Вибухи російських ракет і їх вплив на здоровʼя людей: чи варто бити на сполох
3 Грудня 2024 14:15
Українці хворітимуть на рак, не здогадуючись, що причина їхньої хвороби — російські ракети, які вибухають на українській землі. Про це нещодавно заявив винахідник та інженер-програміст Борис Дрожака. Науковець акцентує увагу, що під час «прильотів» ракети досить глибоко пронизують ґрунт, отруюючи його хімічними сполуками, повідомляє «Комерсант Український»
«Які б у нас не були методи та сертифікації для розмінування — ти ніколи не підеш більше, ніж на пів метра. А ця небезпечна речовина може бути дуже глибоко. І уявіть, якщо мінімальний якийсь є гексоген, якесь паливо, то потім це може потрапити і у воду, яка розповсюджуватиметься на цілий регіон», – каже Дрожак.
Онколог Антон Шкіряк розділяє застереження науковця та констатує, що така кількість хімічних вибухових речовин в атмосферному повітрі, очевидно, у майбутньому позначається на здоровʼї українців.
Він підтверджує, що речовини, які містяться в ракетному паливі — у тому числі, в напалмі та термітах, мають негативний вплив на організм людини.
“Тільки при вибуху однієї ракети виділяється кілька тисяч різних хімічних сполук, зокрема нафтопродуктів”, — зазначив він.
Хоча вплив на довкілля та здоров’я людини від російських ракет є дуже великим, Шкіряк констатує відсутність офіційних наукових досліджень на даному етапі, які показували б конкретну кількість випадків онкологічних захворювань, спричиненими саме наслідками обстрілів ракетами.
Як уберегтися від впливу шкідливих речовин, які несуть ракети рф
Україна після завершення війни потребуватиме комплексних підходів для зменшення шкоди, спричиненої вибуховими речовинами, які потрапили у воду та загалом навколишнє середовище.
На думку, Шкіряка, необхідно вже зараз розробляти державну програму очищення води та споруд, а також програму її очистки в домашніх умовах.
Але для початку необхідно провести дослідження впливу хімічних речовин, які виділяються в атмосферу, воду та ґрунт під час активних бойових дій на здоров’я громадян.
Стрес – головний збудник людських хвороб
Шкіряк також зазначив, що стрес, який виникає під час війни, має не менший вплив на здоров’я українців, зокрема, на запуск онкологічних процесів в організмі.
“За останні два роки ми спостерігаємо, як кількість загострень захворювань у пацієнтів з раніше виявленими онкологічними процесами значно збільшилася. Крім того, стрес призводить до появи нових онкологічних захворювань”, — пояснив лікар.
Шкіряк звертає увагу, що люди під час війни стали уважніше реагувати на симптоми та частіше звертаються за консультаціями на ранніх етапах. Однак в цілому українці недостатньо відповідально ставляться до свого здоров’я.
“Початок завжди онкології – це запальний процес, який переростає в запалення, трансформацію здорової клітини в патологічну клітину, яка потім вже є атиповою, нестандартною, непротаманною для цього органу із подальшим розростанням пухлини. Але ці всі запальні процеси можуть так в’яло протікати, що людина, в принципі, не звертає увагу”, – каже онколог.
Не варто забувати про ранню діагностику захворювань
Шкіряк також підкреслив важливість ранньої діагностики та скринінгу. Щорічні медичні огляди та рання діагностика можуть значно знизити ризик розвитку важких захворювань, у тому числі раку.
“Необхідно навчити українців любити себе і піклуватися про своє здоров’я, навіть в умовах війни. Здоров’я — це національна безпека. Кількість здорових громадян є основою нашої незалежності та безпеки”, — підсумував Шкіряк.
Як небезпечні речовини від ракет впливають на довкілля
Хоча немає точних досліджень, які б підтверджували безпосередній зв’язок між вибухами ракет і раковими захворюваннями, ракети рф та вибухові пристрої завдають серйозної шкоди навколишньому середовищу. Зокрема, ракети, начинені вибухівкою, забруднюють повітря та ґрунти небезпечними хімічними речовинами.
