сумі становитиме до 4000 призовників щорічно.
Політична підтримка документа
Міністр оборони зазначив, що президент Зоран Мілановіч підтримує новий законопроєкт, і висловив впевненість, що значна частина опозиції також його підтримає.
“Цей закон буде прийнятий та впроваджений швидко”,
— заявив Анушич.
За його словами, закон має пройти парламентську процедуру, після чого перші призовники зможуть потрапити до казарм не пізніше січня 2026 року.
Контекст безпекових викликів
Відновлення обов’язкової військової служби відбувається на тлі повномасштабної російсько-української війни, яка зробила питання військової безпеки одним з ключових у хорватському суспільному дискурсі.
У відповідь на нові безпекові виклики Хорватія значно збільшила свій оборонний бюджет у останні роки. У 2024 році він зріс на 22,2% порівняно з попереднім роком, а бюджет на 2025 рік збільшився на 18,2% відносно 2024 року.
У 2025 році Хорватія досягла рекомендованого НАТО показника виділення 2% ВВП на оборону. Це стало можливим передусім завдяки придбанню 12 нових французьких винищувачів Rafale, за які країна заплатила понад мільярд євро. Також очікується, що до кінця наступного року до Хорватії надійдуть 50 німецьких танків Leopard.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко