ЄС виділив Україні ще 1 млрд євро: що це за кошти

20 Березня 11:52

Єврокомісія здійснила виплату Україні 1 млрд євро в рамках кредиту від G7, який сплачуватиметься та обслуговуватиметься за рахунок надходжень від заблокованих активів росії. Про це повідомляється на сайті ЄК, повідомляє Комерсант український

Мова йде про макрофінансову кредитну допомогу для України, яка має сплачуватися за рахунок надходжень від заморожених у ЄС державних російських активів.

“Сьогодні Єврокомісія сплатила додатковий транш на 1 млрд євро в рамках її виключної макрофінансової кредитної допомоги для України, яка має сплачуватися за рахунок надходжень від заморожених у ЄС державних російських активів. Це посилило роль ЄС як найбільшого донора з початку російської війни проти України”, – йдеться у повідомленні.

У Єврокомісії нагадали, що загальний внесок ЄС за цією програмою допомоги для України становить 18,1 млрд євро, а її загальний обсяг становить приблизно 45 млрд євро.

З поточною виплатою загальний обсяг позик, наданих Єврокомісією Україні в межах цього макрофіну, з початку року сягнув 4 млрд євро.

“Тривають переговори з Україною щодо графіка наступних виплат. Єврокомісія готова передати решту коштів MFA відповідно до потреб країни, як того закликали європейські лідери на спеціальній Європейській раді на початку цього місяця”, – заявили у Брюсселі.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Російські гроші за кордоном

Близько 260 млрд євро активів Центрального банку рф було заморожено у вигляді цінних паперів і готівки в юрисдикції країн-членів G7, ЄС і Австралії, причому більше двох третин з них заморожено в ЄС. 190 млрд євро активів у євро контролює Бельгія, США контролюють активи на суму від 40 до 60 мільярдів доларів, а Велика Британія – близько 25 млрд фунтів стерлінгів.

Наразі доходи від цих активів спрямовуються на покриття кредитів, наданих Україні, однак самі кошти залишаються недоторканими.

Що ж до коштів приватних осіб, то американський аналітичний центр Atlantic Council на початку повномасштабної війни стверджував, що росіяни мають близько 1 трильйона доларів «темних грошей» за кордоном. Згідно зі звітом за 2020 рік, чверть цієї суми контролюється Путіним і його олігархами. Ці гроші взагалі є недоторканими для українських західних партнерів.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Кредитна ініціатива G7

Загалом партнери пообіцяли надати Україні близько 50 млрд доларів. Кошти будуть обслуговуватися та погашатися коштом майбутніх прибутків, отриманих від заморожених суверенних російських активів, що перебувають у Європейському Союзі та інших юрисдикціях.

Країни кілька місяців обговорювали деталі угоди. Врешті було домовлено, що Сполучені Штати нададуть до 20 мільярдів доларів, ЄС — до 35 мільярдів, а Велика Британія виділить майже 3 мільярди доларів.

За даними Мінфіну, у юрисдикціях G7 зберігається близько 280 млрд доларів заморожених суверенних активів росії. Країни «Великої сімки» зобов’язалися зберігати їх знерухомленими доти, доки рф не заплатить за скоєні злочини проти України.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Дзвенислава Карплюк
Редактор