Єврокомісія представила план переозброєння країн ЄС на 800 млрд євро

20 Березня 08:49

Єврокомісія опублікувала Білу книгу європейської оборони та План переозброєння Європи – амбітний оборонний пакет, який надає державам-членам ЄС фінансові важелі для збільшення інвестицій у оборонний потенціал. Про це повідомили у Європейській комісії, інформує Комерсант український.

Там пояснили, що план ReArm Europe/Readiness 2030 (“Переозброїти Європу/Готовність 2030”) зміцнює загальноєвропейський оборонний потенціал за допомогою нових фінансових засобів, а Біла книга визначає новий підхід до оборони та інвестиційні потреби.

На чому акцентує увагу Біла книга

У цьому документі окреслено низку ключових напрямків дій:

– усунення прогалин у можливостях із зосередженням на критичних потребах, визначених державами-членами;

– підтримка європейської оборонної промисловості через сукупний попит і збільшення обсягів спільних закупівель;

– підтримка України шляхом збільшення військової допомоги та поглиблення інтеграції європейської та української оборонної промисловості;

– поглиблення загальноєвропейського оборонного ринку, в тому числі шляхом спрощення правил;

– прискорення трансформації оборони за допомогою революційних інновацій, таких як ШІ та квантові технології;

– підвищення готовності Європи до найгірших сценаріїв шляхом покращення військової мобільності, накопичення запасів і зміцнення зовнішніх кордонів, зокрема сухопутного кордону з Росією та Білоруссю;

– зміцнення партнерства з країнами-однодумцями по всьому світу.

Що включає План ReArm Europe/Readiness 2030

Як оголосила президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн, саме цей план передбачає витрати на суму понад 800 мільярдів євро, структуровані навколо низки компонентів.

Насамперед, йдеться про вивільнення використання державного фінансування для оборони на національному рівні.

Комісія запропонувала державам-членам активувати положення про національний вихід із Пакту про стабільність і зростання, що надасть їм додатковий бюджетний простір для збільшення витрат на оборону в рамках фіскальних правил ЄС.

У світлі поточних надзвичайних обставин Єврокомісія залучить до 150 мільярдів євро на ринках капіталу, спираючись на свій усталений уніфікований підхід до фінансування, щоб допомогти державам-членам ЄС швидко та суттєво збільшити інвестиції в обороноздатність Європи. Ці кошти будуть виплачуватися зацікавленим державам-членам на вимогу, на основі національних планів.

Виплати матимуть форму довгострокових позик за конкурентоспроможною ціною та привабливою структурою.

План ReArm Europe/Readiness 2030 також покладається на те, що Група Європейського інвестиційного банку розширить сферу кредитування проєктів у сфері оборони та безпеки, зберігаючи при цьому свої фінансові можливості.

Як функціонувати новий оборонний фонд ЄС

Компанії зі США, Великої Британії та Туреччини не зможуть брати участь у цьому фонді ЄС на €150 млрд, якщо їхні країни не підпишуть угоди про оборону та безпеку з Брюсселем. Як пише FT, це частина ініціативи «Купуй європейське», яку просуває Франція. Мета нового підходу – зміцнення оборонної промисловості ЄС та зменшення залежності від іноземних постачальників.

Йдеться, зокрема, про передові системи озброєння, де третя країна має право на обмеження використання певних компонентів чи контроль над їхнім застосуванням. Це стосується, наприклад, американської системи ППО Patriot від компанії RTX та інших систем США, де Вашингтон диктує умови використання.

Щонайменше 65% витрат на продукцію має припадати на компанії з ЄС, Норвегії та України. Решта 35% може йти на товари з країн, які підписали безпекову угоду з ЄС.

Пропозицію ще має схвалити більшість країн ЄС.

Василевич Сергій
Редактор