ЄС готує санкції на уран і паливо з РФ: постачання планують зупинити

4 Червня 19:09

Європейська комісія запропонувала амбітний крок в рамках стратегії з енергетичної незалежності — заборонити імпорт урану та ядерного палива з Росії до кінця 2027 року. Про це повідомляє «Комерсант Український» із посиланням на Bloomberg. 

Посилаючись на джерела, які обізнані з цим питанням, медіа пише про те, що 17 червня Європейська комісія, ймовірно, представить захід щодо запровадження нульової квоти на імпорт російського газу. Пакет також включатиме інструменти для поступового припинення постачання російської нафти та обмеження нових контрактів на постачання урану та інших ядерних матеріалів, сказали джерела, які попросили не розголошувати їх, оскільки це питання є приватним.

Це рішення входить до ініціативи REPowerEU, спрямованої на скорочення залежності ЄС від російських енергоносіїв.

Що пропонує Єврокомісія

Згідно з проєктом Єврокомісії, до 2027 року:

  • країни-члени ЄС повинні повністю припинити закупівлі російського урану;
  • будуть заборонені нові контракти на постачання урану, збагаченого урану та інших ядерних матеріалів з РФ;
  • Євроатом не схвалюватиме продовження або укладання нових угод з російськими постачальниками.

Ініціатива також передбачає припинення нових довгострокових контрактів на постачання російського природного газу та ЗПГ.

Чому це важливо

Росія залишається ключовим постачальником ядерного палива до Європи. На 2024 рік 14% урану, що використовується в ЄС, надходило з РФ. А

23% конверсії урану і 24% збагачення також забезпечувалися російськими підприємствами.

Значна частина атомних електростанцій у Східній та Центральній Європі — Угорщині, Словаччині, Чехії, Фінляндії та Болгарії — побудована за радянськими технологіями й досі залежить від російського палива.

Зменшення залежності ЄС від Москви відкриє шлях для американських постачальників до поставок більшої кількості СПГ до Європи, до чого неодноразово закликав президент Дональд Трамп.

А наразі блок залишається привабливим напрямком для вантажів з російського заводу “Ямал ЗПГ” в Арктиці, а довгострокові контракти підписали такі компанії, як TotalEnergies SE, Naturgy Energy Group SA та німецька Securing Energy for Europe GmbH.

Читайте також: Імпорт урану з росії до Німеччини зріс на 70%

Можливі труднощі

Деякі країни ЄС вже висловили занепокоєння. Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що відмова від російського палива створить загрозу енергетичній стабільності в регіоні. Угорщина, зокрема, реалізує проєкт розширення АЕС “Пакш” за участю російської держкорпорації “Росатом”, і будь-які санкції проти ядерного сектора РФ безпосередньо зачіпають її інтереси.

ЄС визнає ці складнощі, тому проєкт передбачає поступовий перехід і пошук альтернатив. Серед розглянутих варіантів:

  • збільшення закупівель урану з Канади, Казахстану та Австралії;
  • диверсифікація постачальників послуг з конверсії та збагачення палива;
  • розробка власних виробничих потужностей в рамках країн ЄС.

Надалі Єврокомісія планує офіційно представити проєкт заборони в середині червня 2025 року. Країнам-членам належить розробити національні плани щодо відмови від російського палива і газу до кінця 2025 року.

Пропозиція має пройти узгодження Радою ЄС і Європарламентом. Якщо вона буде схвалена, енергетичний ландшафт Європи може кардинально змінитися: ЄС вперше за десятиліття спробує повністю вийти з-під впливу Росії у стратегічно важливій ядерній сфері.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Мандровська Олександра
Редактор

Читають зараз