З “Гігавата Зеленського” запрацювало лише 15%

31 Грудня 08:09

Держава не встигла протягом 2024 року запустити 1 ГВт генерації електроенергії, як це планував Президент України Володимир Зеленський. Про це йдеться у матеріалі Forbes, передає Комерсант український.

В кінці 2023 року президент України анонсував амбітний план створення маневрових електростанцій загальною потужністю 1 гігават. Однак станом на кінець 2024 року реалізовано лише близько 30% від запланованого обсягу.

Більш того, як стверджує голова енергетичного комітету Верховної Ради Андрій Герус, хоча було встановлено приблизно 300 мегават нових потужностей, фактично працює тільки половина – близько 150 МВт. Ці потужності розподілені наступним чином:

  • Оператор ГТС запустив газові установки на 50 МВт.
  • “Енергоатом” встановив американську газову турбіну потужністю 28 МВт.
  • Приватний бізнес встановив малі установки (до 1 МВт кожна) загальною потужністю 22 МВт.

Причини неповної реалізації проєкту пояснює Олена Зеркаль, керівниця проєкту з відновлення критичної інфраструктури ПРООН. За її словами, процес впровадження нових потужностей потребує щонайменше року через необхідність:

  • узгодження документації;
  • пошуку відповідних турбін;
  • розробки проєктної документації;
  • підключення обладнання;
  • навчання персоналу.

Попри незавершеність планів, заступник голови енергетичного комітету ВР Андрій Жупанін оцінює 2024 рік як важливий етап розвитку галузі. На 2025 рік заплановано підключення щонайменше 500 МВт додаткових газових потужностей.

Важливим фінансовим аспектом є відкриття банками кредитних ліній на суму 8 мільярдів гривень (за період червень-листопад) для підтримки генераційних проєктів. Ці кошти мають забезпечити створення додаткових 400 МВт потужностей.

Експерти відзначають, що хоча розподілена газова генерація не зможе повністю забезпечити енергетичну стабільність взимку 2024-2025 років, вона створює фундамент для надійного енергозабезпечення в наступні зимові періоди, особливо на 2025-2026 роки.

Як повідомляв , 11 червня на конференції з відновлення України у Берліні Президент Зеленський заявив, що в України є чіткий план, як побудувати потужностей на 1 гігават до кінця року. Однак ситуація ускладнюється ще й тим, що росіяни іноді цілеспрямовано б’ють саме по “гігавату Зеленського”.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Ситуація в українській енергетиці

22 березня 2024 року росія відновила атаки на українську енергетику, здійснивши один із найбільш масованих обстрілів за весь час повномасштабної війни. Зокрема влучили у Дніпрогес та інші енергетичні об’єкти України. З того часу росія регулярно обстрілює об’єкти української енергетичної інфраструктури.

Так, росіяни знищили Трипільську і Зміївську ТЕС, внаслідок чого “Центренерго” втратило 100% генерації. Також було сильно пошкоджено 5 із 6-и теплових електростанцій ДТЕК.

Після цього в Україні знову почалися відключення світла, Укренерго ввело графіки відключень, а уряд підвищив тариф на електроенергію відразу на 60%.

Водночас Кабмін намірився побудувати два нові блоки на Хмельницькій АЕС і вже отримав схвалення профільного парламентського комітету. У Центрі Разумкова розкритикували ці плани, але деякі експерти вважають, що проти будівництва АЕС сьогодні лише зрадники або покидьки.

Чергову масовану атаку на українську енергетику росія здійснила 26 серпня. Цього разу били по розподільчих системах і системах видачі електроенергії, вдарили також по Київській ГЕС.

Найбільш масований обстріл України росія здійснила 17 листопада 2024 року, випустивши 127 крилатих, балістичних і надзвукових ракет та 109 ударних безпілотників. У ДТЕК повідомили про серйозні пошкодження на їхніх ТЕС.

Наразі деякі експерти вважають, що відключення світла можуть тривати до весни. А Центр протидії дезінформації Ради національної безпеки і оборони України нещодавно озвучив найгірший сценарій, який передбачає відключення до 20 годин на добу.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор