ВРУ узаконила примусове відчуження для певних потреб земельних ділянок та нерухомості під час воєнного стану. Про це повідомляє Комерсант український.
Свої голоси за це рішення віддали 228 народних обранців. Це означає, що тепер процедура відведення земельних ділянок для розвитку цифрової інфраструктури спростилася. Однак, є важливі нюанси.
Детальніше про це йдеться у проєкті закону №9549, який ВРУ одержала 1 серпня.
У ньому пояснюється, що процедура виділення земельних ділянок займає в постачальників електронних комунікаційних послуг для розміщення об’єктів цифрової інфраструктури орієнтовно від 6 до 18 місяців. Вона ускладнена необхідністю встановлення меж земельних ділянок, оскільки, як правило, такі земельні ділянки розміщені за межами населених пунктів й не мають меж, а також потребують зміни їх цільового призначення. Крім того, така робота пов’язана зі встановленими деякими законами України строками. Своєю чергою не дає можливості отримувати постачальникам електронних комунікаційних послуг та/або мереж земельних ділянок в короткі строки.
Тому ініціатор законопроєкту запропонував врегулювати ці питання для спрощення процедури отримання земельних ділянок для постачальників електронних комунікаційних послуг з метою розгортання та експлуатації електронних комунікаційних мереж та інфраструктури.
“Це своєю чергою забезпечить швидкісне покриття території України мобільним зв’язком четвертого покоління та мобільним широкосмуговим доступом до мережі Інтернет”, – йдеться у документі.
Так, як із початком бойових ді на всій території України багато внутрішніх переселенців мігрували з південно-східних областей у західні регіони країни, ініціатор проєкту закону наголосив на тому, що проблема, описана на самому початку, актуальна для Закарпатської області.
Однак спеціалісти Головного юридичного управління апарату ВРУ знайшли у документі нюанси й деталі, про які написали у Зауваженні до законопроєкту. За результатами юридичної експертизи вони зазначили, що низка положень законопроєкту не відповідає Конституції України та не узгоджується із законами України.
Зміни, про які йдеться в проєкті, передбачають:
- можливість примусового відчуження з мотивів суспільної необхідності за рішенням Закарпатської обласної державної адміністрації протягом дії правового режиму воєнного стану в Україні, зокрема, земельних ділянок та інших об’єктів нерухомого майна приватної та комунальної власності;
- відшкодування коштом, зокрема, коштів державного бюджету вартості нерухомого майна, що відчужується, та збитків, завданих таким примусовим відчуженням;
- встановлення заборони на оскарження до суду рішень Закарпатської обласної державної адміністрації про примусове відчуження земельної ділянки, іншого об’єкта нерухомого майна.
“В контексті таких змін зазначаємо, що встановлення будь-яких виключень як зазначено у законопроєкті – особливостей) із загальних правил примусового відчуження об’єктів права власності протягом дії правового режиму воєнного стану в Україні на території окремої адміністративно-територіальної одиниці України, а саме Ужгородського району Закарпатської області, є порушенням вимог частини четвертої статті 13 Конституції України щодо рівності усіх суб’єктів права власності перед законом (при цьому слід враховувати, що за державою залишається обов’язок забезпечити захист прав усіх суб’єктів права власності й господарювання, а також соціальну спрямованість економіки)”, – йдеться у висновку Головного юридичного управління апарату ВРУ.