Ймовірне вторгнення з території Білорусі на територію України: чи варто очікувати повторення сценарію 2022

11 Квітня 12:00
РОЗБІР ВІД Комерсант український

Перед повномасштабним вторгненням в Україну у 2022 році росія стягувала свої війська до Білорусі, прикриваючи це підготовкою до спільних навчань. Тому заплановані на осінь 2025 року російсько-білоруські маневри «Захід-2025» можуть виявитися лише ширмою для формування нового ударного угруповання.

Про це розповів головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський в інтерв’ю виданню «Лівий берег».

«Будь-які навчання мають свою мету. Одна з таких — це непомітне створення наступальних військових угруповань. Навчання — це зручний привід для перекидання військ, їхньої концентрації в певному районі, і таким чином — формування ударної сили. Саме за такою схемою все розпочиналося у 2022 році. Тоді було зібрано війська, які проводили маневри, й багато хто сподівався, що після них армія рф повернеться назад. Але коли стало зрозуміло, що навчання триватимуть, для мене це було сигналом — все вже вирішено», — пояснив Сирський.

Він зауважив, що наразі немає певності щодо того, чи розпочнеться новий наступ із території Білорусі, однак таку можливість слід обов’язково брати до уваги. Варто наголосити, що в середині вересня заплановані спільні військові навчання росії та Білорусі під назвою «Захід-2025», у яких планується участь понад 13 тисяч військовослужбовців.

Комерсант український детально розбирався в цій темі.

У Росії немає ресурсу для масштабного наступу

Військовослужбовець Євген Ієвлєв у коментарі спеціально для Комерсант український оцінив поточну ситуацію на фронті та ризики нового наступу з боку російської федерації. На його думку, нині говорити про серйозну загрозу нового масштабного вторгнення недоречно — насамперед через виснаженість ресурсів ворога та невиконані попередні цілі.

«У 2022 році російська федерація планувала повністю захопити Україну, встановити політичний і територіальний контроль. Їм це не вдалося», — нагадав Ієвлєв.

Після поразки в планах окупації, за його словами, рф змінила підхід — спочатку прагнула захопити території до Дніпра, а згодом зосередилася на так званому «плані-мінімум»: окупації Донецької, Луганської та Запорізької областей. Однак і ці завдання залишилися нездійсненними.

«Три роки війни з армією, яку називали другою у світі. І навіть ці завдання росія виконати не змогла», — підкреслив військовий.

Людський ресурс і внутрішні проблеми рф

Ієвлєв звернув увагу на критичну нестачу у ворога не лише особового складу, а й бойового потенціалу загалом.

«У них дуже великі проблеми. Так, порівняно з нашими ресурсами, їхній потенціал може здаватися більшим, але в реальності ситуація зовсім інша», — пояснив він.

На думку військовослужбовця, на тлі невиконаних цілей та поточних втрат, ймовірність нового масштабного наступу з боку росії виглядає сумнівною.

«Серйозно говорити про ризик нового вторгнення зараз дуже складно. На полі бою видно: росія не здатна реалізувати навіть ті завдання, які сама перед собою ставить», — зазначив Ієвлєв.

Маніпуляції та інформаційна війна

Водночас він не виключає, що повідомлення про можливі наступальні дії можуть бути частиною ширшої інформаційної кампанії.

«Ми ж воюємо з російською федерацією не лише на полі бою. Це може бути частина інформаційної операції», — застеріг Ієвлєв.

Також він підкреслив, що подібні заяви потребують дуже обережного підходу з боку командування і ЗМІ, аби не поширювати неперевірену чи маніпулятивну інформацію.

«Я був на Донбасі кілька місяців тому. І, чесно кажучи, важко повірити, що росія наразі здатна на якісь масштабні наступальні дії», — підсумував він.

Повторення сценарію 2022 року неможливе

Військовий аналітик і полковник ЗСУ у відставці Роман Світан в ексклюзивному коментарі для Комерсант український також оцінив реальність нового наступу з території Білорусі, який росія може спробувати замаскувати під навчання. За його словами, попри теоретичну можливість такого сценарію, на практиці він є майже нереальним. Роман Світан наголосив, що ситуація у 2025 році кардинально відрізняється від тієї, що була у 2022-му.

«У 2022 році ми ще планували у травні смажити шашлики, а тепер — ми повністю готові до вторгнення з будь-якого напрямку. За три роки збудовано фортифікаційні споруди, прокладено мінні поля, створено лінії постачання — ми маємо укріплену лінію фронту, включно з білоруським напрямком», — розповів він.

На думку Світана, повторення вторгнення з півночі за аналогією з лютим 2022 року вже неможливе.

«Такого вторгнення, коли “заходь — бери, що хочеш”, уже не буде. Фортифікації на півночі такі ж, як під Харковом чи Волчанськом, де росіяни у 2023 році не просунулися ані на крок», — зазначив аналітик.

Білорусь не піде на конфлікт — Лукашенко не зацікавлений

Роман Світан також звернув увагу на важливий політичний аспект — позицію Білорусі та її керівництва.

«Лукашенко прекрасно розуміє: варто лише надати росії плацдарм — і ми одразу почнемо нищити білоруську військову інфраструктуру. Особливо енергетичну. До Мозирського НПЗ — 40 км. Один удар — і вся економіка Білорусі згасне, як світло в бані. Тому він скоріше ляже під танк, ніж дозволить Путіну відкривати фронт з білоруської території», — підкреслив Світан.

Ще один аргумент — відсутність у рф достатніх сил і засобів для відкриття нового фронту.

«Щоб вторгнутися з півночі, росії треба перекинути війська, але зараз усі сили кинуто на Східний фронт. Зупинити бойові дії на сході, щоб атакувати з Білорусі — практично нереально», — вважає аналітик.

Сирський не міг відповісти інакше

Аналітик прокоментував і заяву головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського щодо можливого наступу з півночі:

«Інформагенції поставили Сирському питання, і він не міг відповісти інакше. Але реальна ситуація на сьогодні — це не загроза вторгнення, а чергова спроба залякати і дестабілізувати через інформаційні вкиди», — підсумував Світан.

Отже, три роки повномасштабної війни дали змогу не лише вистояти, а й перебудувати оборонну стратегію. Всі ключові напрямки, включно з північним, укріплено, проаналізовано можливі загрози, розроблено сценарії реагування. Як підкреслює Світан: зараз ситуація зовсім інша — і будь-яка спроба повторити наступ 2022 року завершиться для агресора провалом.