“Всіх придатних відправлено на передову”: що відбувається з кадрами ТЦК
9 Квітня 11:45
З осені 2024 року відбулися суттєві зміни у складі територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки по всій Україні – більшість працівників ТЦК і СП були відправлені на фронт. Про це повідомили в командуванні Сухопутих військ ЗСУ у відповідь на запит Главкому, передає Комерсант український.
Згідно з даними, наданими виданню, близько 70% військовослужбовців, які не мають обмежень за станом здоров’я, протягом 2024-2025 років були переведені з ТЦК до бойових підрозділів. Цю інформацію підтвердив начальник управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ полковник Віталій Ткаченко.
Пресслужба Сухопутних військ зазначила, що конкретна кількість військовослужбовців у ТЦК не може бути оприлюднена, тому дані надано у відсотковому співвідношенні.
«Майже всіх із ТЦК, хто придатний, було відправлено на передову»,
– прокоментувало джерело в штабі Сухопутних військ.
Загалом, за інформацією командування Сухопутниї військ, зараз приблизно половину штату ТЦК складають військовослужбовці, які отримали поранення або контузії на фронті.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Порушення прав громадян працівниками ТЦК
Українці почали частіше звертатися до Офісу омбудсмена через порушення їхніх прав співробітниками ТЦК. За словами Уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця, такі порушення стали масовими та системними.
Лубінець виділив дві основні категорії проблем, які фіксує його офіс:
1. Фізичне насильство та незаконні дії
- Побиття громадян: Групи працівників ТЦК силоміць затримують людей на вулицях, у торгових центрах і біля метро, застосовуючи грубу фізичну силу.
- Спричинення ДТП: Надходять повідомлення про навмисне збивання велосипедистів і мотоциклістів машинами ТЦК для їх примусової зупинки.
2. Порушення правових гарантій
- Обмеження доступу до адвокатів: Затриманим не дозволяють скористатися правовою допомогою, що є прямим порушенням їхніх прав.
- Приховування інформації: Родичі та правозахисники не можуть дізнатися, де перебувають затримані.
- Недопуск омбудсмена: Представники Уповноваженого ВРУ з прав людини стикаються з перешкодами під час перевірок.
- Примус до підписання документів: Людей змушують підписувати повістки без пояснень їхнього змісту.
- Затримання без підстав: Мобілізація застосовується до студентів, людей з інвалідністю та тих, хто доглядає за хворими родичами, попри законні відстрочки.
Зміни в ТЦК
Як повідомляв , реагуючи на ці порушення, місяць тому Верховна Рада підтримала у першому читанні проєкт Закону «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо запровадження кримінальної відповідальності за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинені керівниками територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, головами та членами військово-лікарських комісій».
Законопроєктом встановлюється кримінальна відповідальність для:
– голів та членів ВЛК за умисне порушення порядку проведення медичного огляду (військово-лікарської експертизи) для визначення придатності до військової служби, що призвело як до незаконного призову громадян на військову службу, так і до їх ухилення (звільнення) від військової служби. (нова ст. 337-1 КК).
Під час воєнного стану за такі дії таким службовим особам буде загрожувати позбавлення волі на строк від 3 до 8 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 1 року до 3 років;
– посадових осіб територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки за порушення порядку призову громадян на військову службу, що призвело до умисного їх призову або ухилення від військової служби (нова ст. 426-2 КК).
За такі дії, вчинені в умовах воєнного стану, їм буде загрожувати позбавлення волі на строк від 3 до 8 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від 1 року до 3 років.
Також розширюється коло суб’єктів корупційного кримінального правопорушення, передбаченого ст. 368-5 («Незаконне збагачення») КК, шляхом згадування у п. 1 примітки до вказаної норми голів, їх заступників, членів та секретарів позаштатних постійно діючих військово-лікарських комісій або лікарсько-льотних комісій.