Вже цієї ночі українці зможуть побачити «полуничний місяць»
11 Червня 01:19
В небі над Україною можна буде побачити “Полуничний місяць”, це найближчий повний Місяць до літнього сонцестояння в Північній півкулі (Сонцестояння 20.06.2025 за всесвітнім часом і 21.06 за київським часом), що робить його найнижчим повним Місяцем у році. Про це повідомив астроном Володимир Кажанов на своїй сторінці в Facebook, інформує «Комерсант Український»
“Так само, як Сонце підійматися вище в небі в літнє сонцестояння і опускається найнижче в зимове, і Місяць має свої «злети та падіння», але його рух складніший”, – зазначив астроном.
Повня у червні 2025 року буде найнижчою за 18 років у Північній півкулі. Місяць опуститься до -28° 24,1′ (по системі небесних координат), дуже близько до горизонту.
“Такої низької повні більше не буде до червня 2043 року. Місяць буде видно незвичайно низько над обрієм, а його схід і захід пройдуть у південно-східній та південно-західній точках неба”, – пояснив Кажанов.
Найкраще буде милуватися Місяцем коли він сходитиме ввечері 11 червня. Оскільки Місяць перебуває в цей момент навпроти Сонця, це створить ілюзію великого, золотисто-помаранчевого диска.

Чому його називають «полуничним»?
Назву «полуничний Місяць» цьому явищу дали корінні народи Північної Америки. Для них червнева повня знаменувала сезон збору полуниці.
Втім, подібна традиція давати імена повням існувала і в Європі — кожна фаза повного Місяця відповідала певній порі року, збору врожаю чи природному явищу.

Місячна ілюзія — обман зору
Під час низької повні багато людей помічають, що Місяць виглядає набагато більшим, ніж зазвичай. Це явище відоме як місячна ілюзія. Попри те, що розміри Місяця залишаються незмінними, коли він низько над горизонтом, наш мозок сприймає його більшим.
Атмосфера тут ні до чого — вона змінює лише колір, а не розмір. Щоб переконатися в ілюзорності ефекту, достатньо порівняти Місяць із монетою на витягнутій руці — і внизу, і вгорі він буде однаковим.
А що далі?
Цьогоріч нас чекає ще кілька вражаючих місячних подій. Ось календар повень на 2025 рік:
11 червня — Полуничний Місяць, Сонячний Місяць, Медовий Місяць
10 липня — Грозова повня, Громовий Місяць, Оленячий Місяць
9 серпня — Осетровий Місяць, Спасів Місяць
7 вересня — Кукурудзяний або Жнивний Місяць
7 жовтня — Урожайний або Мисливський Місяць
5 листопада — Бобровий СуперМісяць, Морозний Місяць
4 грудня — Холодний Місяць
СуперМісяць — ще одна «родзинка» року
Зокрема, 5 листопада 2025 року нас очікує СуперМісяць — момент, коли повня співпадає з найближчим підходом Місяця до Землі. Тоді відстань до супутника становитиме лише 357 218 км, і на небі він здаватиметься трохи більшим, ніж звичайно.