Зима без російського газу: чи виправдані тривожні прогнози для ЄС
8 Листопада 11:52Вже дві зими Європейський Союз успішно проходив холодний сезон з відмовою від російського газу, проте нинішня зима може виявитися складнішою, попереджають аналітики та трейдери. За інформацією Financial Times, основна проблема полягає у підвищеній залежності Європи від “нестабільних світових енергетичних ринків” через перехід на скраплений природний газ (СПГ) замість російських постачань. Комерсант український розпитав у експертів щодо реалістичності цих тривожних прогнозів.
Financial Times пише, що незважаючи на те, що європейські газосховища нині заповнені на високому рівні, трейдери застерігають від можливих ризиків.
“Достатньо кількох перебоїв із поставками, і ситуація може вийти з-під контролю,” – заявив один з експертів, підкреслюючи, що запасів може не вистачити у разі непередбачених збоїв.
Скраплений природний газ, за словами аналітиків, є дефіцитним глобальним ресурсом, тому країни конкурують за нього, і ціни підвищуються у відповідь на попит. Європа вже змагається з Азією, аби привабити постачання СПГ до своїх берегів, а з наближенням холодів конкуренція лише загострюється. Попередні зими були “м’якими” завдяки відносно теплій погоді, що дало можливість зберегти високі обсяги газу в сховищах. Однак нинішнього року прогнозується суворіша зима, що може збільшити споживання енергії.
Крім того, ситуацію ускладнює наближення закінчення контракту на транзит газу між росією та Україною, термін дії якого спливає 31 грудня. За прогнозами, європейським країнам, ймовірно, доведеться допомагати Україні з постачанням газу в розпал опалювального сезону через пошкодження її енергетичної інфраструктури внаслідок російських атак.
Загрозливим чинником також є ситуація на Близькому Сході, яка може призвести до закриття Ормузької протоки – критичного шляху для постачання близько 20% світового обсягу СПГ. Перекриття цієї протоки призвело б до серйозних порушень на ринку СПГ, підкреслює Financial Times, та ще більше ускладнило б постачання палива до Європи.
Втім, український експерт з питань енергетики Геннадій Рябцев сумнівається в реалістичності цих тривожних прогнозів. У своїй оцінці ситуації він зазначає, що подібні заяви не мають достатньої обґрунтованості.
“Досить дивна інформація. Не розумію, що за фахівці про це все писали. Адже підземні сховища європейські заповнені на 95%. Ціни на європейському ринку є конкурентні з азійськими, тому в будь-якому разі, якщо не буде вистачати того, що накопичено у підземних сховищах – можна купити”, — підкреслює Рябцев.
Експерт також звертає увагу на стабільність внутрішнього видобутку газу в країнах ЄС.
“Видобуток в державах, які його здійснюють – в тій самій Норвегії чи Британії – йде нормально. Жодних проблем немає. Норвежці завершили фактично вже ремонт на своїх терміналах. Взагалі не розумію на чому базуються такі дивні прогнози”, — пояснює він.
Крім того, Рябцев звертає увагу на низький рівень якості матеріалів, що останнім часом з’являються у західних виданнях.
“До речі, останнім часом побільшало непрофесійних статей в тих виданнях, які колись вважали провідними і такими, що в них не може публікуватися нісенітниця”, — коментує експерт.