ЄС знову може обмежити імпорт українського цукру. В чому причини

20 Березня 15:35

Європейська комісія планує різко скоротити імпорт українського цукру після того, як виробники ЄС поскаржилися, що поставки з України спричинили обвал цін на цукор. Про це з посиланням на три джерела повідомляє Reuters, інформує Комерсант український.

Як відомо, у 2024 році під тиском європейських виробників Брюссель повернув квоти на український цукор, але з 1 січня 2025 року завдяки новим домовленостям про лібералізацію торгівлі доступ українських виробників на ринок ЄС було відновлено. Річна квота становить 262,6 тис. тонн. При чому, як повідомили в Асоціації “Укрцукор”, експорт в ЄС відновився лише у лютому і склав всього 6 559 тон.

Але… Європейські фермери, як пише Reuters, стверджують, що імпорт з України впливає на місцевих постачальників: знижує ціни на продукт та ускладнює продажі.

Джерела агенції повідомляють, що саме про намір скоротити імпорт цукру говорив комісар ЄС з питань сільського господарства Крістоф Хансен під час зустрічі з лідерами французьких фермерських профспілок і представниками промисловості на Паризькому фермерському шоу наприкінці лютого.

Джерела, які були присутні на зустрічі, повідомили, що Хансен не сказав точно, наскільки можна буде скоротити імпорт, але сказав, що він буде «значно нижче» поточного рівня.

У відповідь на прохання Reuters про коментар в Єврокомісії повідомили, що там знають про занепокоєння європейських фермерів щодо імпорту певної сільськогосподарської продукції, але відмовились від подальших пояснень.

Як Європа останніми роками імпортувала український цукор

Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році Євросоюз, як відомо, скасував мита на українську сільськогосподарську продукцію.

Цей крок призвів до різкого зростання дешевшого імпорту українського цукру, який досяг 400 000 тонн у сезоні 2022/23 і понад 500 000 тонн у 2023/24, що значно перевищило довоєнну квоту в 20 000 тонн.

Згідно з даними ЄС, ціни на цукор в Європі минулого року впали більше ніж на 30%. Скарги європейських фермерів на недобросовісну конкуренцію спонукали ЄС у липні минулого року знову запровадити квоту на імпорт у розмірі 262 650 тонн.

Після того, як першу частину квоти було вичерпано, ЄС припинив імпорт українського цукру, що змусило Україну перенаправити поставки цукру в інші країни.

Друга частина квоти на 109 440 тонн українського цукру була відкрита в січні, але поки Україна експортувала мало продукції.

Скільки цукру потребує Європа

З 2018 року виробництво цукру в ЄС коливається від 14,5 до 17,6 млн тонн на рік залежно від урожаю цукрових буряків. Про це з посиланням на дані Єврокомісії повідомляє Reuters. Споживання тримається на рівні близько 14 млн. тонн, а імпорт становить 2-3 млн. тонн.

Чи такою вже критично визначальною є частка українського цукру на європейському ринку, враховуючи те, що на піку поставок Україна забезпечувала понад 50% усього імпорту цукру ЄС.

За словами засновника Центру досліджень продовольства та землекористування KSE Олега Нівʼєвського, імпорт цукру з України не створив «перенасичення» на ринку ЄС?

«Навпаки, він компенсував падіння виробництва всередині ЄС, яке за два роки зменшилося більш ніж на 2 млн тонн. При цьому ціни тоді залишалися високими – понад $800/т», – нагадує Олег Нівʼєвський.

Куди ще експортується український цукор

Минулорічні обмеження на поставки до ЄС заохотили українських виробників до пошуку інших ринків збуту. Як результат в країни ЄС було спрямовано 40% експорту, а на світовий ринок у 2024 році пішло 60%.

Згідно з даними Асоціації «Укрцукор», у перші 6 місяців 2024/25 маркетингового року (з вересня 2024 по лютий 2025) головними напрямками експорту українського цукру залишались: Туреччина (18% всього експорту), Лівія, Північна Македонія, Сомалі, Шрі-Ланка.

Основними країнами ЄС, куди за цей період поставлявся український цукор, стали Болгарія (72% експортованого обсягу), Греція (12%) та Італія (12%).

За перші 6 місяців 2024/25 маркетингового року (з вересня 2024 по лютий 2025) Україна експортувала понад 403,5 тис. т цукру. 98,4% обсягу було спрямовано на Світовий ринок, 1,6% – країни ЄС.

Як зазначають у «Всеукраїнській Аграрній Раді», українські виробники вже адаптувалися до поставок в країни поза Європою і що важливо – попит із цих країн зберігається.

Хоча, звичайно ж, українські постачальники хотіли б торгувати з Європою: тут і логістика простіша, і ціни кращі. Ринок ЄС вважається преміальним для українських підприємств – ціни на ньому можуть відсотків на 15 перевищувати світові ціни.

Василевич Сергій
Редактор