З окупації врятували ще 9 українських дітей – ось їхні історії

23 Травня 13:44

З тимчасово окупованих росією територій вдалося евакуювати ще дев’ятьох українських дітей у рамках ініціативи Bring Kids Back UA, повідомляє «Комерсант Український». На сторінці ініціативи у соцмережі Facebook поділилися деякими історими з життя цих дітей. Кожна з них — свідчення важких випробувань, які переживають діти та їхні сім’ї під час окупації. Імена дітей змінено з міркувань безпеки та захисту їхньої приватності.

Євгенія, 17 років

Ледь не загинула через відсутність належної медичної допомоги в окупації: на виклики «швидка» не приїжджає, а лікарні не мають необхідного обладнання для діагностики. Лише під час термінової операції лікарі змогли точно визначити її стан. Життя дівчини опинилося під загрозою — невідомо, чи вона вижила б, якби потрапила до хірургів із затримкою.

Артем, 10 років

Його разом із матір’ю російські військові вночі замкнули у підвалі, поки його батька били в сусідній кімнаті за спробу захистити дружину від російського солдата. Після пережитого хлопчик довго не міг спати, часто плакав. У школі його змушували носити військову пілотку, виконувати гімн рф і вигукувати «Слава росії». Коли ж дитина сказала «Слава Україні» — викликали поліцію.

Христина, 15 років

Залишилася без доступу до освіти і потрапила в інформаційну блокаду. Російські окупанти глушили зв’язок, тому дистанційно навчатися в українській школі не було змоги. Водночас віддати доньку до російського навчального закладу мама відмовилася принципово.

Сестри Ілона і Таміла

Провели майже три роки в повній ізоляції вдома, не маючи змоги бачитися з друзями чи ходити до школи. У перші шість місяців повномасштабної війни школу й садок у їхньому населеному пункті зруйнували. У місті не вщухали обстріли, вулицями їздили бронемашини, а довкола ходили нетверезі російські військові.

Ініціативі Bring Kids Back UA у порятунку дітей допомагали Save Ukraine, We Are All Ukrainians, БФ “Хуманіті” та Reload Love.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Викрадення українських дітей росією

Цим дітям пощастило, що їх не вивезли примусово до росії, як це зробили з 19 546 інших дітей під виглядом “гуманітарних операцій”.

“Цих дітей не просто переміщують, а й позбавляють української ідентичності: надають російське громадянство, влаштовують у російські сім’ї, змушують проходити перевиховання російською мовою, забороняють їм розмовляти українською. Хлопчиків-підлітків часто змушують брати участь у програмах мілітаризації”,

– повідомляв у 2024 році тодішній Генпрокурор Костін.

Водночас ця оцінка масштабів викрадення українських дітей є не єдиною і точно не найвищою. Зокрема сама головна організаторка цих викрадень, так звана уповноважена з прав дитини в рф, Марія Львова-Бєлова, ще влітку 2023 року називала цифру у 744 тисячі “прийнятих рф” українських дітей. Росія не надає щодо цього процесу жодних даних і ні перед ким не звітує, тому перевірити правдивість цієї заяви практично неможливо.

Уповноважена президента України з прав дитини Дар’я Герасимчук ставить під сумнів цифру, названу Бєловою, і вважає, що це стандартне перебільшення російської пропаганди. За підрахунками ж української сторони, може йтися про 200-300 тисяч викрадених українських дітей. Ці підрахунки приблизні, оскільки йдеться про дітей з окупованих територій і інформація про них збирається у найрізноманітніші способи.

Однак абсолютно точні дані щодо викрадення, включно з персональними даними, в української сторони є лише щодо 19 546 дітей. Саме тому офіційно озвучується ця цифра, хоча усі розуміють, що вона є досить далекою від реальності.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор

Читають зараз