Ядерні ініціативи Макрона: чи змінять вони безпековий ландшафт України

6 Березня 20:07
ПРОГНОЗ

Європейські союзники можуть за бажання забезпечити Україні “ядерну парасольку. Таку думку ексклюзивно для Комерсант український висловив військовий експерт Дмитро Снєгирьов.

Аналізуючи заяву президента Франції Еммануеля Макрона, який закликав до початку дискусії щодо можливості застосування ядерної зброї Парижем з метою захисту всього Євросоюзу, експерт зазначив наступне.

Свого часу прем’єр-міністр Великої Британії Маргарет Тетчер заявила, що саме наявність ядерної зброї у Лондона стала тією пересторогою, яка не дозволила Радянській імперії реалізувати свої воєнні плани та, відповідно, привела до перемоги країн Заходу в “Холодній війні.

“Враховуючи те, що і Велика Британія, і Франція є відповідними членами ядерного клубу, то спільні зусилля можуть серйозно вплинути на подальші плани рф. При чому риторика і Парижу, і Лондона одностайна”, – сказав Снєгирьов.

Експерт зауважив, що ядерного потенціалу цих країн недостатньо в порівнянні з рф. Але, варто звернути увагу на те, що мова йде про те, що ядерна зброя – це зброя стримування, яка має виключно психологічний ефект. Крім Хіросіми, застосування ядерної зброї більше не було в історії. Тобто сам факт наявності ядерної зброї – це вже як своєрідний сигнал щодо готовності тієї чи іншої країни до моменту її застосування.

Дмитро Снєгирьов також звернув увагу на те, що ще до початку повномасштабного вторгнення рф в Україну ядерна програма Франції була “досить цікава”. Адже йшлося про те, що ядерні боєголовки були націлені не тільки відповідно на країни потенційно вороже налаштовані до Франції, але і на ті, які володіють хімічною зброєю та можуть відповідно нести потенційні загрози для цієї країни.

Відповідаючи на запитання, наскільки реалістичний варіант, у якому європейські союзники розгорнуть над Україною “ядерну парасольку”, експерт зазначив, що це буде залежати від позиції країн НАТО у плані готовності розміщення ядерного потенціалу, відповідно, Франції на території власних країн. До прикладу, навіть досить обережна Німеччина вже висловилася з цього приводу.

“Але варто говорити про те, що сама пропозиція Макрона про “ядерну парасольку” вже стурбувала москву. І кремль змінив риторику з войовничої на “Макрон може зателефонувати путіну”. Тобто, мовиться про те, що москва дає політичний сигнал: ми не маємо на меті військове вторгнення безпосередньо в Європу. Але тут варто нагадати й слова президента Франції Шарля де Голля, який сказав про те, що, якщо країна не володіє ядерною зброєю в той час, як у сусідів є, вона не володіє власною долею”, – пояснив Снєгирьов.

Саме тому, на думку експерта, президент Франції й робить на загал подібні заяви.

Крім того, експерт висловив думку, що Україні варто задумуватися над тим, щоб повернути собі статус ядерної держави.

“В Україні є найбільші поклади урану та заводи з виробництва носіїв ядерного боєзаряду. Питання стоять тільки в ядерному реакторі, але це, за оцінками спеціалістів, невелике капіталовкладення. Тут єдина обставина: політична воля самого керівництва”, – зауважив Дмитро Снєгирьов.

Він також додав, що теоретично Україна цілком може піти шляхом Ізраїля, який не афішує офіційну наявність ядерної зброї. Натомість дає чітко зрозуміти, що у разі необхідності не виключає застосування цієї компоненти.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Європа готується до ядерного стримування: що про це треба знати

5 березня 2025 року президент Франції Еммануель Макрон звернувся до нації, запропонувавши розширити ядерні сили стримування Франції для захисту європейських союзників. Ця ініціатива виникла на тлі змін у політиці США і зростаючого занепокоєння російською агресією.

Пропозиція президента Макрона з’явилася на тлі нещодавніх геополітичних змін:

  • Зміни в політиці США. Призупинення адміністрацією Трампа військової допомоги Україні поставило під сумнів надійність американської підтримки європейської безпеки.
  • Російська агресія. Макрон підкреслив, що росія становить пряму загрозу для Франції та Європи, заявивши: “росія стала загрозою для Франції та Європи”.

У своєму зверненні Макрон окреслив кілька ключових моментів.

Розширення ядерного стримування. Франція відкрита до обговорення використання свого ядерного арсеналу для захисту європейських партнерів. Макрон назвав це відкриттям “стратегічних дебатів” з цього питання.

Збільшення витрат на оборону. Визнаючи еволюцію безпекового ландшафту, Макрон закликав до збільшення оборонних бюджетів для зміцнення військового потенціалу Європи.

Продовження підтримки України. Попри зміни в політиці США, Франція залишається відданою підтримці України перед обличчям російської агресії.

Реакція та наслідки

Пропозиція президента Франції викликала різноманітну реакцію:

  • Європейська реакція. Лідери Польщі та країн Балтії привітали ініціативу, розглядаючи її як необхідний крок для протидії російським загрозам.
  • Міркування НАТО. Пропозиція кидає виклик традиційній динаміці НАТО, особливо щодо ядерної парасольки США.
  • Реакція росії. Російські офіційні особи засудили цю пропозицію, назвавши її конфронтаційною і такою, що свідчить про амбіції Франції щодо ядерного лідерства в Європі.

Зауважимо, що ядерний арсенал Франції, що складається з приблизно 290 боєголовок, є меншим у порівнянні з арсеналами США і росії. Доцільність розширення його стримування пов’язана з розв’язанням кількох проблем.

Перша стосується оперативного контролю й полягає в тому, щоб забезпечити ситуацію, коли розширене стримування не поставить під загрозу незалежний контроль Франції над її ядерними силами. Друга полягає у збалансування інтересів союзників по НАТО при збереженні довіри до французьких сил стримування. А третя пов’язана у необхідності чіткого визначення порогових рівнів ядерного стримування для запобігання прорахункам.

Мандровська Олександра
Редактор