Вже друга українська компанія розпочала експорт біометану в ЄС
12 Лютого 09:42
Приватне акціонерне товариство «Оріль Лідер», що входить до агроіндустріального холдингу МХП та має біометановий завод у Дніпропетровській області, 11 лютого експортувало 27,4 тис. куб м біометану і стало другою українською компанією, що здійснила експорт біометану. Про це з посиланням на власні джерела повідомило видання ExPro, інформує Комерсант український.
Зазначається, що компанія «Оріль Лідер» експортувала біометан газопроводами через українсько-польський кордон до Німеччини. Покупцем біометану виступила компанія Vitol.
Як відомо, першим українським експортером біометану стала компанія «Вітагро Енерджі», що входить до агрохолдингу Vitagro. 7 лютого вона здійснила першу в українській історії поставку біометану у Європу. Компанія експортувала 67,5 тис. куб м біометану, покупцем виступила ERU Europe.
Крім цих двох компаній, біометан виробляє і вже закачує до українських підземних сховищ газу компанія «Галс Агро».
За інформацією «Біоенергетичної асоціації України», українські виробники накопичили вже близько 2 млн куб м біометану в українських підземних сховищах газу.
Як раніше повідомляли в Міненерго, українські виробники можуть експортувати біометан до країн ЄС через українську газотранспортну систему, приєднуючи біометанові установки як до ГТС, так і до газорозподільних мереж. Умови та тарифи приєднання і транспортування газотранспортною системою України для виробників біометану є аналогічними до умов для видобувників природного газу.
В ЄС визнають важливість поставок українського біометану
У грудні 2024 року на щорічній конференції Ukrainian Energy Security Dialogue представниця Генерального директорату з питань енергетики Європейської Комісії Йоланда Гарсія Мескіта заявила, що у Європі знають про величезний потенціал українського біогазу і мають надію, що у майбутньому біометан з України зможе витіснити природний газ і зменшити залежність від нього.
Меморандум про стратегічне партнерство України та ЄС у сферах біометану, водню та інших синтетичних газів було підписано ще у лютому 2023 року. Для забезпечення функціонування ринку біометану схвалено Порядок митного оформлення експорту українського біометану згідно з наказом Міністерства фінансів України № 380 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з питань митної справи». Відповідний Порядок набув чинності у вересні 2024 року.
Чим важливий для України експорт біометану
Україна, як відомо, має найбільшу в Європі площу сільськогосподарських угідь, а сировина для біометану – це органічні відходи аграрного сектору. Тобто Україна має величезний потенціал для виробництва біометану та може бути важливим постачальником зеленої енергії на європейському ринку.
Біометан – це очищений біогаз, характеристики якого відповідають природному газу. Він може використовуватися для опалення, виробництва електроенергії, як пальне для транспорту. Важливо те, що цей біогаз можна інтегрувати в газову інфраструктуру без додаткових витрат на нові мережі, що робить біометан доступним для широкого використання.