Врожай-2025: USDA визначає прогнози, які скорегує погода
14 Травня 11:49
Департамент сільського господарства США (USDA) збільшив прогноз на 2025/26 маркетинговий рік виробництва української кукурудзи та зменшив прогноз виробництва пшениці. Про це повідомляє Український клуб агарного бізнесу, інформує «Комерсант Український».
Відповідно до прогнозів USDA, в 2025/26 маркетинговому році показники України щодо обсягів виробництва пшениці скорочуються на 0,4 млн т до 23,0 млн т, водночас експорт зросте на 0,5 млн т до 16,5 млн т.
Щодо кукурудзи, то в Україні прогнозується зростання обсягів виробництва на 3,7 млн т до 30,5 млн т і зростання обсягів експорту на 2,0 млн т до 24,0 млн т.

Що з нинішніми цінами на кукурудзу та пшеницю
На українському ринку станом на 9 травня ціни на старий врожай кукурудзи зазнали зниження через зменшення активності закупівель з боку трейдерів. Як повідомляє Spike Brokers, більшість покупців уже сформували необхідні обсяги запасів, що призвело до ослаблення попиту та, відповідно, до корекції цін. Додатково вплинуло й те, що українська кукурудза є занадто дорогою на світовому ринку, через що їй важко конкурувати з продукцією іншого походження – американського чи бразильського.
У портах Одеси за останній тиждень кукурудза старого врожаю подешевшала в середньому на 4-5$ і торгувалася в діапазоні 236–238 $/т на умовах DAP (Delivered at Place, тобто поставка до місця призначення). Ціни на кукурудзу нового врожаю також знизилися і торгувалися на рівнях 200–202 $/т DAP.
Пшениця старого врожаю поступово втрачає актуальність, що тисне на ціни. Найбільш відчутне падіння спостерігається в портах на тлі слабкої експортної активності. Натомість переробники знижують ціни повільніше, тож виробники охочіше продають локальним покупцям.
Ціни на пшеницю нового врожаю зазнали незначного зниження. Пшениця 11,5% торгувалася на рівні 210–212 $/т на умовах DAP порти з поставкою в липні–серпні, фуражна – 198–200 $/т DAP.
Майбутнє нового врожаю визначить травнева погода
Нестача вологи в ґрунті викликає стурбованість щодо подальшого розвитку всіх культур, як зернових, так і олійних. Про це йдеться в прогнозі від УкрАгроКонсалт.
Зазначається, що на всій території України в лютому-квітні випало не більше 80% норми опадів, а в деяких областях лише близько половини норми.
Цих опадів вистачало для зволоження верхнього шару ґрунту, що важливо для початкового розвитку рослин. Однак, якщо брати до уваги попередню суху осінь і малосніжну зиму, глибші шари ґрунту (метровий шар) залишаються сухими. Це матиме критичне значення для рослин у подальших стадіях їхнього розвитку.
Песимістичний сценарій фахівців консалтингової агенції базується на варіанті відсутності опадів у травні. У цьому разі ранні зернові культури (пшениця, ячмінь) потенційно можуть втратити близько 10% врожайності.
Затримка сівби через квітневий заморозок призвела до вкрай вузького вікна сівби пізніх культур: кукурудзу, сою та соняшник потрібно сіяти одночасно і дуже швидко через різке наростання тепла та дефіцит вологи. Є ризики, що в умовах типу «встигаю посіяти щось одне», вибір між кукурудзою та олійними фермер зробить на користь олійних.