Вже завтра Президент України Володимир Зеленський виступить на 79-й Генасамблеї ООН у Нью-Йорку, після чого вирушить до Білого Дому, де 26 вересня має зустрітися з президентом Джозефом Байденом. Пізніше очікуються також його зустрічі із кандидатами у президенти — віцепрезиденткою Камалою Харріс та експрезидентом Дональдом Трампом. Під час цих зустрічей Зеленський має презентувати “план перемоги”, текст якого достеменно невідомий. Водночас за словами самого Президента, цей план стане”мостом”, що змусить Росію сісти за стіл перемовин. Так про що ж може йтися в “плані перемоги” та за яких умов він призведе до швидкого закінчення війни в Україні розбиралися в Комерсант український.
Що відомо про “план перемоги” Зеленського
Попри конфіденційність плану, британське видання The Times опублікувало подробиці, посилаючись на власні джерела. За їх інформацією, у документі йде мова щодо 4 ключових пунктів, а саме — гарантії безпеки від західних країн для України, подібні до пакту про взаємну оборону, як у випадку членства в НАТО; запит на сучасне озброєння, яке буде необхідне для подальшої боротьби; продовження наступальних дій на території російської Курської області, що дозволить Україні мати перевагу під час переговорів та міжнародну фінансову допомогу для відновлення української економіку.
«Місія цього тижня — це не просто ввічливе прощання з президентом США, який залишає посаду. Це дипломатія на краю прірви, остання надія Зеленського на те, що Байден надасть дозвіл Києву використовувати американські ракети, щоб завдати удару вглиб росії й примусити її до миру шляхом переговорів…
Невідомо, наскільки путін може поступитися, але ясно, що Україна повинна продовжувати боротися. Якщо ні, то Захід теж буде в програші», – пише видання.
Водночас Володимир Зеленський в інтерв’ю ABC News заявив, що війна з росією ближча до завершення, ніж багато хто думає і мовляв “лише з сильної позиції” Україна може “підштовхнути путіна до припинення війни”.
Реакція високопосадовців у США
З огляду на те, що документ ще не був презентований чинному керівництву Америки та кандидатам на пост Президента США, офіційних позицій щодо “плану перемоги” від перших осіб держави ще не було.
Однак на мітингу в Пенсильванії Дональд Трамп заявив, що президент Володимир Зеленський “дуже сильно” хоче перемоги його суперниці від демократів Камали Гарріс на виборах у листопаді та назвав лідера України “найкращим продавцем в історії”, передає видання Politico.
“Кожного разу, коли він приїжджає в країну (США, — ред), він їде з 60 мільярдами доларів… Він дуже хоче, щоб вони (демократи, – ред.) виграли ці вибори, але я б зробив це інакше, я досягну миру”, — сказав Трамп.
А син Трампа, Дональд Трамп-молодший, який є одним із ключових радників виборчої кампанії свого батька, розкритикував слова Зеленського щодо того, що буцімто насправді Трамп не знає як швидко закінчити війну в Україні.
“Іноземний лідер, який отримав мільярди доларів фінансування від американських платників податків, приїжджає до нашої країни та має нахабність атакувати кандидата Республіканської партії на посаду президента? І робить це одразу після того, як проукраїнський фанатик намагався вбити мого батька? Ганебно!”, – написав він на платформі X.
Про що може йтися у “плані перемоги” Зеленського
В ексклюзивному коментарі , політичний оглядач, аналітик Українського інституту майбутнього Ігор Тишкевич що допоки документ хоча б частково не оприлюднений, гадати про його точний зміст вкрай складно.
Скоріш за все, у документі йде мова про збільшення постачання зброї України та вступ нашої держави до НАТО.
“Але в НАТО запрошують і приймають консенсусом. Польща, Угорщина, Словаччина, Греція, Туреччина — країни НАТО, які проти нашого вступу. Думаю, головними тезами цього плану все ж є тема зброї та збільшення допомоги. Можливо у ньому йдеться про долучення до тиску на росію інших держав”, – повідомив Тишкевич.
Як зауважив політичний оглядач, наразі в інформаційному просторі присутні декілька варіантів закінчення війни в Україні.
“Це так звані 10 пунктів Зеленського, Китайсько-Бразильсько-Південноафриканська пропозиція і думки про можливе призупинення вогню без негайного визволення окупованих територій. Однак станом на сьогодні говорити про беззаперечне схвалення або варіант, що нові пропозиції призведуть до перемоги я б не став”, – наголосив експерт.
Ігор Тишкевич підкреслив, що будь-яка війна закінчується переговорами.
“Питання в тому, щоб Україна увійшла в переговорний процес з сильної позиції. І до речі це теж саме, що сьогодні намагається зробити росія для себе, штурмуючи міста на Донбасі. І Україна, контролюючи частину російської території. Це зміцнює нашу переговорну позицію”, – розповів Ігор Тишкевич.
На його думку, немає “чарівної пігулки”, яка б розв’язала всі нагальні проблеми. Бо окрім самого “плану” є питання щодо трансформації держави всередині.
“У нас не все гаразд з рекрутингом, з економікою, енергетикою, з військово-промисловим комплексом. Так от без розв’язання цих питань говорити про можливість швидкої перемоги складно. Так, ми можемо нарощувати свій потенціал користуючись з допомоги наших партнерів. І якщо ми будемо проводити розумну і раціональну політику, то ми зможемо вийти з сильними переговорними позиціями в цьому році й домогтися свого незабаром. Але для цього потрібна трансформація країни”, – додав він.
Автор — Альона Капліна