ЄСПЛ визнав Україну винною у подіях 2 травня 2014 року в Одесі: як це було
13 Березня 14:18
Європейський суд з прав людини ухвалив рішення щодо трагічних подій 2 травня 2014 року в Одесі, внаслідок яких загинуло 48 людей. Суд визнав, що хоча події значною мірою були спровоковані російською пропагандою, українська влада також допустила серйозні порушення, за які держава тепер має виплатити компенсації постраждалим. Відповідне рішення опубліковане сьогодні на сайті суду, повідомляє Комерсант український
Рішення стосується зіткнень, які розпочалися з нападу проросійських сепаратистів з так званого “антимайдану” на учасників проукраїнської демонстрації. Згодом конфлікт переріс у штурм табору “антимайданівців” на Куликовому полі та пожежу в Будинку профспілок, внаслідок якої загинуло 47 людей.
До Страсбурзького суду звернулися родичі 25 загиблих того дня, а також троє постраждалих, які вижили після пожежі. Серед позивачів були як родичі проукраїнських активістів, так і прихильники “антимайдану”, проте всі вони висували претензії саме до України через бездіяльність державних органів.
ЄСПЛ неодноразово підкреслив у своєму рішенні, що першопричиною трагедії стала діяльність росії з дестабілізації ситуації в Україні.
“Суд вважає, що дезінформація та пропаганда з боку росії відіграли важливу роль у тих трагічних подіях. Невиправданій хвилі насильства передувало постійне поширення агресивної та емоційно забарвленої дезінформації”,
– йдеться в документі.
Водночас, на думку суду, це не знімає відповідальності з України. Суд встановив, що одеська поліція “не зробила практично нічого”, щоб запобігти нападу на мітингарів, проігнорувавши численні оперативні дані про підготовку безладів. Також було доведено, що
“доправлення пожежних машин на місце пожежі було навмисно затримане на 40 хвилин, а поліція не втрутилася, щоб допомогти евакуювати людей [з охопленої вогнем будівлі]”.
Окремо ЄСПЛ відзначив, що багато відповідальних за порушення одеських посадовців згодом втекли до росії та отримали російське громадянство. Зокрема, заступник керівника регіональної поліції Володимир Фучеджи та керівник обласного управління ДСНС Володимир Боделан, який особисто давав вказівку не надсилати пожежні машини на місце трагедії.
За рішенням суду, Україна має виплатити по 15 тисяч євро родичам кожного із загиблих та по 12 тисяч євро трьом вцілілим позивачам, які зазнали серйозних опіків. Найбільшу компенсацію у 17 тисяч євро отримає донька Михайла В’ячеславова, який загинув у Будинку профспілок – влада безпідставно тривалий час відмовлялася видати їй тіло батька для поховання.
Варто зазначити, що росія не була стороною позову в цій справі, незважаючи на визнану судом роль у розпалюванні конфлікту.
Події в Одесі 2 травня 2014 року
2 травня 2014 року в Одесі відбулися масові заворушення, що розпочалися на Грецькій площі та завершилися на Куликовому полі. Протистояння відбулося між проукраїнськими активістами, до яких входили ультрас, активісти Євромайдану та “Правого сектору”, та проросійськими активістами, що підтримували ідею федералізації України. Заворушення переросли у трагедію, внаслідок якої загинули 48 осіб, понад 200 отримали поранення.
Протистояння почалося з мирної ходи “За єдність України”, в якій брали участь близько двох тисяч осіб, включаючи футбольних уболівальників “Чорноморця” та “Металіста”. На Грецькій площі колону атакували близько 300 проросійських активістів, озброєних палицями, камінням та вогнепальною зброєю. В ході сутичок загинули перші двоє активістів проукраїнського табору.
Сутички на Грецькій площі швидко переросли у масштабне насильство. Обидві сторони застосовували світлошумові гранати, “коктейлі Молотова” та каміння. Міліція, яка перебувала між протиборчими сторонами, фактично не втручалася, що дало можливість продовження конфлікту. За деякими повідомленнями, проросійські активісти відкривали вогонь з даху торгового центру “Афіни”.
Після кількох годин боїв проукраїнські активісти змусили проросійських прихильників відступати до їхнього табору на Куликовому полі. Наметовий табір проросійських активістів був розгромлений і спалений. Частина учасників заворушень сховалася в Будинку профспілок, який незабаром був оточений проукраїнськими силами.
В ході подальших подій в Будинку профспілок почалася пожежа, причини якої досі викликають суперечки. Вогонь швидко поширився, і внаслідок отруєння чадним газом або стрибків з вікон загинули 42 проросійські активісти. Деякі з них стріляли з будівлі по проукраїнських активістах. За свідченнями очевидців, пожежна служба прибула із запізненням, що ускладнило рятувальні операції.
Після подій 2 травня було затримано 172 особи, частину з яких згодом відпустили. Влада України та міжнародні організації розпочали розслідування трагедії. Однак розслідування супроводжувалося численними суперечками, включаючи звинувачення у неналежному реагуванні силових структур та їх можливій змові з проросійськими активістами.
Події в Одесі 2 травня 2014 року стали одними з найтрагічніших в сучасній історії міста та всієї України. Вони мали серйозні політичні наслідки, посилили розкол в суспільстві та стали одним з ключових епізодів протистояння між Україною та проросійськими силами у 2014 році.