ЄС готує для України безпрецедентний пакет допомоги на 700 млрд євро. Але це не точно
18 Лютого 14:03
Європейський Союз працює над новим масштабним пакетом фінансування оборони Європи на суму близько 700 мільярдів євро. Імовірно уся чи значна частина цієї суми буде призначена для України. Про це йдеться у матеріалі Berliner Zietung, повідомляє Комерсант український.
“ЄС, мабуть, збирає мільярдний пакет для закупівлі військової техніки для України”,
– повідомляє видання. Воно посилається на повідомлення іншого авторитетного медіа, Bloomberg, який повідомив наступне:
“Європейські чиновники працюють над новим масштабним пакетом для збільшення витрат на оборону та підтримку Києва, оскільки президент Дональд Трамп наполягає на швидкому припиненні війни в Україні”.
Ця інформація стала публічною після того, як міністр закордонних справ Німеччини Анналена Бербок випадково розкрила деталі плану, який планувалося оприлюднити лише після виборів у Німеччині 23 лютого.
“Ми запустимо великий пакет допомоги, якого ще не було в такому масштабі. Подібно до того, як це було з євро чи під час кризи COVID-19, зараз буде фінансовий пакет для безпеки в Європі. Це станеться в найближчому майбутньому”,
– заявила Бербок в інтерв’ю Bloomberg під час Мюнхенської конференції з безпеки.
За словами Бербок, мир можливий лише через силу, і саме тому Україні потрібні тверді та довгострокові гарантії безпеки. Вона також наголосила на важливості просування переговорів щодо вступу України до Європейського Союзу. За її даними, європейські країни вже надали Україні понад 134 мільярди євро підтримки, з яких 44 мільярди євро – від Німеччини.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте повідомив, що новий європейський пакет допомоги включатиме військове навчання, прискорення надання допомоги, постачання зброї та гарантії безпеки від європейських партнерів.
Новий пакет допомоги планується фінансувати через механізм спільних боргів ЄС, аналогічно до фінансування під час пандемії COVID-19. Це рішення частково зумовлене тиском з боку США щодо збільшення європейського внеску у підтримку України.
За інформацією Bloomberg, деякі європейські урядовці намагалися утримати цю інформацію в таємниці до завершення виборів у Німеччині, щоб уникнути суперечок перед голосуванням.
Однак варто наголосити, що у наведеній цитаті Бербок не йдеться ні про суму у 700 млрд євро, ні про те, що така чи схожа сума буде надана саме Києву, а не виділена на безпеку Європи загалом. Тож інформація про 700 млрд євро імовірно є інсайдерськими даними, які отримала редакція Berliner Zietung, або їхньою інтерпретацією наявних даних.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Україна і безпека Європи
Мюнхенська безпекова конференція 2025 стала справжнім шоком для багатьох і холодним душем для європейських політиків після того, як представники США озвучили своє бачення майбутньої безпекової моделі у Європі та світі. Зокрема промова Віцепрезидента США Джея Ді Венса зводилилася до того, що Європа більше не може покладатися на американську безпекову парасольку, оскільки США більше гарантуватимуть їм цього. Також до європейців донесли, що безпека України після укладення перемир’я з росією теж перебуватиме на їхніх плечах, оскільки це стосується європейських справ, від яких США усуваються.
А зараз США навіть “фізично” не бачать Європу за столом перемовин із росією.
На цьому тлі Президент України Володимир Зеленський закликав до створення Збройних сил Європи.
Європейці були шоковані таким поворотом від США. Першим оговтався Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер, який заявив, що його держава “може і хоче” надіслати свій контингент до України в якості миротворчого у разі укладення перемир’я з росією.
17 лютого Президент Франції Еммануель Макрон терміново скликав очільників “провідних європейських держав” для формування якоїсь спільної позиції з цього питання. Однак її досягти не вдалося. Як виявилося, за надсилання миротворчих контингентів до України виступають Британія, Франці та Швеція, а проти – Німеччина, Польща та Іспанія.