ЄС профінансує розвиток євроколії на території України
4 Грудня 2024 12:56
Вперше залізничний інфраструктурний проєкт буде реалізовано завдяки співфінансуванню з фонду ЄС Connecting Europe Facility (CEF) та українського держбюджету. Про це повідомили в Укрзалізниці, інформує «Комерсант Український».
Проєкт передбачає розвиток євроколії на території України та збільшення логістичних можливостей як для вантажних перевезень, так і для пасажирів. Його загальна вартість – 85,91 млн євро, вона буде покрита за рахунок коштів CEF 2023, держбюджету, залучених та власних коштів Укрзалізниці. Проєкт планується реалізувати до 2027 року, частину коштів уже передбачено в держбюджеті та виділено авансовий платіж фондом CEF.
До проєкту входить:
– розробка техніко-економічної та проєктної документації розвитку колії шириною 1435 мм у напрямку Львова та на дільницях Львів – Чернівці – Вадул-Сірет – Держкордон;
– будівництво та електрифікація колії шириною 1435 мм на невеликих дільницях біля пунктів пропуску;
– електрифікація дільниці Чоп – Ужгород;
– розробка стратегії розвитку Львівського залізничного вузла.
Завдяки реалізації проєкту в перспективі Укрзалізниця також зможе побудувати та обладнати відповідно до вимог TEN-T чотири міжнародні транспортні коридори: Північне море – Балтія, Балтійське – Чорне – Егейське море, Балтійське – Адріатичне море та Рейн – Дунай.
Як повідомлялося раніше, торік у рамках конкурсу CEF-2022 Укрзалізниця отримала грант 52,5 млн євро на розбудову прикордонних переходів з Республікою Польща, Румунією, Словацькою Республікою та Угорщиною.

Проблема різниці в розмірах колій в Україні та країнах ЄС
У країнах ЄС ширина між залізничними коліями складає 1435 мм, а в Україні – 1520 мм. Щоб доставити вантаж залізницею до пункту призначення з України до якоїсь країни Європи, потрібно в логістичному центрі поблизу кордону перенести вантаж із вагона, призначеного для українських колій, до вагона, який курсує європейськими коліями. Другий варіант – переставити вагони на вагонні візки, призначені для українських чи європейських колій.
Будівництво в Україні євроколії дозволить скоротити кількість додаткових технічних зупинок і прискорити рух. Це може збільшити український експорт і пасажиропотік до Євросоюзу.

Де в Україні вже розбудовують євроколії
Реалізацію відповідної стратегічної програми Укрзалізниця розпочала у 2023-2024 роках.
Вже триває активна фаза будівництва євроколії між Чопом та Ужгородом. Закінчити роботи планують наприкінці другого–на початку третього кварталу 2025 року. Про це під час VI Міжнародної конференції «Виробництво, експлуатація та ремонт рухомого складу» у жовтні розповів директор департаменту стратегії та трансформації АТ «Укрзалізниця» Олег Яковенко. За його словами, наступним кроком стане електрифікація цієї дільниці за підтримки Євросоюзу. Також у планах – будівництво та електрифікація на дільниці між Ужгородом і Матевцями, щоб «доєднатися до словацьких залізниць». Протяжність дільниці становить 10 км.
А у 2025 році планується розпочати будівництво євроколії з Чернівців до Сучави. Наразі заявка, яку подала Укрзалізниця з урядом, перемогла й отримає гроші з фонду ЄС на передпроєктні та проєктні роботи. Про це в інтервʼю Суспільне Чернівці розповіла перша заступниця начальника Чернівецької ОВА Альона Атаманюк. Згідно з проєктом євроколія має обʼєднати такі міста як Краків, Львів, Чернівці, Сучава та Унгени.