Державна податкова служба відмовила ТОВ “Винниківська тютюнова фабрика” у видачі ліцензії на виробництво тютюнових виробів. Підприємство, яке розташоване на Львівщині, опинилося під слідством через підозри у нелегальному виробництві сигарет, і на даний момент там тривають обшуки. Про це повідомив журналіст Євген Плінський, який активно висвітлює боротьбу з чорним ринком тютюну, передає Комерсант український
«Схоже, що 246 річна історія існування Львівської тютюнової фабрики добігає свого кінця. Унікальне виробництво, засноване в 1778 році, було знищено купкою жадібних комерсантів, які перетворили фабрику на інструмент кримінальної діяльності», — написав журналіст.
Плінський опублікував офіційний лист від Державної податкової служби, датований 2 липня, який підписав в.о. заступника голови Євгеній Сокур.
Причиною відмови стала невідповідність підприємства вимогам законодавства щодо атестації виробництва тютюнових виробів, а також відсутність необхідних дозволів від санітарно-епідеміологічної служби та органів державного пожежного нагляду.
Плінський зазначив, що сотні років Львівську тютюнову фабрику знали в Європі як унікальне тютюнове виробництво з імʼям, але завдяки діям останніх власників, вона за кілька років перетворилася на загальноєвропейську проблему, та стала головним постачальником контрабандних сигарет.
«Але все колись добігає кінця, а терпіння держави теж має межі. Дякуємо Григорію Петровичу Козловському за знищення фабрики», — резюмував журналіст.
Зазначимо, що у червні цього року Американська торговельна палата в Україні закликала органи державної влади розпочати реальну боротьбу з тіньовою економікою.
“Втрати Державного бюджету від нелегальних ринків у різних секторах економіки є величезними. Лише тіньова торгівля тютюновими виробами призвела до втрат бюджету у розмірі 42,5 млрд. грн. (понад 1 млрд. дол. США) у 2022/23 роках. На ці кошти можна було б придбати тридцять винищувачів F-16, критично необхідних для захисту неба над Україною”, – зазначили в Американській торговельній палаті.
Обшуки на тютюнових фабриках
У травні Бюро економічної безпеки провело 24 одночасних обшуки на виробничих та складських об’єктах п’яти українських виробників тютюнової продукції, включаючи «Винниківську тютюнову фабрику». Під час цих обшуків були виявлені підроблені акцизні марки та докази виготовлення контрафактних сигарет.
Голова Комітету Верховної Ради з питань податкової та фінансової політики Данило Гетманцев зазначив, що наразі нелегальне виробництво тютюнових виробів в Україні зупинено. Зокрема, три українські тютюнові підприємства втратили ліцензії, а на «Винниківській тютюновій фабриці» у Львівській області обшуки тривають. Її ліцензія не була анульована, оскільки закінчився термін її дії.
У червні цього року керівництво Винниківської тютюнової фабрики заявило про блокування роботи й рейдерське захоплення.
За їхніми словами відбувається рейдерське захоплення, а бюджет України через блокування фабрики вже недоотримав мільярди гривень податкових надходжень.
«Фактично здійснюється блокування діяльності одного з найбільших платників податків Західної України. Якщо порахувати шкоду, яка завдана бюджетам всіх рівнів, враховуючи план недовиконання відповідної продукції, на сьогоднішній момент сума шкоди бюджету вже перевищує понад 2,5 мільярда гривень. Для більшого розуміння – це порядка 100 тисяч fpv-дронів, які можна було закупити для українських захисників. Але цьому завадило рейдерське захоплення і блокування», – заявив адвокат, заслужений юрист України Олексій Різник.
Додамо, що під час обшуків на Винниківській тютюновій фабриці у Львівській області постраждали двоє патрульних.
У БЕБ розповіли, що ввечері 11 липня детективи проводили слідчі дії у місті Винники у Львівському районі. Під час обшуків група невідомих осіб агресивно перешкоджала правоохоронцям під час виконання ними службових обов’язків.
“Зокрема, близько 50 осіб спортивної зовнішності разом з представниками фабрики силою витісняли співробітників патрульної поліції та БЕБ з території фабрики та не допускали у приміщення для проведення обшуку. Водночас частина з них незаконно виносила з місця проведення обшуку продукцію та завантажувала її в автомобіль. Надалі зазначені особи намагались вивезти тютюнові вироби з території, не зважаючи на те, що вони на цей момент були вилучені відповідно до протоколу огляду”,
– розповіли у пресслужбі БЕБ.
У Бюро економічної безпеки додали, що люди заблокували службове авто патрульних та почали стрибати по ньому. Двоє правоохоронців отримали тілесні ушкодження. Наразі вони знаходяться в лікарні. У БЕБ зазначили, що обшуки проводилися законно — в рамках кримінального провадження за ухвалою суду.
Нагадаємо, що у березні 2023 року на тютюновій фабриці у Винниках виявили 1,6 млн пачок сигарет без акцизів. В податках – це 85 млн грн.
Додамо, що у жовтні 2021 року на Винниківській тютюновій фабриці вже проводились обшуки слідчі Державного бюро розслідувань. Тоді ішлося про розслідування спроби контрабанди в ЄС сигарет на суму 27 млн грн. У 2021 році розслідування аналітичного агентства «Кантар Україна» показало, що Винниківська тютюнова фабрика виробляє 62% нелегальних сигарет з маркуванням Duty Free.
Винниківська тютюнова фабрика є одним з найбільших платників податків тютюнової галузі України. У 2023 році підприємство сплатило до державного бюджету понад 7 мільярдів гривень податків.