«При вибухах ракет і снарядів утворюються численні токсичні сполуки, такі як чадний газ, бурий газ, діоксид азоту, формальдегід та інші. У процесі вибуху ці речовини undergo повне окиснення, після чого їхні продукти потрапляють у атмосферу. Вони осідають на поверхні, а забруднення ґрунту погіршує якість води — як підземних, так і поверхневих», — каже Марина Ратушна, фахівчиня ГО «Екодія» для видання Big Kyiv.
Екологи зауважують, що найгірше забруднення повітря було зафіксовано в київському регіоні в березні 2022 року, коли пожежі, спричинені активними бойовими діями, охопили великі території навколо столиці.
Російські ракети та радіоактивне забруднення
Тим часом військовий експерт Олег Жданов у розмові із журналістами «Комерсант Український» розповів про небезпеки, які виникають через вибухи та застосування ракет під час війни, зокрема щодо впливу на екологію та здоров’я людини. За його словами, вибухові речовини, зокрема порох і інші хімічні компоненти, мають надзвичайно високу токсичність як для людей, так і для навколишнього середовища.
«Чим більше зброї стріляє, тим більше вибухає снарядів, бомб і ракет, тим гірша екологічна ситуація», — зазначив Жданов.
Він наголосив, що при вибухах виділяються оксиди, особливо з вмістом сірки, що завдають значної шкоди навколишньому середовищу. Зокрема, експерт зазначив, що після вибухів осколкових снарядів на землі може залишатися специфічний біло-голубий наліт. Це оксиди, які дуже шкодять і середовищу, і людині.
Чому панікувати не варто
Жданов також зазначив, що забруднення через вибухи є проблемою, яку можна доволі легко вирішити. Уcі токсини йдуть разом з опадами — снігом або дощем, і змиваються в ґрунт. Звісно, це впливає на середовище, але наразі нереально проводити рекультивацію на таких територіях. І, за словами експерта, земля є найкращим очисником.
“От навіть ті воронки, які наші хлопці знімають з квадрокоптерів вже чорні. Немає там цього нальоту, все змито. Вони старі, їх вже затягує природа сама”, – каже Жданов.
Щодо впливу токсичних речовин на довкілля, експерт уточнив, що екологічна ситуація може значно погіршитися внаслідок витоків пального з неякісних ракет, зокрема у Каспійському морі.
«Там дуже сильно погіршилась екологічна обстановка, бо паливо з ракет витікає і фауна моря просто гине від цього», — сказав Жданов, зазначаючи, що токсичні хімічні речовини, що використовуються у війні, є серйозною загрозою.
За словами Жданова, токсичні хімічні речовини не лише при вибухах, а й у процесі їх горіння, виділяють дуже небезпечні для людини сполуки. Ці речовини можуть потрапляти у водоносні шари, але вода в землі має природну здатність очищатися. Жданов наголосив і на тому, що ймовірність створення смертельної концентрації таких хімічних речовин є малоймовірною. Експерт також звернув увагу на індивідуальний вплив токсичних речовин на людей, оскільки кожна людина має різний рівень імунітету.
«Кожен організм по-різному реагує на токсини. У когось слабший імунітет, у когось накопичуються важкі метали, і людина може захворіти», — зазначив він.
Жданов порівняв хімічні речовини з радіацією, зазначивши, що на відміну від радіоактивних елементів, які можуть залишатися в навколишньому середовищі довго, токсичні хімічні сполуки мають набагато коротший період існування.
«Бойові отруйні речовини залишаються активними максимум 48 годин», — додав він, підсумовуючи, що хоча ці речовини небезпечні, вони не є такими стійкими, як радіоактивні елементи, і не матимуть довготривалих наслідків, як, наприклад, у випадку з Чорнобилем.
Попри оптимізм експертів, очевидним залишається той факт, що токсичні компоненти, утворені під час вибухів, здатні все ж на тривалий час погіршити стан здоров’я людей і навколишнього середовища.
А процес та пошук інструментів максимального очищення води та ґрунтів стане важливою частиною відновлення після війни.
Авторка — Даріна Глущенко