Виробникам комплектуючих для військової техніки обіцяють гранти. Але є умови
8 Квітня 11:56
Міністерство економіки України та Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості запускають нову грантову програму для виробників комплектуючих для озброєння та військової техніки. Про це повідомили у Мінекономіки, інформує Комерсант український.
Ця грантова програма має назву «Зроблено для перемоги» і спрямована на заохочення до локалізації виробництва компонентів для озброєння та військової техніки. Загалом на програму виділено 1 млрд грн.
На яких умовах надаватимуться кошти
Підприємства можуть отримати до 8 мільйонів гривень для закупівлі обладнання, включно з впровадженням нового програмного забезпечення, на умовах співфінансування – 50% покриває держава, а 50% – виробники. Для підприємств в прифронтових регіонах та виробників БПЛА діють окремі умови – грант може покрити до 80%. Повертати ці кошти не потрібно.
Фінансуватиметься не лише на придбання, але й доставка та монтаж обладнання.
Подаватися можуть і працюючі підприємства, і ті, хто лише планує розпочати виробництво. Важливо, щоб підприємство відповідало базовим вимогам прозорості, податкової дисципліни та не мало зв’язків з державою-агресором.
Як отримати грант
Подати заявку можна через портал «Дія». Алгоритм дій наступний:
– оберіть банк, заповніть заявку та бізнес-план,
– пройдіть співбесіду та покажіть виробництво банку,
– Мінекономіки розглядає заявки кожні два тижні,
– після позитивного рішення підприємство перераховує банку власну частку,
– далі держава дофінансовує проєкт.
Для виробників ОПК вже існує програма пільгового кредитування
Минулого року в Україні запустили програму доступних кредитів для ОПК. Відсоткова ставка для виробників становить 5%. Розмір кредиту – до 100 мільйонів гривень на оборотний капітал до 3 років, і до 500 мільйонів на інвестиційні проєкти до 5 років.
Програмою можуть скористатися підприємства, установи, організації, які визначені Мінстратегпромом критично важливими для функціонування економіки в особливий період у сфері ОПК.
Отримані кошти в рамках програми можна використати на розробку, виготовлення, ремонт, модернізацію та утилізацію озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів, їх складових та інших виробів військового призначення, які використовуються для задоволення потреб Сил оборони.
Перший доступний кредит в рамках цієї програми пільгового кредитування для виробників ОПК було видано наприкінці грудня 2024 року. Його отримало підприємство, що виробляє засоби РЕБ та РЕР.
На участь яких виробників розрахована програма «Зроблено для перемоги»
В Україні зараз працюють понад 100 виробників компонентів для озброєння та військової техніки.
Як розповіли у Міністерстві з питань стратегічних галузей промисловості України, ці підприємства виготовляють широкий спектр продукції: польотні контролери, двигуни, рами, плати ініціації, пульти, CRP-антени тощо. Минулого року з’явилися двигуни для БпЛА, повністю виготовлені в Україні. Також в Україні вже виробляються дрони, які на 100% складаються з українських компонентів.
Зокрема, йдеться про українського виробника FPV-дронів Vyriy Drone, який в березні презентував першу серійну партію безпілотників у 1000 одиниць, які зібрані лише з деталей вітчизняного походження. Комерсант український про це розповідав.
Завдання програми “Зроблено для Перемоги” – масштабувати подібну тенденцію та підвищити відсоток українських комплектуючих у виробах ОПК.
В Україні з’явилась «Бібліотека комплектуючих»
Це безпечна цифрова платформа, де виробники зброї та комплектуючих – зокрема БПЛА, РЕБ/РЕР – можуть легко знаходити одне одного, налагоджувати партнерство та розширювати локальне виробництво. Бібліотека розміщена на сайті Міністерства з питань стратегічних галузей промисловості України за посиланням. Міністерство адмініструє і модерує сервіс.
Як розповіла заступниця Міністра з питань стратегічних галузей промисловості Анна Гвоздяр, це закрита база лише для перевірених виробників: авторизація здійснюється через «Дію», верифікація внутрішнім модератором – для продавців і покупців. Після авторизації покупець отримує доступ до пропозицій та характеристик товарів, а також може зробити запит модератору системи на отримання контактів виробника комплектуючих.
Яким є потенціал ОПК України
Секретар парламентського Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки полковник СБУ Роман Костенко у програмі Ігоря Долгова на YouTube-каналі Укрінформу оцінив можливості українського оборонно-промислового комплексу.
За його словами, «у 2022 році наш оборонно-промисловий комплекс виконав державні замовлення на суму близько 70-80 мільярдів гривень – це були його спроможності, у 2023 році ця сума вже становила понад 200 мільярдів, у 2024-му – майже 400 мільярдів». А у 2025 році, як вважає депутат, український ОПК готовий виконати замовлення на 1,5 трильйона гривень.