Все під контролем: на митниці готуються сканувати залізничні вагони та контейнери
31 Березня 14:07
В Україні зʼявляться перші скануючі системи для цілодобового та повністю автоматизованого огляду залізничних вагонів та контейнерів. Про це повідомили у Держмитслужбі, інформує Комерсант український.
Ці сучасні скануючі системи призначені для проведення неінтрузивного контролю, тобто дозволяють без додаткових втручань перевірити відповідність вмісту вагонів тому, що задекларовано в документах, та ефективно виявляти потенційні ризики, пов’язані з контрабандою, включаючи тютюнові вироби, наркотичні засоби та інші заборонені речовини.
Які можливості у нових сканерів
Завдяки високій деталізації зображень митники зможуть розпізнавати навіть дрібні приховані елементи в конструкціях вагонів, наприклад, у підлозі чи в стінах. Сканери відповідають найвищим стандартам щодо глибини проникнення, деталізації та якості зображення, дозволяючи визначати матеріали за їхньою структурою.
Також сканери оснащені спеціальними компонентами та програмним забезпеченням для автоматизованого вибору вагонів, придатних для сканування, щоб унеможливити сканування пасажирських вагонів і локомотивів.
Коли і де зʼявляться нові сканери
Перші залізничні сканери зʼявляться в Україні до кінця 2025 року для моніторингу потягів, що прибувають і відправляються із залізничних станцій «Мостиська-2» та «Ягодин» на кордоні з Польщею.
Крім того, триває узгодження щодо постачання міжнародними партнерами стаціонарних скануючих систем для огляду залізничних вагонів у пунктах пропуску на кордоні зі Словаччиною та Румунією.
«Процес сканування буде повністю автоматизованим з цілодобовим режимом роботи і можливістю двонаправленого сканування», – зазначив очільник Держмитслужби Сергій Звягінцев.
Яка частина експорту може опинитись під контролем сканерів
Понад 90 відсотків експорту українських товарів здійснюється морським і залізничним видами транспорту. Зокрема, у 2024 році на море припало 69% експорту, у той час як залізницею з України вивезли 23% вітчизняної продукції.
Сучасні технології спрошують й інші митні процедури
Митниця використовує штучний інтелект і для підвищення ефективності своєї роботи, і для розробки сучасних сервісів.
Одним із таких нововведень стало оновлення розділу «Ввезення легкового автомобіля» в Особистому кабінеті на порталі «Єдине вікно для міжнародної торгівлі». Як зазначають у Держмитслужбі, відтепер митна декларація може формуватися ще простіше та швидше, завдяки двом ключовим покращенням.
По-перше, йдеться про розпізнавання характеристик автомобіля за VIN-кодом: достатньо ввести VIN, і система автоматично спробує знайти технічні дані транспортного засобу.
По-друге, мова про автоматичне заповнення частини граф декларації на основі фото техпаспорта: потрібно просто завантажити зображення документа і штучний інтелект зчитає всі можливі характеристики автомобіля, що містяться у техпаспорті. Решту даних система запропонує на основі VIN.
Також нещодавно в нову Автоматизовану систему управління ризиками було інтегровано дві ключові технології, запроваджені у 2024 році:
– використання генеративного штучного інтелекту OpenAI від Microsoft;
– систему бізнес-аналізу (BI) власної розробки.
Інтеграція двох систем дозволила поєднати їхні сильні сторони: якщо на відправлення вказує ШІ і воно одночасно має характеристики «червоного кластера» за даними BI, то таке відправлення вважається ризиковим із високим ступенем впевненості, що дозволяє генерувати відповідні форми митного контролю.
Як наголошують у Држмитслужбі, цей підхід є особливо актуальним у зв’язку з майбутніми законодавчими змінами щодо оподаткування міжнародних поштових та експрес-відправлень.