Втома, страх і пропаганда: що стоїть за протестом проти ТЦК у Кам’янці-Подільському та як на це відреагували на передовій

31 Травня 14:02
РОЗБІР ВІД «Комерсант Український»

Інцидент з ТЦК, що стався 29 травня у Кам’янці-Подільському, викликав шквал емоцій на передовій. Коли близько сотні людей оточили та заблокували автомобіль мобільної групи оповіщення Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП) і порізали шини. Невже у суспільстві назріває глибока тріщина між тими, хто щодня ризикує на фронті, і тими, хто ховається за криками «ганьба». І як “втома від війни” може перетворитися на зброю в руках російської пропаганди? Детальніше – у матеріалі «Комерсант Український».

29 травня у мережі з’явилися кадри, на яких видно, як натовп не дає автівці зрушити з місця, а люди вигукують “Ганьба”. Згодом на місце інциденту прибули правоохоронці та представники військової служби правопорядку. Поліція вже розпочала слідчі дії та встановлює причетних до подій осіб.

Хмельницький обласний ТЦК та СП оприлюднив офіційну позицію щодо ситуації. У заяві йдеться про «грубе перешкоджання законній діяльності представників Збройних Сил України» та про ознаки організованого спротиву виконанню службових обов’язків.

«Група громадян чисельністю близько 100 осіб заблокувала службовий автомобіль групи мобільного оповіщення… За наявною інформацією, транспортний засіб було пошкоджено (порізано шини), а дії громадян мали ознаки організованого спротиву», — зазначено в заяві.

Військові також нагадали, що згідно зі статтею 114-1 Кримінального кодексу України, перешкоджання діяльності ЗСУ під час воєнного стану може бути кваліфіковано як державна зрада. Також можуть бути застосовані інші статті ККУ, зокрема щодо опору правоохоронцям, хуліганства, пошкодження майна та перешкоджання службовій діяльності. Розслідування триває.

Реакція військових на інцидент з ТЦК

Офіцер Сил оборони України Євген “Тихий” в ексклюзивному коментарі «Комерсант Український» прокоментував резонансне відео, на якому мешканці Кам’янця-Подільського оточили автомобіль мобільної групи ТЦК та СП. За його словами, подібні акти протесту мають оцінюватися виключно з точки зору закону, а не емоцій чи моралі.

Військовий відзначив, що багато українців охоче користуються правами громадянина, але не готові виконувати свої обов’язки. На противагу цьому — силовики, військові та співробітники ТЦК, які, попри небезпеку, сумлінно виконують свою роботу.

“Є люди, які кричать про “другу Північну Корею”, але це — крики відчаю з натовпу боягузів. Ті, хто ховаються по домівках, у підвалах, за жіночими спідницями, — не мають морального права засуджувати тих, хто щодня ризикує життям на фронті”, — заявив Євген “Тихий”.

Офіцер також нагадав про примусову мобілізацію, яку активно проводить Росія як на своїй території, так і на окупованих землях України. Та нагадує, ті, хто відмовляється захищати Україну сьогодні, ризикують опинитися в лавах армії окупанта завтра.

“Цікаво було б побачити, як би вони кричали “ганьба” у бік окупантів. Ніхто б нічого не кричав — сиділи б тихо по хатах і робили б, що їм скажуть”, — додав військовий.

На завершення Євген Тихий підкреслив, що порушники мають бути встановлені та притягнуті до відповідальності згідно із законом. Він нагадав, що ті, хто виконує державні функції — навіть неприємні — роблять це заради збереження країни.

“Альтернатива одна: або ми самі захищаємо свій дім, або в ньому господарює ворог. Іншого варіанту не буде”, — резюмував Євген “Тихий”.

Агресія людей не виникла на порожньому місці

По-перше, це дуже поганий сигнал. Це сигнал про те, що є частина суспільства, доволі агресивно налаштована, яка не хоче воювати за свою державу. Таку думку висловив в ексклюзивному коментарі «Комерсант Український» військовослужбовець ЗСУ Євген Ієвлєв, позивний “Шейх”.

Водночас військовий підкреслює: людей можна зрозуміти. За три роки повномасштабної війни вони щодня отримують звістки про зниклих безвісти або загиблих сусідів і родичів. І це не може не впливати на емоційний стан суспільства.

“Їхня агресія не взялася на порожньому місці. Вона має під собою ґрунт. І якщо ми хочемо ефективної мобілізації — вона має бути не лише законною, а й людяною”, — підкреслив Євген Ієвлєв.

На думку військового, люди не мають приходити в підрозділи оборони з ненавистю, а мають іти з розумінням, навіщо це потрібно. А для цього потрібна потужна інформаційна робота, яка сьогодні, на жаль, ведеться не на достатньому рівні. Ієвлєв закликав як громадян, так і представників силових структур діяти виключно в межах закону, навіть у складних емоційних ситуаціях.

“Не можна, порушуючи закон самим, вимагати від інших, щоб вони його дотримувались”, — резюмував Євген Ієвлєв. 

Росія веде інформаційну війну через несвідомих громадян

Командир 429 окремого полку безпілотних систем “Ахіллес” Юрій Федоренко, своєю чергою, впевнений – Росія веде інформаційну війну через несвідомих громадян. Військовий прямо пов’язав подібні акції протесту з впливом інформаційної війни з боку російської федерації.

“Росія планомірно, за рахунок наших несвідомих громадян, розгойдує протестну хвилю та робить культ ухиляння популярним. Це породжує блокування, протести, а наслідком є — зневага до тих, хто вже понад три роки тримає оборону”, — заявив Федоренко.

Федоренко наголосив: проблема не в самому ТЦК чи мобілізації, а в нерозумінні суті воєнної необхідності. За його словами, примусова мобілізація — не бажаний, але вимушений крок. Альтернатива — втрата територій та життя під окупацією. Він також розкритикував хвилю дискредитації ТЦК, яка посилюється на тлі виявлених фактів корупції:

“Назвіть мені хоч одну сферу в державі, де немає хабарників. Але чомусь ніхто не говорить, що багато працівників ТЦК — це поранені ветерани, які повернулися з фронту і продовжують служити”, — зауважив командир полку “Ахіллес”.

Федоренко підкреслює: більшість бійців Сил оборони не є кадровими військовими, а мобілізованими добровольцями — людьми з різних професій. Він наголошує, що кожен громадянин несе відповідальність за майбутнє держави.

“Якщо нас роз’єднають — нас знищать. Це і є стратегія Росії. Тому давайте будемо тверезо дивитися на події у нашій країні”, — резюмував Юрій Федоренко.

Імовірно, історія з ТЦК у Кам’янці-Подільському — це не лише локальний інцидент, а тривожний сигнал для всієї країни. За ним стоїть не лише страх перед війною, а й глибше — втома, недовіра, зневіра в системі, а подекуди — вплив ворожої пропаганди. Така поведінка не просто дестабілізує ситуацію в тилу — вона підриває моральний фронт, на якому тримається вся держава.

У війні за виживання немає “нейтральної зони” — або ти захищаєш, або знецінюєш захист. І саме зараз влада, суспільство й армія мають відповісти на головне питання: як повернути довіру, зберегти людяність, але водночас — не допустити, щоб страх і ухилянство стали новою нормою? Бо втратити тил — означає втратити все.

Читають зараз