Висока інфляція та дорожчі кредити: росія на порозі економічної кризи через війну та санкції
29 Жовтня 2024 16:52
Центральний банк росії оголосив про різке підвищення ключової відсоткової ставки на 200 базисних пунктів до 21% річних, що є найвищим рівнем з лютого 2003 року. Це рішення, ухвалене 25 жовтня, стало наслідком високої інфляції, яка у вересні досягла 9,8% в річному обчисленні, що перевищує прогнози аналітиків. У серпні інфляція складала 7,5%.
Нещодавнє підвищення облікової ставки у росії до 21% стало чітким сигналом перегрівання економіки, що викликає стурбованість. Економіст Анатолій Амелін, виконавчий директор і співзасновник аналітичного центру “Український інститут майбутнього” ексклюзивно для “КУ” аналізує причини та наслідки цього рішення, пов’язуючи його з надмірною емісією валюти, витратами на війну і структурними викликами, що стоять перед російською економікою.
На думку Амеліна, основна причина перегріву економіки росії – це інтенсивний друк грошей, який став необхідним для фінансування війни.
“Війна забирає близько 30% російського бюджету, і щоб підтримувати ці витрати росія змушена була використовувати не тільки кошти Фонду національного добробуту, а й друкувати гроші”,
– пояснює Анатолій Амелін.
Це призвело до високої інфляції, яку влада намагається стримувати підняттям облікової ставки, додає Амелін. Однак таке стримування може мати побічні ефекти – кредити для громадян і бізнесу стануть дорожчими, а інвестиційні проєкти виявляться нерентабельними.
Зупинка будівельного ринку та проблеми з іпотекою
Щоб підтримати внутрішній попит, російська влада ввела пільгові іпотечні програми. Проте, на думку Амеліна, ці заходи більше не працюють.
“Ринок нерухомості вже перестав зростати, а люди не можуть брати іпотеку, що свідчить про втрату будівельною галуззю статусу драйвера економіки”,
– коментує Амелін.
Більше того, дорожчі кредити лише поглиблять цей застій, що створює ризики для зайнятості у будівельному секторі.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Дефіцит кваліфікованих кадрів та технологічна ізоляція
Значною перешкодою для російської економіки став дефіцит кваліфікованих кадрів, який, за словами Амеліна, важко подолати навіть шляхом підвищення зарплат. Одночасно із цим росія обмежена в доступі до сучасних технологій, особливо у нафтогазовому секторі, де більшість сервісних компаній, що забезпечували буріння та обслуговування, були іноземними та покинули російський ринок.
“Технологічна ізоляція сприяє структурним проблемам у російській економіці”,
– додає економіст.
Втрата європейського ринку газу та роль тіньового флоту
Росія майже втратила свою колишню позицію на європейському газовому ринку.
“Її частка зараз становить менше 15%, тоді як раніше країна була монополістом. Відтак, росія намагається обходити санкції, використовуючи тіньовий флот для експорту нафти. Такий експорт нині є критичним джерелом валютних надходжень, покриваючи до 25% бюджету, проте він ризикує зіткнутися з подальшими санкційними обмеженнями”
Анатолій Амелін
Ситуація, за словами експерта, веде росію до поступової втрати економічної незалежності.
“Чим далі, тим більше російська економіка залежить від Китаю, Індії та інших країн”
Анатолій Амелін
Росія продовжує підтримувати свій “публічний” образ, не визнаючи цих обмежень, але такий розвиток ситуації вказує на ризики подальшого економічного сповільнення, додає економіст.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Боти Кремля виправдовують підвищення ставки Центробанку як крок до добробуту громадян
Економіст Ігор Ліпсіц в ексклюзивному коментарі Комерсанту українському пояснив підвищення облікової ставки нездатністю Кремля придушити інфляцію. Водночас ЦБ у такий спосіб її лише трохи пригальмовує і не може розгорнути вектор, оскільки гроші на війну, як і раніше, ллються малоконтрольованим потоком.
«Тому тепер росіян чекає зростання цін, що обганяє будь-яке зростання їхніх заробітків і спустошує їхні споживчі кошики. Росія й надалі буде “на плаву” – поки їй дозволяють експортувати нафту. Але мешканці “трюмів для бідних” почнуть “тонути в злидні” вже наступного року»
Ігор Ліпсіц
Економіст звернув увагу на кампанію ботів, що намагаються виправдати рішення Центробанку росії про підвищення ключової ставки до 21%.
“Вони акцентують увагу на позитивних наслідках високих відсоткових ставок для прибутковості банківських вкладів. Боти закликають користувачів перевіряти банківські додатки в пошуках вигідних умов, запевняючи, що це дозволить не лише зберегти, а й примножити гроші, оскільки відсоток вищий за інфляцію»
Ігор Ліпсіц
Однак економіст підкреслив, що в умовах зростання інфляції та ставок за кредитами боти фактично звинувачують самих росіян.
“Один із роботів писав, що ставку продовжать підвищувати, тому що люди продовжують брати кредити”,
— зауважив Ігор Ліпсіц.
Російська влада готується до падіння рубля
На тлі цих новин фондовий ринок росії впав: індекс МосБіржі знизився до 2666 пунктів (-1,91%), а індекс РТС – до 869 пунктів (-1,83%). Багато акцій великих компаній на Мосбіржі втратили в ціні близько 2,9%.
Крім того, стало відомо, що російська влада готується до можливого падіння національної валюти нижче 100 рублів за долар, що може бути вигідним для бюджету в умовах планованого збільшення витрат. Зокрема, Держдума рф терміново виділила додаткові 1,5 трлн рублів на фінансування війни в Україні.
Отже, підвищення облікової ставки – це симптом того, що ситуація в російській економіці буде погіршуватися, підсумовує Анатолій Амелін. Хоча росія має певний запас міцності, сьогоднішні рішення можуть відгукнутися вже за пів року, спричинивши нову хвилю проблем для російського бізнесу та населення.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Авторка: Анастасія Федор