Виступ Трампа у Конгресі: що очікувати Україні від майбутніх відносин з США

5 Березня 14:02
РОЗБІР ВІД Комерсант український

Виступ у Конгресі президента США Дональда Трампа, який став темою численних обговорень, не залишив байдужими ані політиків, ані громадян України. Оскільки США є важливим стратегічним партнером для нашої держави, кожне слово Трампа цікавить нас не лише з точки зору американської політики, але й з огляду на його можливий вплив на міжнародні відносини та війну росії проти України. Комерсант український розбирався, що саме може означати його останнє висловлювання для нашої країни і як це може вплинути на наші відносини з США.

Україна залишається важливим партнером США

Політолог Руслан Бортник вважає, що Дональд Трамп, навіть після конфліктів у Білому домі, не відмовляється від співпраці з Україною.

За словами Бортника, Вашингтон і Київ мають складні, але міцні зв’язки, які не можуть бути розірвані миттєво.

Я про це казав і раніше. Незважаючи на сварку в Овальному Кабінеті Білого дому, українсько-американські стосунки не зруйновані. Вони будуть ще багато переживати, знаєте, цих зростань і падінь, тому що це складні стосунки, зі складними інтересами. Але ці стосунки не зруйновані, – заявив експерт у ексклюзивному коментарі Комерсант український.

На порядку денному – мир і ресурси

Руслан Бортник зазначив, що інтерес Трампа до України не обмежується лише політичними питаннями.

“Трамп планує і далі працювати із Україною і з українською владою. Особливо це стосується, звичайно, двох питань. Найбільш гостре для нас питання – це питання миру і війни,” – підкреслив він.

Крім того, економічний аспект відіграє важливу роль у відносинах між двома країнами.

“Ну, і, звичайно, питання корисних копалин, спільних інтересів, яке сьогодні пов’язує Україну і США, – додав політолог.

Угода про надра та рідкоземельні метали

Політолог Станіслав Желіховський вважає, що Дональд Трамп робить кроки у напрямку зближення з Україною, проте ці відносини можуть мати інший характер, ніж раніше. Зокрема, мова йде про можливу угоду щодо природних ресурсів та потенційні переговори щодо завершення війни.

За словами експерта, Трамп відкрито заявив про можливе підписання угоди щодо надр.

“Бачимо, що Дональд Трамп подає сигнал, що, можливо, найближчим часом відбудеться підписання угоди про надра, про що він заявив,” – зазначив Желіховський.

Однак він наголошує, що така співпраця не буде такою ж, як у попередні роки.

“Фактично, він подає сигнал, що готовий на якесь зближення з Україною. Хоча я не вбачаю, що воно буде таким, яким воно було раніше,” – пояснив політолог.

Перемовини щодо війни та можливі домовленості

Ще одним важливим питанням, яке порушує Трамп, є мирні переговори між Україною та hосією.

“Також він говорить про те, що, можливо, будуть досягнуті домовленості в контексті припинення вогню, про що він постійно говорив,” – зауважив Желіховський.

Однак експерт сумнівається, що Київ погодиться на такі ініціативи, адже позиція рф залишається незмінною.

“Цікаво, чи можна припинити зараз гарячу фазу війни, адже Путін продовжує наполягати на тих умовах, які він виставляв завжди. Тобто, які абсолютно неприйнятні для офіційного Києва,” – наголосив він.

При цьому важливо, щоб Україна мала підтримку міжнародних партнерів і гарантії безпеки.

“Але нам важливо, щоб ми були активно залучені до цього процесу, щоб нас було почуто. І щоб приймали участь наші європейські партнери і, відповідно, щоб ми мали, скажімо так, запевнення в наданні гарантій безпеки Україні. Тому що якщо цього не буде, про яке припинення війни можна буде говорити? Враховуючи те, що фактично це буде означати перемир’я навіть не на довгу паузу, а на коротку. В будь-якому випадку буде пауза, але головне питання, чи буде потім нова фаза війни, чого не хоче допустити Україна”, – додав політолог.

Трамп поспішає виконати передвиборчі обіцянки

На думку Желіховського, нинішня активність Трампа пов’язана з його передвиборчою кампанією.

“Трамп, як бачимо, дуже поспішає виконувати свої передвиборчі обіцянки, і він робить все можливе, щоб можна було цю угоду підписати,” – пояснив експерт.

При цьому він може намагатися використати ситуацію у відносинах між США, Китаєм та росією.

“Більше того, він хоче залучитися підтримкою росії щодо тих чи інших аспектів зовнішньої політики, зокрема в контексті протидії КНР, або хоча б нейтралізувати цей альянс,” – зазначив Желіховський.

Він також не виключає, що дипломатична напруженість між Києвом і Вашингтоном є частиною цього процесу.

“Ота перепалка в Овальному Кабінеті, думаю, що це теж міг бути один із елементів цього тиску,” – додав політолог.

Що буде далі?

Зараз ключове питання – чи будуть враховані національні інтереси України та чи зможе вона отримати гарантії безпеки від міжнародних партнерів.

“Побачимо, наскільки дійсно будуть враховані наші національні інтереси, наскільки будуть враховані інтереси наших європейських партнерів і чи зможе Україна отримати гарантії безпеки, хоча б від європейських держав,” – підсумував Станіслав Желіховський.

Дзвенислава Карплюк
Редактор