WSJ: американські виробники дронів не встигають за українцями і звертаються за допомогою

12 Березня 17:35

Американські оборонні стартапи об’єднують зусилля з українськими виробниками дронів, щоб створити кращі, перевірені в умовах війни, безпілотні літальні апарати для американських військових. Про це пише The Wall Street Journal, інформує Комерсант український.

Як наголошується, у Кремнієвій долині не проти використовувати ноу-хау українських виробників бойових дронів, оскільки «жодна американська компанія не встигає за Україною».

«Американські стартапи витратили мільярди доларів венчурного капіталу в надії на розробку малих безпілотних літальних апаратів, які, за словами Пентагону, потрібні для майбутніх конфліктів, але багато хто виробляє лише дорогі літаки, які не дуже добре літають. Тим часом українські виробники безпілотників освоїли серійне виробництво дронів, незважаючи на обмежені ресурси, і шукають нових клієнтів та капітал», – зазначає видання.

Україна, попри обмежені ресурси, здобула досвід у розробці безпілотників, перевірений реальними бойовими умовами, і як результат українськими розробками зацікавились американські компанії, які працюють із Міністерством оборони США.

Вже є приклади ефективної співпраці

Видання, приміром, згадує партнерську угоду, укладену між українськими виробниками та південнокаліфорнійським стартапом CX2, який застосовує своє програмне забезпечення на українських безпілотниках. І цей досвід співпраці вже оцінили у Збройних сил США.

Ще одне спільне підприємство – Blue Arrow. Його створили стартап KEF Robotics із Піттсбурга та українська компанія Sensorama Lab. В межах спільного проєкту розробляється програмне забезпечення та сенсорні системи для дронів, які дозволяють безпілотникам працювати в перевантаженому повітряному просторі та зберігати високу ефективність у бойових умовах. Цей проєкт вже отримав венчурне фінансування.

Видання також повідомляє, що Blue Arrow вже активно випробовує свої технології на передовій в Україні, працюючи з елітними українськими підрозділами.

Згідно з оцінками Міноборони США, американські стартапи здатні виробляти до 100 тисяч дронів на рік, правда, без гарантій ефективності на полі бою. Натомість Україна може похвалитись виробництвом мільйонів дронів, які довели свою ефективність на полі бою.

У Міноборони США визнають, що подібна американо-українська співпраця може суттєво покращити стратегічні можливості Пентагону в частині розвитку безпілотних систем з огляду на можливі майбутні військові конфлікти.

Українським виробникам є чим пишатись

На Defense Tech Innovations Forum 2025, у межах проєкту «Анатомія технологій» компанія DEVIRO презентувала, приміром, безпілотний авіаційний ударний комплекс Булава., який демонструє точність дій на відстанях до 50 км, навіть за складних умов радіогоризонту. Ця розробка – результат постійного тестування та вдосконалення технологій у реальних бойових умовах.

А буквально напередодні було представлено унікальний дрон-носій від української компанії Autonomous Engineering R&D Ukraine.

Цей дрон переносить на собі до шести FPV-дронів та працює як ретранслятор для зв’язку між оператором і FPV. Після скиду з носія, FPV вражають ворожі РЕБ, ППО, штаби та живу силу на відстані, до якої б не долетіли самостійно.

Дрон-носій від української компанії – учасника Brave1 Autonomous Engineering R&D Ukraine уже використовують на фронті, і він отримує позитивний фідбек від військових. 

Над чим працює кластер оборонних технологій Brave1

На платформі Brave1 зареєстровано 3200 розробок, якими займається 1400 команд. Серед розробок є різні види безпілотників, системи радіоелектронної боротьби, системи зв’язку та боєприпаси. Про це на “Happy New Fear Hackathon” розповіла керівниця Brave1 Наталія Кушнерська.

За її словами, сьогодні на платформі Brave1 зареєстровано понад 800 БпЛА, 280 наземних роботизованих комплексів, 240 засобів РЕБ, 220 боєприпасів для дронів, а також більш як 200 рішень з використанням технологій штучного інтелекту та машинного навчання.

За словами керівниці Brave1, фокус зосереджений на безпілотниках, зокрема на дронах-перехоплювачах.

“На сьогодні вже є понад 280 різних роботів, про які ми знаємо. Ще рік тому їх було трохи більше ніж 20. Також це РЕБ. Це застосування ШІ в наших оборонних рішеннях. Понад 70 компаній працюють над такими рішеннями. Вже бачимо результати, коли наші дрони донаводяться і вражають техніку ворога”, – сказала керівниця Brave1.

Крім того, на платформі почали активно розвивати напрямок систем зв’язку з CRP-антенами – це активна приймальна антена, що захищає від радіоглушіння і спуфінгу сигналу.

Також увага зосереджується на розробці боєприпасів і вже зараз кодифіковано понад 140 боєприпасів, що дозволяє говорити про відкриття  приватного ринку розробки та виготовлення боєприпасів.

За словами керівниці Brave1, за 2024 рік понад 150 компаній отримали кодифікацію НАТО.

Василевич Сергій
Редактор