ЄС майже готовий покарати Угорщину, але не через Україну, а через ЛГБТ
27 Травня 11:36
Шістнадцять країн Євросоюзу, включно з Францією та Німеччиною, закликають Єврокомісію застосувати жорсткі заходи проти Угорщини через рішення її прем’єр-міністра Віктора Орбана заборонити Прайд-святкування у Будапешті. Спільна заява, координована Нідeландами, стала черговим кроком у наростаючому конфлікті між Брюсселем та угорським урядом, повідомляє «Комерсант Український» з посиланням на Politico.
У заяві, яку підписали Австрія, Бельгія, Чехія, Данія, Естонія, Фінляндія, Ірландія, Латвія, Литва, Люксембург, Нідерланди, Португалія, Словенія, Франція, Німеччина та Швеція, країни висловили “глибоку тривогу” через дії Будапешта. Приєднання Франції та Німеччини до цієї ініціативи має особливе значення, оскільки підтримка цих ключових членів ЄС потрібна для будь-яких серйозних санкцій.
Угорські закони передбачають штрафи для організаторів та учасників ЛГБТ-заходів під приводом захисту дітей. Країни-підписанти заяви вважають дії Угорщини порушенням основних цінностей ЄС, закріплених у статті 2 Договору про Європейський Союз, що стосуються людської гідності, свободи, рівності та поваги до прав людини.
“Тимчасові заходи” і “Ядерна опція”
Документ не конкретизує, які саме заходи має застосувати Брюссель, але найочевиднішим варіантом є впровадження “тимчасових заходів” – фактично судових заборон ЄС проти уряду для запобігання шкоді. У цьому випадку Будапешт мав би отримати наказ дозволити проведення Прайд-святкувань.
Брюссель уже заморозив 18 мільярдів євро допомоги Угорщині через порушення верховенства права, але досі уникав подальших примусових дій. Єврокомісар з питань рівності Хадя Лахбіб нещодавно відкинула ідею застосування тимчасових заходів, заявивши про відсутність підтримки з боку голови Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн.
Тепер дипломати говорять про можливість застосування “ядерної опції” – позбавлення Будапешта права голосу в Європейській раді за статтею 7. Ця процедура вимагає складного процесу голосування у два етапи. Спочатку чотири п’ятих країн-членів мають проголосувати за те, що Будапешт порушив договір ЄС, а потім 26 країн (усі члени ЄС крім тієї, що є об’єктом санкцій) мають проголосувати за позбавлення права голосу.
Наразі принаймні 19 країн підтримують початок процедури за статтею 7, що лише на три голоси менше, ніж потрібно для подолання першого порогу. Однак другий етап буде значно складнішим, оскільки потребуватиме майже одноголосної підтримки. Ключовою залишається позиція Парижа та Берліна, без яких досягти необхідної більшості неможливо.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Блокування допомоги Україні
Фрустрація щодо Угорщини зростає не лише через ЛГБТ-питання, а й через систематичне блокування допомоги Україні. Один з єврочиновників пояснив:
“Розчарування Угорщиною зростає масштабно. Якщо екзистенційна загроза біля наших кордонів, скільки ще ми будемо це терпіти?”
Ця позиція відображає загальні настрої в європейських столицях, але симптоматично, що терпець євробюрократам вривається саме на питанні ЛГБТ, а не України.
Хто подзвонить Фіцо?
Шведська міністерка у справах Європи Джессіка Розенкранц перед засіданням Ради ЄС з загальних питань попередила, що терпіння у європейських політиків вичерпується:
“Після семи років та семи слухань ми на роздоріжжі. Якщо завтра не побачимо кардинально нового підходу Угорщини, я не бачу сенсу продовжувати ці слухання. Настав час серйозно подумати про наступні кроки”.
Якщо ж, все-таки, єврочиновники дійсно будуть готові до наступних кроків, то імовірно доведеться іти шляхом “ядерної опції” – позбавлення Угорщини права голосу в Європейській Раді. І тоді в самому кінці, коли їм потрібні будуть усі голоси 26 держав-членкинь, вони зіткнуться з “фінальним босом”. Це буде союзник Угорщини і росії, прем’єр Словаччини Роберт Фіцо.
“Хтось має подзвонити Фіцо”,
як сказав один із євродипломатів.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко