1 січня наступного року закінчується контракт щодо транзиту російського газу між “Газпромом” та Україною, який наша країна продовжувати не збирається. Через це деякі експерти припустили, що і ціна на газ у 2025 році може зрости. Водночас на думку колишнього міністра енергетики та голови Всеукраїнської енергетичної Асамблеї Івана Плачкова ціна на газ для споживачів не зміниться, передає Комерсант український
“Будуть складнощі з розподільчими мережами забезпечення українських споживачів, бо не буде такого тиску, як зараз. Але в принципі алгоритм відпрацьований і наша ГТС може забезпечувати українських споживачів газом з підземних сховищ або реверсом з європейських країн, з Румунії і тд. Тому ціна на газ підніматися не буде”, – сказав Плачков.
Загалом на думку ексміністра, питання щодо транзиту газу до кінця ще не вирішене.
“Думаю, що будуть перемовини з нашими європейськими партнерами. Я вважаю, що треба змінити алгоритм транспортування російського газу. А саме – якщо до прикладу Угорщина, Австрія чи Словаччина хочуть купувати російський газ, то купівля має бути до кордону росія-України. Треба, щоб ці країни заключили угоди за транзит з Україною, бо зараз таких угод нема, сьогодні угод на транзит по території України з росією і вже рф сплачує нам за цей транзит”, – вважає Іван Плачков.
Попри це, українська газотранспортна система вже не перший рік готується до роботи при повній відсутності транзиту російського газу: у 2023 і 2024 роках українська ГТС успішно пройшла незалежні стрес-тести.
“Під час проведення двох незалежних міжнародних стрес-тестів у 2023 і 2024 роках моделювалися різні сценарії роботи ГТС, зокрема і в умовах «нульового транзиту». Українська ГТС довела свою здатність у режимі реверсу забезпечувати газом споживачів”, – повідомили у пресслужбі ТОВ “Оператор ГТС України”.
Раніше Президент Володимир Зеленський повідомляв, що Україна вже веде переговори про відправлення територією нашої країни газу з Азербайджану до Європейського союзу. Однак на думку експертів ймовірний контракт з Азербайджаном має багато “підводних каменів”, про які К. розповідав в матеріалі “Російський газ – на вихід? Чи залишиться Україна транзитною країною після 2024 року”.
Отож достеменно невідомо, чи буде Україна у 2025 році транзитною країною, чи залишиться з “нульовим транзитом”. Також викликає питання ймовірний контроль Україною газовимірювальної станції “Суджа” на Курщині та те, як це може вплинути на транзит газу до ЄС.
Газовимірювальна станція “Суджа”, розташована майже впритул до російсько-українського кордону. Це – єдина працююча точка входу російського газу на територію України. Наразі оператор ГТС України повідомляє, що транзит газу європейським замовникам відбувається у штатному режимі.
Авторка: Альона Капліна