Євросоюз готується до завершення транзиту газу через Україну

16 Грудня 15:03

16 грудня міністри енергетики ЄС зберуться для обговорення ключових викликів енергетичного сектору, зокрема високих цін на енергію та наслідків завершення транзитної угоди між Україною і росією, яка забезпечувала постачання російського газу до Європи. Про це повідомляє Комерсант український з посиланням на Bloomberg.

На зустрічі Європейська комісія планує подати оновлену інформацію про підготовку країн-членів до зими та можливі альтернативи постачання енергоносіїв.

Захід стане першим для нового єврокомісара з енергетики, данця Дана Йоргенсена. Міністри обговорюватимуть шляхи зниження енергетичних цін, посилення конкурентоспроможності промисловості та продовження “зеленої” трансформації економіки.

“Енергетична доступність залишається гострою проблемою через геополітичну нестабільність, перебої в ланцюгах постачання та залежність від імпорту викопного палива”,

— йдеться в документі, підготовленому Угорщиною, яка наразі головує в Раді ЄС.

Єврокомісія зазначає, що завершення транзитної угоди між Україною і росією вже враховане європейськими газовими ринками, і регіон здатен знайти альтернативні джерела енергопостачання. Водночас Словаччина та Угорщина ведуть переговори щодо збереження поставок газу через механізми обміну між Азербайджаном і росією.

Ціни на газ у Європі значно знизилися порівняно з піковими рівнями 2022 року, що стало можливим завдяки зростанню імпорту зрідженого природного газу. Однак енергоносії залишаються дорогими, і багато домогосподарств та підприємств відчувають фінансовий тиск.

У січні Єврокомісія представить ініціативу Competitiveness Compass, спрямовану на підвищення енергетичної безпеки та зменшення залежності від викопного палива. А в лютому планується публікація стратегії Clean Industrial Deal, яка міститиме заходи для забезпечення доступної енергії та підтримки промисловості.

Крім того, ЄС готує дорожню карту для повної відмови від російських енергоносіїв, які досі становлять близько 15% імпорту блоку.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Європа і газ

Станом на початок 2022 року ЄС на 40% залежав від російського газу. У 2021 році 65% газу, який купувала Німеччина, були російськими. У третьому кварталі 2023 року лише 12% імпортованого ЄС газу залишаються російськими.

Поточний контракт на постачання газу до Європи через українську газотранспортну систему закінчується у грудні 2024 року. Обидві сторони дали зрозуміти, що не збираються його продовжувати.

Водночас деякі країни ЄС залишаються залежними від російського газу, до прикладу – Угорщина, Словаччина та Австрія. Контракти цих країн з Газпромом передбачають постачання газу через українську ГТС. Наприклад, Австрія підписала контракт на постачання газу до 2040 року.

Після виведення з ладу обох “Північних потоків” та зупинки української ГТС росія зможе постачати газ до Європи лише через Турецький потік.

За даними Центру досліджень енергетики і чистого повітря (The Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA), з початку повномасштабного російського вторгнення Євросоюз купив у росії енергоносіїв на 210 млрд євро.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор