У Національному банку України прогнозують прискорення темпів інфляції, яка наприкінці року може становити 8,5%. У 2025 році темпи зростання цін має уповільнитися до 6,6%, а у 2026 році — повернуться до 5%. Як повідомляє регулятор, прискорення інфляції пов’язане зі збільшенням витрат бізнесу на електроенергію, оплату праці, частково – “певним ослабленням курсу гривні”, підвищенням акцизів на паливо та дещо гіршим врожаєм у порівняні з минулим роком.
В ексклюзивному коментарі Комерсант український радник президента України (2019-2024 рр.) Олег Устенко пояснив, що підвищення інфляції призведе й до збільшення цін на базові харчі та енергоносії.
“Якщо зростає інфляція — зростають і ціни. Так що українцям точно слід очікувати зростання цін, а значить і життя не буде простішим. В першу чергу збільшення цін прогнозується щодо продуктів, на які орієнтується пересічний український громадянин. Якщо подивитися на нашу структуру споживання, то майже половина товарів, які є в споживчому кошику — це харчі. Тому я очікую, що найбільший стрибок цін буде на харчові продукти. Хоча водночас може збільшиться ціна на енергоносії. В тому числі й через постійні обстріли енергетики”, – повідомив Устенко.
Попри це, на думку ексрадника президента України, інфляція у 8,5% не є поганим показником.
“Інфляція 8,5% в порівнянні з 30%, які були у рік Великої війни — це непоганий показник. З іншого боку, якщо порівняти з інфляцією, яка зараз є у світі, то це виглядає так, що наша інфляція все одно набагато більша, ніж та, яка є у країн ЄС, США. Європейський союз намагається приборкати інфляцію до 2%, США до 2-3%, маючи 4-5% зараз”, – зазначив Олег Устенко та наголосив, що сама інфляція не є проблемою. Головне питання полягає у коригуванні доходів населення відповідно інфляції.
“Проблеми у тому, що в країні взагалі є інфляція — не має. Проблема у тому, що потрібні відповідні коригування щодо доходу населення. І це вже проблема, бо ми багато в чому обмежені — країна знаходиться у стані війни й коригувати на цей рівень інфляції, який прогнозується, зарплати хоча б держсектору економіки занадто ризикована дія”, – вважає ексрадник президента.
На його думку, під час війни, а відповідно й обмеженого бюджету, під час інфляції держава має зосередити свою увагу на допомозі саме тим громадянам, які отримують мінімальні доходи.
“Коли в країні, як у нас, обмежений бюджет і високий рівень інфляції це означає єдине — треба концентрувати свою допомогу лише на тій групі населення, яка є найбільш вразливою. Водночас треба пам’ятати, що Україна обмежена в цьому коригуванні тим ресурсом, який є не просто в нашому державному бюджеті. Ми залежимо від допомоги наших союзників і партнерів. Це теж накладає певні обмеження для маневрів”, – резюмував Устенко.
Автор — Альона Капліна