Видання The New York Times Book Review визначило 10 найкращих книжок цього року
6 Грудня 18:21![](https://www.komersant.info/wp-content/uploads/2024/12/knyhy-tayms.png)
Визначення 10 найкращих книжок 2024 року стало результатом кількамісячних обговорень та дискусії. Про це, презентуючи список найкращих книг року, розповіли у виданні The New York Times Book Review, інформує Комерсант український.
Як пояснили укладачі рейтингу, зрештою, вони прагнуть вибрати книги, які справили незабутнє враження: історії, які залишилися в серцях і душі, дослідження життя, які поглибили те, що ми вже знаємо.
Отже, до списку 10 найкращих книжок цього року за версією The New York Times Book Review увійшли наступні видання.
Художня література
Чотири. Автор Міранда Джулі
(Miranda July. All Fours)
Другий роман авторки, який розповідає про одружену матір і художницю, яка під час подорожі зупинилась у мотелі неподалік від дому і зав’язала роман з молодим працівником прокату автомобілів. Сексуально відверта та наповнена хитрим гумором авторки, книга ставить найбільш універсальне запитання: чим би ви ризикнули, щоб змінити своє життя?
Хороший матеріал. Доллі Олдертон
(Dolly Alderton. Good Material)
![](https://www.komersant.info/wp-content/uploads/2024/12/knyhy-khoroshyy-material.jpg)
У цьому жвавому та дотепному романі 35-річний лондонський комік намагається знайти сенс у нещодавньому розриві стосунків. Тут є і гострі діалоги, і сором’язливі перші побачення, і незабутні пошуки нової домівки. У «Хорошому матеріалі» немає других скрипок; кожен персонаж співає. І є глибше повідомлення, розкрите в несподіваному повороті, пов’язане з незалежністю, пригодами та плануванням власного життя.
Джеймс. Автор Персіваль Еверетт
(Percival Everett. James)
Цей роман є радикальним переробленням «Гекльберрі Фінна» Марка Твена, розповідаючи історію не з точки зору Гека, а з точки зору поневоленого чоловіка, який супроводжує Гека вниз по річці Міссісіпі: Джима (або, як він уточнює, Джеймса). Роман – це літературний хет-трик – книга, яка висвітлює жахи американської історії та ускладнює американську класику, водночас постаючи як твір вишуканої оригінальності сам по собі.
Мученик! Автор Каве Акбар
(Kaveh Akbar. Martyr!)
Герой твору – Сайрус Шамс, іраноамериканський поет-початківець і наркозалежний, який одужує. Він перебуває у вигаданому містечку на Середньому Заході. Автор підштовхує Сайруса ближче до розкриття таємниці минулого своєї сім’ї, і перетворює пошуки життєвого сенсу свого героя на незабутнє утвердження життя, сповнене вигадливої краси, яскравих персонажів і дивовижних поворотів сюжету.
Ви мріяли про імперії. Альваро Енріге
(Álvaro Enrigue. You Dreamed of Empires)
![](https://www.komersant.info/wp-content/uploads/2024/12/knyha-kin.jpg)
Роман переносить читачів у Теночтітлан 16-го століття, або те, що нині називається Мехіко. Ернан Кортес і його люди прибули до палацу Моктесуми для дипломатичної – хоч і напруженої та комічно неврівноваженої – зустрічі культур та імперій. У цій розповіді перевагу мають люди Моктесуми, хоча сам імператор дуже схильний до галюциногенних мрій і внутрішніх загроз.
Нонфікшн
Холодний крематорій. Йожеф Дебрецені (переклад Павла Ольхварі)
(József Debreczeni. Cold Crematorium)
Йожефу Дебрецені було 39 років, коли його вивезли з Угорщини до того, що він називає «землею Освенцима», і пізніше змалював у своїй книзі. Вперше опублікований у 1950 році, «Холодний крематорій» є шедевром клінічних, різких спостережень. Дебрецені був свідком того, що відбувалось, і розповів про найкраще і про найгірше в людях.
Усі, хто пішов, є тут. Джонатан Блітцер
(Jonathan Blitzer. Everyone Who Is Gone Is Here)
![](https://www.komersant.info/wp-content/uploads/2024/12/knyha-ptakha.jpg)
Джонатан Блітцер, штатний автор The New Yorker, представляє своєчасний аналіз ситуації на південному кордоні Америки, покладаючи провину за сучасні кричущі заголовки, табори для затриманих і неповнолітніх без супроводу на політику США після холодної війни. Його калейдоскопічна оповідь переміщується між центральноамериканськими повстанцями, які наводнили цю країну біженцями, та мінливою і часто непослідовною політикою, яка погіршила наслідки. Джонатан Блітцер розкриває свою тему з упевненістю та витонченістю, ніколи не випускаючи з поля зору людський фактор, що стоїть за глобальною кризою.
Я чув, як вона кликала мене. Люсі Санте
(Lucy Sante. I Heard Her Call My Name)
У 2021 році у віці 66 років ця ветеранка літератури та культурний критик визнала себе трансгендерною. Розмірковуючи про своє виховання як «єдиної дитини ізольованих іммігрантів», своє раннє дорослішання в Нью-Йорку 1970-х років і свою кар’єру письменниці, яка шукала істину через письменницьку роботу, приховуючи важливу правду про себе, Люсі Санте безстрашно документує внутрішню та зовнішню трансформацію.
Рейган. Автор Макс Бут
(Max Boot. Reagan)
![](https://www.komersant.info/wp-content/uploads/2024/12/knyha-reyhan-1024x1019.jpg)
Ця елегантна біографія 40-го президента вирізняється глибоким авторитетним поглядом автора і його особливим стилем. Макс Бут, історик і зовнішньополітичний аналітик, з дитинства обожнював Рональда Рейгана, але після численних інтерв’ю та досліджень він виявив, що має сенс запитання: а чи не проклав його колишній герой шлях Дональду Трампу. «Не буде перебільшенням, – пише Бут, – сказати, що ви не можете повністю зрозуміти, що сталося з Америкою в 20 столітті, не зрозумівши спочатку того, що сталося з Рональдом Рейганом».
Широке широке море. Від Hampton Sides
(Hampton Sides. The Wide Wide Sea)
У цій майстерній історії відстежується третя й остання навколосвітня подорож англійського військово-морського офіцера Джеймса Кука. Між розповідями про пригоди у відкритому океані, складними зображеннями полінезійської культури та барвистими сценами субарктичного морозу, майстерно досліджуються і причини трансформації самого Кука, змальовується яскравий і провокативний портрет, який поєднує в собі наукові знання поколінь із розповідями європейських мореплавців із перших вуст, а також усними переказами корінного населення тихоокеанських островів.
Нагадаємо, наприкінці листопада газета The New York Times опублікувала рейтинг 100 найкращих книг 2024 року, до якого зокрема потрапила нобелівська лауреатка Ольга Токарчук – польська письменниця українського походження.
А перед цим, у липні, видання The New York Times склало рейтинг ста найкращих книг нинішнього століття, опитавши 503 прозаїка, нон-фікшн письменника, поета, критика та інших книголюбів.