Євросоюз готує зміни: чи залишиться тимчасовий захист для українців
26 Травня 22:19
Європейський Союз розпочав обговорення майбутнього тимчасового захисту для українців, який наразі діє до 4 березня 2026 року. Хоча офіційно статус продовжено, у Брюсселі вже розглядають сценарії поетапного згортання цієї програми, повідомляє «Комерсант Український» із посиланням на новинний сайт EurActiv.
Директива про тимчасовий захист (TPD), активована в березні 2022 року, спочатку передбачала захист на три роки. Проте у 2024 році її дію продовжили ще на рік, до березня 2026 року. Це рішення вже виходить за межі первинного задуму директиви, що викликає занепокоєння серед європейських дипломатів та експертів.
За словами Мартіна Вагнера, старшого радника з міграційної політики, ЄС “вже ходить тонким льодом”, і тепер необхідно серйозно обговорити альтернативи — як для тих, хто хоче залишитись, так і для тих, хто планує повернутись в Україну.
Ми вже опинилися на тонкому льоду з останнім продовженням. Просте тлумачення директиви означало б, що після трьох років вона закінчилася, — сказав Вагнер.
Серед можливих варіантів розв’язання проблеми:
- останнє продовження на рік з подальшим поступовим згортанням програми;
- звуження дії директиви для окремих категорій осіб;
- запровадження нового правового статусу для українців, які залишаються в ЄС;
- перехід до національних механізмів легалізації перебування.
Крайній варіант запропонував Лодевейк Ашер, колишній міністр Нідерландів та спеціальний радник Комісії з питань України, який озвучив ідею так званого “дозволу на реконструкцію”. Він надавав би тимчасовий дозвіл на проживання до 10 років.
Очікується, що ці питання будуть обговорюватися на засіданні Ради ЄС з питань юстиції та внутрішніх справ 12–13 червня.
Варто зазначити, що наразі близько 4,3 мільйона українців користуються тимчасовим захистом у країнах ЄС. Рішення про зміну або скасування цього статусу може суттєво вплинути на їхнє життя та потребує ретельного обговорення з урахуванням гуманітарних та правових аспектів.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко