ЄС відмовився від ідеї конфіскувати російські мільярд – ЗМІ

20 Березня 22:53

Євросоюз не конфісковуватиме заморожені активи рф – кілька країн виступили проти цього. Про це повідомляє Deutsche Welle із посиланням на текст висновків саміту ЄС від 20 березня, інформує Комерсант український

Документ свідчить про те, що Євросоюз припинив дискусію щодо конфіскації заморожених російських активів.

“Відповідно до законодавства ЄС, російські активи мають залишатися без руху доти, доки росія не припинить свою агресивну війну проти України та не компенсує їй шкоду, заподіяну цією війною”, – йдеться в тексті, прийнятому лідерами країн Євросоюзу.

Проти конфіскації понад 200 млрд євро російських активів виступили кілька країн Євросоюзу, аргументуючи свою позицію:

  • законодавством ЄС,
  • небезпекою подібного прецеденту для європейської конкурентоспроможності на ринку фінансових послуг,
  • необхідністю підтримувати Україну на проценти від цих коштів,
  • активи є “картою” на мирних переговорах і важливим впливом на росію.

У документі йдеться про готовність ЄС і надалі посилювати тиск на росію: введенням додаткових санкцій та посилення контролю за дотриманням наявних обмежень.

Що відомо про заморожені активи рф?

У відповідь на повномасштабне вторгнення рф в Україну ЄС “заморозив” російські активи у Європі. За даними ЗМІ, йдеться про активи на близько 300 мільярдів доларів.

Прибутки від цих активів вирішили направити на допомогу Україні. Так, лідери “Великої сімки” погодили Україні кредит на 50 мільярдів доларів, який погашатимуть коштом цих прибутків.

У лютому 2024 року Рада ЄС вирішила, що центральні депозитарії цінних паперів, які зберігають активи та резерви Центробанку росії на суму понад мільйон євро, які були заморожені санкціями, повинні відкладати надзвичайні залишки готівки й не можуть розпоряджатися наступними чистими доходами.

У травні Рада ЄС ухвалила низку правових актів, які дозволяють використовувати ці чисті прибутки на користь України. Так, уже в кінці 2024 року Україні від США надійшов 1 мільярд доларів від заморожених російських активів.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Санкції ЄС проти росії

Європейський Союз запровадив уже 14 санкційних пакетів проти росії у відповідь на її агресію проти України. Санкції охоплюють широкий спектр заходів, спрямованих на послаблення російської економіки та обмеження можливостей росії вести війну.

Ключові санкції включають заморожування активів російських високопосадовців, включаючи президента Путіна, обмеження доступу росії до фінансових ринків ЄС, заборону на імпорт російських енергоносіїв (вугілля, нафта), обмеження на експорт технологій подвійного призначення та товарів, які можуть сприяти військовому потенціалу росії.

ЄС також запровадив санкції проти російських банків, виключивши деякі з них із системи SWIFT, заборонив російським суднам та вантажівкам доступ до портів та території ЄС, обмежив діяльність російських ЗМІ на території Союзу. Крім того, були введені обмеження на інвестиції в російський енергетичний сектор та заборона на експорт предметів розкоші до росії.

Санкції також стосуються окремих осіб та організацій, причетних до агресії проти України, включаючи політиків, військових, бізнесменів та пропагандистів. ЄС регулярно розширює санкційні списки, додаючи нові імена та посилюючи існуючі обмеження.

Останні пакети санкцій спрямовані на боротьбу з обходом санкцій, посилення контролю за експортом та імпортом, а також на обмеження доступу росії до технологій та товарів, які можуть бути використані для військових цілей. 14-й пакет санкцій вперше зачепив російський газ, але не вдарив по ньому. Також у 14-му пакеті ввели санкції проти російського аналогу SWIFT.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Дзвенислава Карплюк
Редактор