Європа зажадала від «Газпрому» понад $20 млрд за непоставлений газ. Про це повідомляє [komersannt] із посиланням на The Moscow Times.
Рішення “Газпрому” про зупинку газопостачання європейським країнам як форма тиску на Україну у війні з рф призвело до судових позовів від 19 компаній з 11 країн.
Німецький концерн Uniper подав найбільший позов на €13 млрд. Компанія, яка закуповувала в Росії 20 млрд кубометрів газу на рік, вимагала компенсації багатомільярдних збитків від припинення російських поставок. У червні 2024 року Стокгольмський арбітраж задовольнив її позов у повному обсязі. Загальна сума претензій до «Газпрому» перевищила його чистий виторг від продажів газу на всі зовнішні ринки разом узяті: $10 млрд на рік від постачань у Європу і Туреччину, $7 млрд від постачань до Китаю та $2 млрд від експорту до країн СНД і Центральної Азії, згідно з оцінками БКС.
Це може призвести до арешту платежів “Газпрому” в Європі, через те, що компанії, які вимагають компенсацію, можуть спробувати перехопити гроші, що лишилися в оплаті за газ.
ЗМІ зазначає, що багатомільярдні вимоги перевищують прибуток “Газпрому” від постачання газу на зовнішні ринки. Такі позови можуть створювати значні фінансові ризики для російської газової компанії.
Зауважимо, що минулого тижня один з останніх великих клієнтів “Газпрому” в Євросоюзі оголосив про відмову від російського газу. Австрійська компанія Wien Energy GmbH, яка є одним з останніх великих клієнтів “Газпрому” в Євросоюзі, оголосила про своє рішення припинити закупівлю газу з Росії та натомість збільшити імпорт газу з Північної Африки, Північного моря та контрактувати споживачів СПГ.
Повідомлення було зроблено в контексті російсько-української війни. Тепер Wien Energy також має намір вимагати від своїх нових постачальників сертифікати про неросійське походження газу. Варто відзначити, що Австрія залишалася останньою країною в Західній Європі, яка продовжувала закуповувати газ в росії, хоча частка “Газпрому” на ринку країни знизилася до 83% в травні 2024 року, з 97-98% взимку того ж року. Мова йде про постачання понад 2 млн споживачам газу у Відні та його околицях.