Європейський газ дорожчає: Україні може не вистачити $2,9 млрд

26 Травня 10:54

Європейські ціни на природний газ продовжили зростання після оголошення незапланованих скорочень потужностей на гігантському норвезькому газовому родовищі Тролль, повідомляє «Комерсант Український» з посиланням на Bloomberg.

Еталонні ф’ючерси зросли в понеділок на 2,2%, продовжуючи чотиритижневу серію зростання. Трейдери останнім часом все більше стурбовані доступністю паливних ресурсів на тлі масштабного сезону технічного обслуговування в Норвегії та ризиків зростання попиту в інших газоспоживаючих регіонах, з якими Європа конкурує за поставки.

Проблеми з наповненням сховищ

Європа перебуває під тиском необхідності поповнення своїх величезних підземних газосховищ після того, як минула зима залишила їх більш виснаженими, ніж зазвичай. Несподівані відключення або стрибки попиту ускладнюють зусилля континенту щодо залучення більших обсягів газових потоків.

Хоча закачування газу до сховищ наразі продовжується, ціни залишаються волатильними у відповідь на новини про перебої в постачанні. Уже відіграно понад половину квітневого падіння.

Норвегія як ключовий постачальник

Норвегія стала головним постачальником газу для Європи після повномасштабного російського вторгнення в Україну. Але норвезьке родовище Тролль страждає від проблем із зовнішнім електропостачанням, які розпочалися минулого тижня. Водночас продовжуються планові роботи з технічного обслуговування на газопереробному заводі Нюхамна та на родовищі Ааста Хансеен.

Динаміка цін

Голландські ф’ючерси на найближчий місяць, які є європейським еталоном цін на газ, зросли на 1,2% до 36,90 євро за мегават-годину станом на 9:06 ранку в Амстердамі.

Експерти зазначають, що поточна ситуація підкреслює вразливість європейського енергетичного ринку та важливість диверсифікації джерел постачання газу для забезпечення енергетичної безпеки континенту в умовах геополітичної напруженості.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Газові потреби України

На початку листопада 2024 року запаси газу в українських сховищах становили 12,92 млрд куб м. Як констатує видання ExPro, для досягнення аналогічних обсягів цього року Україні необхідно у червні-жовтні закачати до сховищ 6,3 млрд куб м природного газу. Частину цих обсягів вдасться покрити за рахунок внутрішнього видобутку, однак близько 3-3,5 млрд куб м необхідно імпортувати.

Зараз підземні сховища газу заповнені на 19,4%. У порівнянні з минулим роком у сховищах зберігається на 31,7% або 2,79 млрд куб. м менше газу. Обсяги закачування становлять 26-28 млн куб. м і ці обсяги у порівнянні з травнем минулого року є вищими.

Станом на початок травня 2025 року Україна імпортувала 1,12 мільярда кубометрів природного газу. Це майже вдесятеро більше, ніж за аналогічний період 2024 року, коли було імпортовано лише 118 млн куб. м.

Основною причиною збільшення імпорту стала гостра необхідність у ресурсах після масованих ракетних атак росії у лютому 2025 року. Внаслідок обстрілів було серйозно пошкоджено об’єкти газовидобувної інфраструктури на сході України. За оцінками галузевих експертів, це призвело до тимчасового зниження видобутку щонайменше на 40%. У лютому Україна імпортувала рекордні 512 млн кубометрів газу — це найвищий показник з вересня 2023 року.

Географія постачання

Імпорт здійснюється з трьох основних напрямків:

  • Угорщина — 669 млн куб. м (майже 60% усього імпорту);
  • Словаччина — 261 млн куб. м (23%);
  • Польща — 190 млн куб. м (17%).

Це підтверджує ефективність реверсних потоків, які стали критично важливими після припинення прямого постачання з рф.

Хто імпортує газ

Близько 80% імпорту забезпечує державна Група «Нафтогаз». Компанія проводить закупівлі для формування резервів у підземних сховищах і стабілізації ринку в умовах війни. Ще близько 20% газу імпортують приватні трейдери, які потім реалізують ресурс через аукціони АТ «Укртрансгазу» на «Українській енергетичній біржі».

Фінансування закупівель

За оцінками Національного банку України, у 2025 році держава потребуватиме приблизно $2,9 млрд на закупівлю необхідного обсягу газу. Частину цієї суми Україна сподівається залучити від міжнародних партнерів. «Нафтогаз» вже веде перемовини щодо залучення 1 млрд євро на закупівлю понад 2 млрд куб. м палива для проходження опалювального сезону 2025/2026.

Що з видобутком українського газу

Попри війну, Укргазвидобування минулого року забезпечило виконання виробничої програми: в експлуатацію було введено 83 свердловини. Як результат, у 2024 році вдалося досягти максимального з 2017 року обсягу видобутку підприємствами Групи Нафтогаз – 14,6 млрд куб. м.

Укргазвидобування також реалізувало більше 30 проєктів із модернізації наземної інфраструктури, що забезпечило додатковий видобуток понад 300 млн куб. м (на 137% більше порівняно з 2021 роком і на 3% більше, ніж у 2023 році).

Але упродовж 2024-2025 років 34 об’єкти Укргазвидобування були атаковані ворогом. Найбільш руйнівною була атака в лютому 2025 року – вона завдала значної шкоди державному видобутку газу – втрати сягнули майже 50% обсягів.

За рахунок власного видобутку в контексті підготовки до нового опалювального сезону, за оцінками експрертів, до газових сховищ вдасться закачати приблизно 2,7 млрд м3 газу.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор

Читають зараз